Depresszió
2005.05.16. 18:21
A depresszió a szklerózis multiplex nagyon gyakori tünete. Gyakran tűnik fel egyéb SM tünetekkel összefüggésben, és a depresszió hozzájárulhat ugyanezekhez a tünetekhez, melyek közé tartozhatnak a kimerültség, a végbél problémák és a szexuális rendellenességek.
Továbbá a depressziós szklerózis multiplexes egyének leállhatnak a kezelési előírásaik következetes betartásáról, nehézségeik lehetnek munkahelyi feladataik ellátásában és személyes kapcsolataik is, károsodásokat szenvedhetnek. Néhányan még az öngyilkosság gondolatával is foglalkozhatnak.
Szerencsére hatásos kezelések állnak rendelkezésre a de-pressziót tapasztaló szklerózis multiplexesek számára. Ezek a kezelések mindig magukba foglalnak két komponenst: a gyógyszeres kezelést, és a pszichológiai tanácsadást. Az első segít megfordítani a szomorúság és reménytelenség érzését, míg a második lehetővé teszi az egyén számára, hogy felfedezze emócióit, és jobb módszereket fejlesszen ki azoknak a kihívásoknak a kezelésére, melyekkel szembe kell néznie.
Gyógyszeres kezelések
A gyógyszerek első vonalába a „szelektív szerotonin újrafelvétel inhibitorok” (SSRIs) tartoznak. A szerotonin egy anyag, mely a vérlemezkékben, az emésztőszervek falában és a központi idegrendszerben található. Ingerület átvivőként működik, és részt vehet a gyulladások, és migrénes fejfájások kialakulásában és az az alvásban. A szerotonin részt vállal a hangulat emelésében, de hatása csak átmeneti, mivel a sejtek „felveszik” (vagy felszívják) a szerotonint, amikor rendelkezésre áll. Az SSRIs meggátolják a szerotonin újrafelvételét, így az tovább marad a szervezetben, és pozitív hatásait hosszabb időn keresztül lehet érzékelni.
A fluoxetine (Prozac®), a paroxetine (Paxil®), a sertraline (Zoloft), és a venlafaxine (Effexor®), egytől egyig az SSRIs közé tartoznak, és melyeket általánosan használnak a szklerózis multiplexnél előforduló depresszió kezelésére. Ezeknek a gyógyszereknek a mellékhatásai, közé tartozik a fejfájás, a szexuális rendellenességek, az alvásnehézségek, a szorongás, és a szedáció. Egyéb antidepresszánsok, melyeket szintén a „kezelés első vonalába” sorolnak a bupropion HCL (Welbutrin®), a nefazodone (Serzone®) és a trazadone Desyrel®).
A fenti anyagok mindegyikét lehet önállóan adni, vagy változó kombinációban lehet használatukat felírni. A kezelőorvos a páciensnél egy gyógyszer alkalmazásával kezdi a kezelést, és az eredményektől függően, megváltoztathatja a dózist, átválthat egy másik gyógyszerre, esetleg egy másik gyógyszert is rendelhet. Az optimális dózis és gyógyszer kombináció, függ az egyén kezelésre történő reagálásától. Az antidepresszánsoknak nincs azonnali hatásuk, ás általában hat-nyolc hét folyamatos alkalmazásnak, el kell telnie, mielőtt kifejtik maximális hatásosságukat.
Az ezeket a szereket megelőző gyógyszerek az anti-choligernikus gyógyszerek vagy triciklikus antidepresszánsok voltak. Ezek voltak korábban az elsőszámú választások a depresszió kezelésére, de az SSRIs és egyéb olyan anyagok, és gyógyszerek, mint az imipramine (Tofranil®), amitriptylene (Elavil®), és notriptylene (Pamelor®) bemutatása óta most már csak akkor veszik számításba használatuk lehetőségét, ha az első vonalba tartozó kezelések nem használnak. Ezeknek a gyógyszereknek a mellékhatásai, közé tartozik a szájszárazság, a székrekedés, és a homályos látás.
Bár a mániákus depressziós viselkedés nem mindennapos a szklerózis multiplexnél, gyógyszerek állnak rendelkezésre azoknak, akiknek a hangulata a depresszió és a boldog hiper aktivitás között hullámzik. A gyógyszerek, közé tartozik a carbamazepine (Tegretol®), a divalproex sodium (Depakote®), és a lithium carbonate (Eskalith®). Azoknak, akik depressziótól szenvednek és a standard gyógyszeres kezelések, nem használnak, az elektrosokk terápiát már olyan szintre finomították, hogy alkalmazása mostanra már nagyon biztonságosnak és hatásosnak számít.
Pszichológiai tanácsadás
A pszichológiai tanácsadás a második és egyformán fontos komponense a depresszió kezelésének. A depressziótól szenvedő egyéneknek együtt kell működniük egy pszichiáterrel, pszichológussal, vagy szociális szakemberrel, hogy megbeszélhessék valakivel gondolataikat, viselkedésüket és kilátásaikat. Ezek a szakemberek segíthetnek pácienseiknek, hogy jobban alkalmazkodjanak szituációjukhoz, és jobban érezhessenek magukkal kapcsolatban.
A személyes beszélgetések és terápia mellett a csoportterápiás beszélgetések is előnyösek lehetnek. A támogatói csoportok, és a betekintő tanácsadás segít az embereknek, hogy észrevegyék, nincsenek egyedül érzéseikkel, és megnyugtatást lelhetnek, valamint útmutatást hasonló kihívásokkal, szembenéző emberekkel történő beszélgetéseken keresztül. A depresszió kezelésének keresése különösen lényeges minden egyén egészsége és jóléte szempontjából, különösen azoknál, akiknek szembe kell nézniük egy krónikus betegség további terheivel is. Bárki, aki depressziótól szenved konzultálnia kel orvosával, és azonnali lépéseket kell tennie egy kezelési és konzultációs program elkezdése érdekében. Az ilyen terápiák drámai eredményeket mutattak, időnként már néhány héten belül is, de hosszú távú kezelés szükséges, ennek a testet-lelket megnyomorító tünet együttesnek hosszú távon történő enyhítésére.
|