Az orvos/páciens kapcsolat
2005.07.10. 12:29
Az orvos/páciens kapcsolat
Időnként úgy tűnik, még az orvosok sem veszik komolyan a láthatatlan tüneteket. Dr. Jill Fischer neuropszichológus gyakran találkozik olyan frissen diagnosztizált szklerózis multiplexesekkel, akiknek a tünetei nem lettek pontosan értékelve és kezelve. Az érintett személy kimerültségét, memória kieséseit, szédülését, vagy egyéb nehezen meghatározható panaszait a diagnózisra történő erős emocionális reakciónak tudják be. Nem tekintik ezeket olyan SM tünetnek, melyeken gyógyszerekkel vagy rehabilitációval segíteni lehetne.
Dr. Fiscer hisz abban, hogy az embereket gyakran kell tanítani arra, hogy miként írják le tüneteiket orvosaiknak. A tünetek előfordulásának és a kiváltott érzéseknek egyértelmű leírásának megtanítása létfontosságú egy jól működő orvos/beteg kapcsolat kiépítésének.
Amennyiben úgy tűnik az orvos, nem vesz tudomást, vagy félre söpri a láthatatlan tüneteket, hívja fel SM társaságának irodáját információért, támogatásért, és talán egy másik orvossal történő konzultációért. [fordító megjegyzése: Ezt nem tudom, miképpen működik nálunk. Nekem szerencsém van, mert nálam a Péterfy Sándor utcai kórházban diagnosztizálták a betegségemet, és az óta is csak a legnagyobb megelégedéssel és hálával tudok nyilatkozni az ott végzett gyógyító munkáról.]
|