Légzőgyakorlat
2006.05.15. 11:59
Légzés
Az S.M.-es embereknél gyakrabban fordulnak elő légzés zavarok, elhúzódóak az esetleges légzésszervi megbetegedések. Ezért célszerű rendszeres légző gyakorlatokat végezni megelőzés céljából is. Azonban aki észrevette már magán, hogy beszéd közben előbb fogy ki a levegőből, mint szokott, vagy gyakrabban halkul el a beszéde, annak feltétlenül ajánlatos naponta egyszer pár perces légző feladatokat végeznie. Ennek segítségével tovább tartható fenn a tüdő megfelelő kapacitása, edzésben maradnak a légző izmok, a levegő benntartásának gyakorlásával a beszédünk is tisztább, szépen hangzó maradhat. Ezeket a feladatokat lehetőleg fekve, vagy kényelmes, kissé hátra dönthető fotelban végezzük! Jó idő esetén nyissuk ki az ablakot is, hogy friss levegő kerüljön a tüdőbe!
Aki jól tudja emelni a karjait, az minden lélegzetvételnél karemeléssel is segítheti a mellkas munkáját.
Kérjük meg egy hozzátartozónkat, hogy az első feladatoknál ellenőrizze, mindkét mellkas-fél egyformán emelkedik-e! Akinek van némi oldal különbsége, feltétlenül gyakorolnia kell, hogy a kevésbé emelkedő oldalba több levegőt próbáljon szívni. Gyakorolni kell, de hamarosan menni fog! A levegőt az orrunkon át, szívjuk be, fontos, hogy mindig a tüdőbe, ezzel is erősítve a mellkas izmait! Majd a szájunkon keresztül fújjuk ki!
A légző feladatokat mindig kifújással kezdjük, hogy már az első beszívás is megfelelő nagyságú legyen!
1. Kifújom a levegőt
2. Mélyen, hosszan szívom a levegőt
3. Hosszan fújom ki 3x egymás után
4. Öt ütemben, szaggatottan szívom be-be-be-be-be, majd szaggatottan ki-ki-ki-ki-ki
5. Négy ütemben be-be-be-be, majd ki-ki-ki-ki
6. Három ütemben be-be-be, majd ki-ki-ki (fontos, hogy próbáljuk megérezni, egyforma mennyiségűek legyenek a beszívások, hogy egyre kevesebb beszívással tudjuk a tüdőnket megtölteni)
7. Folyamatosan, mélyen szívom be, majd tartom kb. 5 mp-ig és kifújom. Ezt ismételjük még kétszer.
8. Hosszan szívom be, majd tartom 10 mp-ig és kifújom
9. Lassan szívom be, préselem a hasamba, mellkasomba, (emelkedik magasra a has, majd a mellkas, ezt még kétszer ismételjük) majd kifújom. Ezt a gyakorlatot is háromszor végezzük el!
10. Szaggatottan szívom a levegőt be-be-be-be, tartom, tartom, tartom, majd préselem a hasamba, mellkasomba, hasamba, mellkasomba, hasamba, mellkasomba, tartom kicsit, majd szaggatottan ki-ki-ki-ki (lassú ütemben diktáljuk magunknak a feladatot!)
11. (Beszívom a levegőt) Üres tüdőig nagyon lassan fújom, fújom, fújom, fújom, üres tüdőt tartom 10-15 mp-ig, majd szívom be, nem az egészet, csak három aprót ki-ki-ki, maradékra szívok be, majd ismét három aprót ki-ki-ki, a maradékra be, megint három kicsit ki-ki-ki, nagy levegő be, majd az egészet lassan ki.
12. Mély levegőt veszünk.
A 11-es feladat igen fontos, légszomj esetén is sikerrel alkalmazható a helyes légzés visszaállítására, ezért bővebben írok róla. Néhány S.M.-es embernél olykor jelentkezik légszomj, előfordul, hogy álmukból erre a nagyon rossz érzésre ébrednek. Ilyenkor fontos az önuralom megtartása, nem szabad megijedni, ha felül tudunk kerekedni rajta, hamarabb elmúlik. Légszomj esetén, az embereken néha pánik lesz úrrá, ettől a légző izmok görcsöt kapnak, a levegővétel képessége hosszan késik. Ha ezen segíteni tudunk, hamarabb túl leszünk rajta.
Mit kell tehát tennünk? Biztosan kell tudnunk, hogy ezt mi magunk képesek vagyunk megszüntetni! Csak a gyakorlásnál kezdődik a feladat beszívással, ezért került zárójelbe, légszomj esetén erre képtelenek vagyunk, tehát abból kell kiindulni, amit tudunk! Fújjuk lassan a levegőt, amíg a tüdőnket teljesen üresnek nem érezzük! Ettől meg fogunk nyugodni, az történik, amit akarunk, ki tudjuk fújni. Majd tartjuk hosszan üresen, ez alatt a légző-izmok lassan ellazulnak, a tüdő vágyik a levegőre, tehát valamennyit már szívni is tudunk!
Mivel a tüdő előszörre nem töltődik fel teljesen, nem tudunk akkora levegőt venni, amekkorát szeretnénk. Ezért kell három apró levegőt kifújni, így "csinálunk helyet" a nagyobb lélegzetvételnek. Másodszorra már a maradékra szívunk, ezért több levegő jut be, s így folyamatosan jutunk el a rendes légzés visszaállításáig.
Remélem ez a légző feladatsor sokuknak hasznos lesz!
|