Témaindító hozzászólás
|
2009.05.30. 15:04 - |
Tapasztalatok, tanácsok, ötletek egyéb terápiás lehetőségeket illetően.
Különleges gyakorlatok, terápiák (lovasterápia és hasonlók). |
[4-1]
Két helyre is jártam lovasterápiás foglalkozásra, összesen több éven át (ősztől tavaszig, hetente általában két alkalommal). Sajnos mindkét lehetőség megszűnt (ennek a terápiának ez a legnagyobb negatívuma: nem lehet hozzájutni ). Kicsit javított a mozgásomon (legalábbis szinten tartott és biztosabbá tett, erősített). Olyan izmokat mozgat meg a lovon való "lötyögés", amit máshogy nem nagyon tudunk (esetleg a másik fórumban lévő gépekkel, de az azért mégse ugyanaz, mint kint a levegőn, egy nagydarab, általában barátságos, de potenciálisan kiszámíthatatlan állat hátán tornázgatni, vagy csak élvezni a szokatlan mozgást).
Nagyon jó dolog, de sajnos gyakorlatilag hozzáférhetetlen, ráadásul már csak maga a terápiára való eljutás is sokunknak problémát okoz.
(a képeken én látszom, a Nemzeti Lovarda lovasterápiás foglalkozásán) |
Lovasterápia
A lovasterápia (hippoterápia) az orvos által előírt, és képzett gyógytornász által vezetett, lóval, és lovon végzett gyógyászati eljárás. Ez az eljárás a lónak az emberéhez hasonló mozgásképletén alapul, ahol a ló hátán passzívan ülő személy testére közvetlenül átvitt háromdimenziós mozgásimpulzusok által kiváltott aktív mozgásválaszokat használják fel terápiás célra. Az ilyen lovas foglalkozás felhasználható testi és/vagy értelmi fogyatékosok, pszichológiai problémákkal küzdők terápiás kezelésére. A hippoterápia alkalmas a testtartás javítására, az abnormális mozgások korrekciójára, az izületek mozgásának javítására, az izmok nyújtására és erősítésére, az egyensúly és a koordináció javítására. A hippoterápiát felnőtteknél és gyermekeknél (általában 4 éves kortól) egyaránt lehet alkalmazni.
A hippoterápia többek között az alábbi esetekben javasolt:
A teljesség igénye nélkül: mozgászavarok, bénulások, szklerózis multiplex, értelmi fogyatékosság különböző formái, autizmus, pszichoszomatikus zavarok, szív- és keringési megbetegedések.
Hogyan történik a hippoterápiás foglalkozás?
Hippoterápiás foglalkozást szakirányú képzésben részt vett szakember végezhet, speciálisan kiképzett lóval, a sérültek és fogyatékosok speciális igényeinek megfelelő, fedett lovardában. A beteget a szakember segíti fel a lóra (általában direkt erre a célra kialakított rámpáról), majd álló helyzetben, később járás közben különböző gyakorlatokat végeztet vele. A lovat eközben egy segítő irányítja. A hippoterápiás foglalkozás általában 15-20 percig tart. |
A korábbi Próbálkozunk menüből származó cikk
Idegközpont felerősítését elősegítő gyakorlatok
Kaptam egy kis útmutatót ott, ahová kezelésre járok. Nagyon egyszerű kis gyakorlatok, amik szinte bárhol és bármikor elvégezhetők. Úgy gondoltam megosztom veletek, hátha segít még valakinek.
Idegközpont felerősítését elősegítő gyakorlatok
A gyakorlat egyénre szabott, mindenkinél a saját tűrőképesség határozza meg a gyakorlat időtartamát, számát.
Amíg kellemes, addig nem izomfejlesztő, hanem idegközpont erősítő hatású.
1.) Szemhéj torna:
Reggel és este kell alkalmazni. A tükör előtt, váltott szemmel végzett szemösszehúzás az agytörzs felső régiójának feltöltésére szolgáló gyakorlat. ( A kacsintáshoz hasonló módon végezzük, de nem kell erőteljesen zárni a szemhéjat, inkább hunyorítás, mint amikor nagyon süt a nap.) Ennek a területnek kimerültségét a szem alatti elszineződések jelzik.
A GYAKORLAT VÉGZÉSE SORÁN SZÉDÜLÉS LÉPHET FEL, MELY IDŐVEL FOKOZATOSAN MEGSZŰNIK.
2.) Nyelvtorna
Reggel és este kell alkalmazni. Tükör előtt a nyelvet hátra kell hajlítani a szájpadlás és a garat felé, ezután erősen kiölteni. Ez az agytörzs alsó régiójának feltöltésére szolgáló gyakorlat. A nyelv alatti idegdúc ingerlése elektromos kisüléseket idéz elő az agytörzs alsó részén. A GYAKORLATNÁL a vagus ideget is inger éri, ezért ÖKLENDEZÉS JELENTKEZHET. Ez az agytörzs alsó részének kimerültségét jelzi. Addig kell gyakorolni, míg az öklendezés elmarad.
3.) Légzési gyakorlatok:
Elsősorban reggel és este végezzük, de célszerű fáradtság, idegesség esetén is alkalmazni.
Orron keresztül mélyen a tüdőbe szívjuk a levegőt, tűréshatárig benntartjuk és szép lassan egyenletesen kifújjuk.
Kedves egészségetekre!
(Sz. Á.) |
Tapasztalatok, tanácsok, ötletek egyéb terápiás lehetőségeket illetően.
Különleges gyakorlatok, terápiák (lovasterápia és hasonlók). |
[4-1]
|