Végbél tünetek
2005.05.16. 18:13
Nagyon sok szklerózis multiplexes ember tapasztal magán végbél nehézségeket időszakosan. A leggyakoribb tünetek a székrekedés a hasmenés, vagy a végbéli inkontinencia. A problémák okaitól és az egyén SM típusától függően egy tünet lehet időszakos, vagy fennállhat örökké. Mindkét esetben a tünetek ellenőrzés alatt tartása megkövetelhet változásokat az étrendben, a napirendben, a rost kiegészítők adagolásában, esetleg gyógyszerek szedésében. Csak nagyon ritka esetekben, miután évek óta tapasztalnak egy súlyos nehézséget, veszik számításba a sebészeti megoldás lehetőségét.
Székrekedés
A székrekedés a test szilárd salakanyagának nehéz vagy ritka ürítése. Ez a leggyakoribb végbél probléma, ami a szklerózis multiplexszel összefüggésben előfordul, és számos ok idézheti elő. Időnként a demielizáció okozza a székrekedést, de egyéb tényezők csaknem ilyen könnyedén előidézhetik.
A székrekedés gyakran fordul elő, amikor a székletnek nincs elegendő nedvességtartalma. Néhány ember csökkenti a folyadék bevitelét, hogy segítsen hólyag problémáján. A csökkent fizikai tevékenység vagy bizonyos gyógyszerek, mint a triciklikus antidepresszánsok és anticholigernikus gyógyszerek lelassítják a bélműködést, lehetővé téve kevesebb nedvesség visszatartását a székletben. A gyengeség vagy a fájdalom, a depresszió, a stressz, vagy a nem megfelelő étrend szintén hatással lehet a rendszeres bélmozgásokra.
A hashajtók alkalmazása nem az elsődleges választás a székrekedés kezelésében. Az étrend megfelelő megváltoztatása és a megnövelt fizikai aktivitás a legjobb terv az elsődleges kezelésre és a probléma hosszú távú menedzselésére. Néhány embernél a gyomornak órajárásával egyező irányba naponta kétszer néhány percig történő körkörös masszírozása segíteni fog a székrekedés enyhítésében.
Nyolc-tizenkét pohár folyadék (lehetőség szerint víz) elfogyasztása naponta nagyon fontos a jó végbélműködéshez. A testedzésnek a napi rutin részének kell lennie és életbevágó a rendszerességhez. A kiegyensúlyozott étkezéseket kell fogyasztani hasonló időben és kellemes atmoszférában minden nap. Az édességeket, a hirtelen (bő olajban) sült fogásokat, a magas zsírtartalmú húsokat, időnként még a fűszeres ételeket is ki kell zárni az étrendből.
Az étkezési rost befoglalása az étrendbe segíteni fog a széklet lágyításában és a bélrendszeren történő gyorsabb áthaladásában. Elővigyázatosan kell eljárni, mert nem szabad túl sok rostot, túl gyorsan adni az étrendhez. Ha így tesz, az, túlzott bélgáz képződéshez és lehetséges hasmenéshez vezethet. A rostokat kis mennyiségekben kell bevezetni az étrendbe, és mennyiségüket fokozatosan növelni, időt hagyni a testnek, hogy alkalmazkodjon a változáshoz.
A rostot hozzá lehet adni az étrendhez friss gyümölcsök (ha lehetséges a héj rajta hagyásával), zöldségek, gyümölcslevek, teljes kiőrlésű lisztből készített kenyér, és hasonló módon készült reggeliző pelyhek fogyasztásával. Néhány élelmiszer és ital, mint a savanyú káposzta, a káposztalé, a savanyúságok, a joghurt, a fokhagyma, a szilva és a szilvalé, hathatnak úgy, mint természetes hashajtók. Egy vagy két evőkanál 100% korpa port vagy granulátumot lehet minden reggel a kukorica vagy egyéb reggeliző pehelyhez adni. A túl sok korpa, azonban székrekedést okozhat a belek eldugításával.
Az este szedhető tömeg hashajtók nem szokásformálóak, ezért akár rendszeresen is lehet használni ezeket. Ezek por, gyártótól és márkától függően ostya, és rágható tabletta formában szerezhetők be. A népszerű tömegformáló hashajtók, közé tartozik a psyllium (Metamucil®, Perdiem Plain®, Fiberall®), a Fibercon® és a methylcellulose (Citrucel®). A tömeg hashajtókat az utasításoknak megfelelően kell szedni, és a szert folyadék bevitelnek kell követnie.
Az SM okozta székrekedést időnként a végbéltájékon előforduló csökkent érzés, idézi elő vagy bonyolítja. Amikor ez fordul elő, a páciens nem érez késztetést a bélmozgásokra, ami a széklet összegyűlését és megkeményedését okozza. A bélmozgásokra és a székletürítésre egy rendszeres időpont felállítása segítséget nyújthat.
Bárki, aki ilyen típusú székrekedést tapasztal 15-30 percet, kell hagynia a toalett használatára, függetlenül attól, hogy érez-e késztetést vagy sem. Egy meleg ital, kávé, vagy tea elfogyasztása elősegítheti a folyamatot. Néhány forrás szerint a végbélnyílás fölötti bőrterület vakargatása stimulálja az idegvégződéseket, és ez valószínűleg elősegíti a bélmozgásokat.
A székletlágyítók kivonják a nedvességet a testszöveteiből, és használhatók a székrekedés enyhítésére. Ezek nem szokásformáló anyagok, és rendszeresen kell alkalmazni ezeket, hogy hatékonyak legyenek. A székletlágyítók, közé tartozik például, a docusate sodium (Colac, D-S-S®), a docusate potassium (Surfac®), és a lactulose syrup (Chronulac®).
A hashajtók olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, melyek izgatják a beleket, ezzel növelve a belek aktivitását és lehetővé teszik a széklet gyorsabb mozgását. Bizonyos recept nélkül kapható hashajtók használata kerülendő, mivel erősek és szokásformálóak. Az ilyen hashajtók, közé tartozik a phenolphthalein (Correctol®, Ex-Lax®, Feen-A-Mint®), a danthron (Doxidan®), a bisacodyl (Dulcolax®) és a ricinus olaj.
A kevésbé durva vegyi anyagokat tartalmazó enyhébb hashajtók finoman segítik elő a bélmozgásokat, gyakran éjszaka, vagy egész napon keresztül. A cascara (Peri-Colace®), a Perdiem® (nem a Perdiem Plain®, mely a tömegformáló) és a magnesium hydroxide (Milk of Magnesia®), mind példák az enyhébb hashajtókra.
A végbélkúpok általában kevesebb, mint egy óra alatt hatnak. A glicerin kúpok síkosítást biztosítanak a könnyebb székelésért, míg más típusok, mint a bisacodyl (Dulcolax® végbélkúp) gyógyszert tartalmaznak, mely elősegíti a végbél izmainak mozgását. Természetesen a gyógyszer tartalmú végbélkúpok nem olyan enyhe hatásúak, mint azok, melyek csak síkosítást kínálnak.
A beöntést akkor lehet alkalmazni, amikor jó néhány nap eltelt bélmozgások nélkül. (Orvossal kell konzultálni, ha az előző széklet óta túl sok nap telt el). Különböző típusokat, mint a bisacodyl (Fleet’s®), a Therevac® mini-beöntések, és a szappanos vizes beöntéseket lehet alkalmazni. A beöntések általában enyhítik a székrekedést, de nem szabad ezeket rendszeresen használni, mivel a bélrendszer függővé válhat ezektől.
Hasmenés és széklet inkontinencia
A hasmenés és a széklet inkontinencia nem tartoznak a gyakori SM tünetek közé, bár időnként ezeket az állapotokat lehet a rendellenesség számlájára is írni. Például azok a betegek, akik elveszítették a lábaik és testük alsórészének izmai fölötti érzéseiket és az irányításukat, szintén elveszíthetik a bélmozgások irányításának a képességét. Más betegek a belekhez érkező nem megfelelő idegi jelzések miatt tapasztalhatják ezt az állapotot.
A széklet inkontinencia gyakran átmeneti. A pontos ok kiderítése nagyon fontos, és nem szabad automatikusan a szklerózis multiplexet hibáztatni. Az olyan gyógyszerek, mint az antibiotikumok vagy akár a székrekedés enyhítésére szedett gyógyszerek is elősegíthetik a széklet inkontinenciát.
Ha a probléma okát az orvos meghatározta, a napi menetrend vagy a gyógyszerekben történő megváltoztatását javasolhatja. Az étrendnek az orvos által tanácsolt irányba módosítása is segíthet.
A végbélmozgások gyakran jelentkeznek rövidesen egy étkezést követően, amikor a bélmozgások aktivitása egyébként is megerősödik. A hasmenéses vagy széklet inkontinenciában szenvedő emberek, úgy találhatják, ha egy étkezést követően a toalettre vagy ágytálra ülnek az jól időzített.
Érdekes, de a tömegformálók – melyet a székrekedés ellen használnak – segítséget nyújthatnak a hasmenés és a széklet inkontinencia esetében is. A nedvesség felszívásával, segítenek a széklet szilárdabbá tételében. A Metamucil®, és a Perdiem Plain® két gyártmány, melyek hasznosnak bizonyulhatnak. Amikor erre az állapotra használják, csak napi egy dózist szabad beszedni, és nem szabad extra folyadéknak követnie ezt az adagot.
Az állandó hasmenésnél, az orvos javasolhatja olyan hasmenés elleni gyógyszerek használatát, mint a kaolin és a pectin (Kaopectate®), az Imodium®, és a Lomotil®. Ezek a szerek a bélmozgások lelassításán keresztül hatnak. Időnként, a hólyag görcsösség ellen használt gyógyszerek is hatásosak lehetnek a végbélizmok mozgásának lelassításával. Egyéb kezelések, közé tartozik a végbél újra beidegzése, és a biológiai visszacsatolás.
A krónikus hasmenés és széklet inkontinencia, melyek ritkán tapasztalhatók az SM tünetek között, megkövetelheti valakinél a pelenkaviselést. Az, az elenyésző számú ember, aki éveken keresztül tapasztalta ezeket a problémákat, és akinek nincs más lehetőségük, állapotuk megváltoztatására, a sebészeti beavatkozás lehetőségétől remélhetnek változást. A „colostomia” az általánosan alkalmazott műtéti eljárás, mely lehetővé teszi a belek ürítését egy a páciens hasa elé rögzített zacskóba. Újra, a sebészeti út nagyon ritka megoldás az SM-es betegek végbél problémáinak megoldására. A legtöbb esetben, a székrekedés a leggyakoribb probléma, mely általában a lecsökkent fizikai aktivitás és folyadékbevitel eredménye. Változtatások az étrendben, és a napi rutinban, továbbá néha a gyógyszerek lehetővé teszik a legtöbb ember számára a végbél problémák könnyű menedzselését.
|