Beszéd
2005.05.16. 18:25
A beszéd rendellenességek a szklerózis multiplexesek körében nem olyan gyakoriak, mint az egyéb tünetek, és a gyógyszerek ezekre a tünetekre általában hatástalanok. Jelenleg a beszédterápia az egyetlen alkalmazott kezelés az ilyen kondíciók kezelésére. Ez a megközelítés előnyös lehet, de minél előbb fedezi fel a problémát, és kezdik el a kezelést, annál jobbak a kilátások.
Elsődlegesen, a szklerózis multiplexnél előforduló beszéd rendellenességek olyan enyhék lehetnek, hogy senki nem veszi észre. Az idő múlásával a beszéd problémák fokozatosan érzékelhetővé válnak és a kezelésük tanácsos, lehet.
A beszéd rendellenességek fajtái
A dysarthria a beszédzavar egyik típusa, mely hatással van egy személy kiejtésére és beszédritmusára. Ez az állapot a beszéd elmosódottságát okozhatja, mintha az érintett személy alkoholt fogyasztott volna. A beszédritmusa is megváltozik, a szavakat gyorsakká, gyengévé vagy szakadozottá téve. A dysarthriát más betegségek is előidézhetik, melyeket először ki kell zárni, mielőtt a szklerózis multiplexet lehetne feltételezni az okozójaként.
Nem mindenki, aki ilyen beszéd rendellenességgel találkozik, érti meg a szituációt, és rosszul értelmezhetik az okot. Egy felirat magánál tartása, vagy egy jelzés műszerfalra rögzítése, mely röviden megmagyarázza az okot, elkerülheti a félreértéseket. Ez különösen nagy segítséget jelenthet, ha mentők, tűzoltók, vagy rendőrök állítanak meg egy ilyen problémával rendelkező személyt.
A szkennelés egy másik beszéd rendellenesség, mely megtalálható a szklerózis multiplexnél. Az érintettek kitörésszerűen vagy rángatózó stílusban beszélhetnek. A szavak robbanásszerűen törhetnek elő. Ez a rendellenesség általában nem fordul elő egyéb állapotoknál, ezért gyakran az SM egyik jelző tünete.
Amennyiben valaki remegést tapasztal, beszédjét is érintettnek találhatja. Az ajkak, nyelv, állkapocs vagy akár a torok és a légzés fölötti kontroll elvesztése zavart okozhat az érintett személynél a hangok kiejtésének vagy hangerejének szabályozási képességében.
Beszédterápia
Bár az SM által előidézett beszéd rendellenességek maguktól is eltűnhetnek, beszédterapeutával kell konzultálni, ha a probléma néhány hónapnál tovább fennáll. Egy terapeuta segíthet mind a dysarthria, mind a szkennelés esetében, lelassítva az érintett személy beszédét, miközben megtanítja odafigyelni a helyes kiejtésre és artikulálásra. Számos különböző szájgyakorlat ismétlése is előnyösnek bizonyulhat az izmok koordinációjának fenntartásán keresztül. Egyéb terápiák, közé tartozik a felfokozott beszéd lelassítása. A ritmus javítására, a terapeuták gyakran alkalmaznak úgy nevezett ritmustáblát, melyet a páciens használ, hogy meghatározott pontokra mutasson a táblán, és ezzel egy időben beszéljen. Súlyos esetekben egy betűket, szavakat és képeket tartalmazó kommunikációs táblát, vagy fejlettebb elektronikus rendszereket lehet alkalmazni.
|