Vitaminok
2005.05.24. 14:43
A természet hatalmas egészséggyár, s úgy működik, hogy minden "alkalmazott", minden élőlény profitálhasson is a társaiból. Az egészségünk fenntartásához nélkülözhetetlen anyagok egyik fontos csoportját a vitaminok adják, ezek a test felépítéséhez, működéséhez, s főként a betegségek elleni védekezéshez szükségesek.
Vannak zsírban és vízben oldódó vitaminok – az első csoportba tartozó A, E tartósan tárolódik a szervezetben, a D, K, F csak kismértékben, a második csoport tagjait (pl. B-vitaminok, folsav, biotin, H és P) folyamatosan kell a szervezetbe juttatni. Kivételt a tárolódó B12-vitamin jelent. Fontosságukról szólt a Tavaszi vitaminorgia című cikk (2003. május 7.), ezt egészítjük ki azzal, hogy milyen élelmiszerben fordulnak elő, s étrendünk kis átalakításával miként adhatjuk a legjobbat szervezetünknek. A felsorolásban a vitamin neve után (zárójelben) jelöljük a felnőtt férfi és nő napi szükségletét.
Az A-vitamin és elővitaminjai a karotinoidok, pl. béta-karotin, likopon (700-600 mikrogramm) különösen fontos a szem és bőrbetegségek, egyes rákok megelőzésében, a sebek (égési sérülés, fekély) gyógyításában. Erősíti az immunrendszert és növeli a fertőző betegségekkel szembeni ellenálló képességet. Ezek a piros, sárga, sötétzöld és narancsszínű zöldség-, gyümölcsfélékben találhatók. Különösen sokat tartalmaz a sárgarépa, saláta, spenót, sütőtök, bimbóskel, sárgabarack, banán, áfonya, szilva, paradicsom, a halak (olajos hal), húsfélék, máj, tojássárgája, tej, tejtermékek, vaj.
Az E-vitamin (10-8 mg) megköti a károsító szabad gyököket (erős antioxidáns), így védő hatású lehet a rák, a szív- és érbetegségek, az infarktus ellen, csökkenti a káros koleszterinszintet, a szürke hályog kialakulásának kockázatát, és erősíti az immunrendszert. Az olajos magvak (dió, mogyoró, mandula, len, napraforgó), levélzöldségek, csíranövények, növényi olajok, a szója, avokádó, mangó, ananász, a teljes őrlésű gabona, a halak (tonhal, lazac), tejtermékek, vaj tartalmazzák.
A D-vitamin (10-5 mg) elősegíti a kalcium felvételét, erősíti a csontokat, fogakat, lassítja a csontritkulást, védelmet adhat a vastagbél-, az emlő-, a prosztatarák ellen. Forrása: egyes gabonakészítmények, olajos magvak, vaj, tejtermékek, máj, tőkehalmáj, halak (olajos hal, hering, lazac, tonhal), a tojássárgája.
A K-vitamin (80-65 mg) a véralvadást segíti, hiánya súlyos vérzéseket okozhat, részt vesz a csontritkulás megelőzésében. Az olajos magvak, a növényi olajok, csírák (lucerna), spenót, sárgarépa, káposzták, brokkoli, kelbimbó, spenót, mángold, a különféle húsok és tejtermékek tartalmazzák.
Az F-vitamin (ajánlott mennyiségét nem határozzák meg a szakemberek) hiánya májkárosodást okoz. Jó hatású bőrbetegségek, ekcémák, furunkulusok kezelésére. Az olajos magvakban, főleg a lenolajban található.
A B1-vitamin, azaz thiamin (1-0,8 mg) immunrendszer- és szíverősítő, hangulatjavító, energiafokozó, csökkenti az emésztési panaszokat, továbbá a főleg cukorbetegeknél előforduló kéz- és lábizzadást. Forrása: bab, borsó, lencse, spárga, levélzöldségek, káposzták, kukorica, torma, hagymafélék, szilva, banán, csíranövények, teljes őrlésű gabonafélék, paprika, paradicsom, élesztő, sovány húsok (disznó), mogyoró, mandula.
A B2-vitamin, a riboflavin (1,3-1,1 mg) immunerősítő, késleltetheti a szürke hályog kialakulását, hatásos a bőrsérülések gyógyulásánál, csökkenti a migrénes rohamok gyakoriságát, hevességét, a stressz, fáradtság, szorongás, az epilepszia, szklerózis multiplex és az Alzheimer-kór tüneteit. A zöldségek, gyümölcsök, csíranövények, a torma, spárga, zeller, hagyma, sárgarépa, gomba, szőlő, szilva, az élesztő, a tojás, tej, tejtermékek, sajt, joghurt, tojás, a halfélék, húsok (marha), máj tartalmazzák főként.
A B3-vitamin, azaz a niacin (17-23 mg) értágító, vérkeringés-serkentő, mérsékli az ízületi gyulladást, a depressziót, a koleszterinszintet. Hasznos lehet az 1-es típusú cukorbetegségnél az inzulinszükséglet csökkentésével. Forrása: spárga, sárgarépa, zeller, rebarbara, szőlő, cékla, karalábé, kukorica, savanyú káposzta, olajos magvak, bor, csirke-, marhahús, halfélék, tej, tojás.
A B5-vitamin, azaz a panthoténsav (7-4 mg) idegerősítő hatású, szerepet játszik az ún. stresszhormontermelésben, a migrén megelőzésében, az allergiás panaszok csökkentésében. Tartalmazza a dió, mogyoró, mandula, zöldbab, zöldborsó, sárgarépa, zeller, spárga, kukorica, a káposztafélék, karfiol, a teljes őrlésű gabonatermékek, szója, szilva, ribiszke, eper, rizs, tej, tejtermékek, a tojássárgája, az élesztő, a máj, vese, a hal.
A B6-vitamin, azaz a piridoxin (1,4-1,2 mg) enyhíti a depressziót, az asztmás rohamok és az epilepszia gyakoriságát, megelőzi a szív-, érrendszeri kórokat, a szélütést, az idegi károsodást. Forrása: zöldborsó, zöldbab, zeller, kelbimbó, brokkoli, hagyma, spárga, sárgarépa, cékla, szőlő, szilva, alma, paprika, savanyú káposzta, burgonya, banán, halfélék, a szárnyas, a sovány sertés- és marhahúsok.
A B12-vitamin (1-1 mg) immunerősítő, csökkenti a szívbetegséget, a vészes vérszegénységet, idegfájdalmat, depressziót, a szklerózis multiplex tüneteit. Újabb kutatások szerint késlelteti a HIV-vírussal fertőzött betegeknél az AIDS kialakulását. Az állati fehérjék, belsőségek, máj, halfélék, szardínia, tojás, tejtermékek, élesztő, halak, ananász, a savanyú káposzta tartalmazzák.
A folsav (140-140 mg) fontos a sejtosztódás normális lefolyásában, a magzati fejlődésben csökkenti a nyitott gerinc előfordulásának kockázatát. Védelmet nyújt az ér- és szívbajokkal szemben, immunerősítő, így rákmegelőző hatású. A depresszió, köszvény és csontritkulás kialakulásának esélyét is csökkenti. Forrása: cékla, spárga, hüvelyesek, sárgarépa, zeller, brokkoli, karfiol, kukorica, rebarbara, eper, alma, sárgabarack, narancs, körte, cseresznye, meggy, szilva.
A biotin (100-60 mg) segíti az anyagcsere-folyamatokat, szabályozza a cukorbetegek vércukorszintjét, biztosítja az egészséges hajat és körmöt. Forrása: dió, mogyoró, mandula, szója, rizs, csírák, hüvelyesek, karfiol, brokkoli, teljes őrlésű gabona, karalábé, belsőségek, máj.
A C-vitamin (40-30 mg) erős antioxidáns, védelmet nyújt a rák, a szívbetegségek, a fertőzések ellen. Védi az immunrendszert – ez a legismertebb és legtöbbet kutatott vitamin. Minden zöldségben és gyümölcsben megtalálható, kiemelkedő mennyiségben a káposztában, paprikában, csíranövényekben, céklában, citrusfélékben, kiviben, csipkebogyóban, karalábéban, almában.
A H-vitamin (az igényt nem határozták meg) hiánya bőrgyulladást, furunkulust, fokozott faggyútermelést okozhat, súlyos hiány esetén károsan befolyásolja a szervezet növekedését, fejlődését. Forrása: élesztő, burgonya, tej, tejtermékek, tojás és máj.
A P-vitamin (ajánlott mennyiségét nem ismerjük) növeli a hajszálerek ellenálló képességét, segíti a véralvadást. Megtalálható a paprikában, citromban, narancsban és a csipkebogyóban.
2003. 07. 02.
|