Kimerültség
2005.05.16. 18:08
Az SM-es kimerültség talán a leggyakoribb és legkorlátozóbb tünet a szklerózis multiplexes betegek számára. Az idegimpulzusok lelassulását okozó demielizációt lehet leginkább okolni ezért. Egyéb tényezők is szerepet játszhatnak az energia csökkenésében, és különböző kimerültség fajták kerültek meghatározásra.
Bár az SM-es kimerültség kezelése még felderítésre vár, számos stratégiát, terápiát és gyógyszert lehet alkalmazni az SM-es kimerültség hatásainak enyhítésére. A kimerültség pontos okától vagy okaitól függően, egy megfelelő kezelési tervet lehet kidolgozni.
A kimerültség gyakran hatással lehet a napi rutin feladatokra. Hajlamos a rosszabbodásra, ha egy beteg stresszt tapasztal, melegnek vagy kitéve, vagy fizikai tevékenységekben vesz részt. A beteg még reményveszettséget is érezhet a fáradtság miatt, és úgy találhatja, hogy nem képes szembe nézni a kimerítő helyzetek csökkentésével. Még egyesek motivációs szintjére is hatással lehet.
A kimerültség mások számára is különösen nehezen megértető dolog lehet, mivel ez egy olyan tünet, mely nem azonnal átlátható mások számára. A pihenés, az alvás, és a gyógyszeres terápia, mind különböző módszerek, melyekkel az SM-es kimerültség megközelíthető.
A kimerültség fajtái és okai
Mind korábban említettük, a kimerültségnek különböző okai lehetnek, és senkiknek nem szabad feltételeznie saját kimerültségéről, hogy az SM számlájára írható. A demielizáció mellett, a kimerültséget okozhatja alváshiány, fertőzés, anémia, vese rendellenesség, gyógyszerek, depresszió, vagy törések. Ha a kimerültség jelentékeny problémává válik, orvossal kell konzultálni és a páciensnek meg kell látogatnia orvosát egy értékelésre – mely az esetek többségében laboratóriumi tanulmányokat is magába fog foglalni.
Az életstílust, a tüneteket, az általános egészségi állapotot és az általános hozzáállást kell megvizsgálni miután a nem kapcsolódó tényezőket, kizárták. Időnként a kimerültséget az egész napos tevékenységek okozzák. AZ ilyen típusú kimerültség normális, még a nem szklerózis multiplexesek számára is, és a megfelelő alvási szokások gyakran megoldást jelentenek a problémára.
Alvás
A napközbeni kimerültségre bizonyosan számíthat az, aki nem tud eleget aludni éjszaka. Az alvási képességre hatással lehet a görcsösség, és az izom görcsök csakúgy, mint a gyógyszerek, a fájdalom, a szorongás, a túlzott tétlenség, az ismétlődő szundikálások és az egészséges alvási szokásokhoz történő nem következetes ragaszkodás.
Ha a probléma gyógyszerrel vagy fájdalommal kapcsolatos, egy orvos képes lehet a jelenlegi kezelés megváltoztatására. Ezt gyakran érik el a dózisok módosításával, a gyógyszerek megváltoztatásával, vagy további gyógyszerek alkalmazásával, a napi gyógyszer bevitel idejének megváltoztatásával, továbbá olyan alternatív kezelési módszerek bevezetésével – mint a relaxációs technikák vagy a masszázs -, hogy képessé tegyék az egyént a jobb alvásra.
Amikor valaki szorongástól és/vagy depressziótól szenved, úgy találhatja, ez nem csak az alvását zavarja, hanem az étvágyára is hatással van. Az energia szinteket összefüggésbe szokták hozni a megfelelő táplálkozással. Egészséges étrend nélkül a test nem képes teljes potenciáljával működni. Míg megfelelő evési és alvási szokásokat szükséges követni, az elsődleges okok kezelése nélkül a nehézségek nem oldódnak meg maguktól. Az olyan problémák megoldásához, mint a szorongás és a depresszió, a megfelelő tanácsadás vagy terápia erősen javasolt. Olyan gyógyszereket, mint az antidepresszánsok, lehet alkalmazni.
A túlzott tétlenség, az ismétlődő szundikálások, és a nem következetes vagy nem megfelelő alvási rend szintén vezethet alvási problémákhoz és ennek eredményeként nappali kimerültséghez. Az optimális alvási szokások mindig magukba foglalják a éjszakai hat-nyolc óra alvást. Az ideális alvásidő attól függ, mi a legmegfelelőbb az egyén számára. Az azonos időben történő lefekvés és felkelés lehetővé teszi a szervezet számára egy rendszeres alvási rendhez történő alkalmazkodást, mely elősegíti a nyugodt és meg nem szakított pihenést.
A napközbeni szundikálás jó megoldás lehet annak számára, aki így könnyebbnek találja a nap „túlélését” és ez nem befolyásolja drámai mértékben az éjszakai alvásukat. Azonban el kell kerülni minden olyan napközbeni alvást, mely befolyásolja az éjszakai pihenést.
Időnként az orvosok felírnak flurazepant (Dalmane®), annak érdekében, hogy segítenek valakinek kifejleszteni egy következetes alvási ciklust, ha a természetes módszerek sikertelennek bizonyulnak. Az általános dózis 15 mg esténként lefekvés előtt. A Dalmanet® csak rövid ideig szabad alkalmazni, mivel hosszabb idejű szedésekor az erre a gyógyszerre történő reagálás képessége csökken, és a páciensnek egyre nagyobb adagokra lesz szüksége ugyanannak a hatásnak az eléréséhez. Triciklikus antidepresszánsok és zolpidem (Ambien®) használata is gyakori.
Fizikai tevékenységből eredő kimerültség
A kimerültség szintje gyorsan emelkedhet, amikor egy személy fizikai tevékenységben vesz részt. Az ilyen típusú SM-es kimerültség gyakran megfigyelhető, és senkinek nem kell beszüntetnie az összes tevékenységét, hogy elkerülje az ilyen kimerültséget. A fizikai gyakorlatok és a rekreáció folytatása, csakúgy, mint a társadalmi, a háztartással és foglalkozással kapcsolatos kötelezettségek folytatása nagyon fontos mindenkinek az egészséges mentális és fizikai jóllét fenntartásához.
Az ilyen típusú kimerültség kezelésének legjobb módszere a beteg életstílusának módosítása, a takarékossági lépések, és lehetővé te a betegnek, hogy hatékonyabbá tegye energia felhasználást. Egy orvos felügyelete mellett végzett testgyakorlást folytatni lehet a jelentős mértékű kimerülés határa alatt maradva.
Az energia megőrzése
A rendszerezés és az előre tervezés nagy segítség lehet az energia megőrzésében. A tevékenységek fontossági sorrendjük szerint történő felsorolása lehetővé teszi a beteg számára, hogy tisztán lássa, melyik dolgokat kell végrehajtania először, és mi várhat másnapig – ha a rendelkezésre álló energia elfogy mielőtt a végére, érne a listának.
Azok, akiknek korlátozott mennyiségű energia áll rendelkezésükre, meg kell, tanulják, hogy nem minden dolog lesz szükségszerűen befejezve, akkor, és ahogy azt valaki szeretné. A legtöbb esetben egy be nem fejezett feladat vagy tevékenység mindig meg fog maradni másnapra. A várással több energiát és élvezetet lehet találni a később elvégzett feladatban.
A megfelelő pihenő periódusok rendszerezése felváltva a fizikai erőkifejtésekkel segítséget nyújthat, ezáltal megelőzheti a beteg túl gyorsan történő kifáradását. Ha egy személynek egy olyan projektet kell felvállalnia, melynek egyszerre történő végrehajtása túl nagy feladatnak bizonyul, több kisebb részre kell felosztania, és ennek megfelelően kell megterveznie a végrehajtást. Amennyiben ez nem lehetséges, a beteg megkívánhatja egy másik személy segítségét a feladat befejezéséhez és a túlzott megerőltetés elkerülését.
Specifikus energia megőrzési módszerek
A hatékonyság és az energia megőrzési módszerek nagyon hasznosak a kimerültséggel szemben a háztartási feladatok végrehajtásánál. Amikor csak lehetséges - például főzésnél vagy takarításnál - a hozzávalókat előzetesen kell elrendezni és odakészíteni, így az érintett személy a feladat végrehajtása közben az idő nagy részét ülő helyzetben töltheti.
Például egy recept összes hozzávalójának egyszerre történő odakészítése lehetővé teszi, hogy a szakács ülve, minimális erőfeszítéssel, készíthesse el az ételt. Ugyanez igaz a takarításra, a tisztítószereket egy kosárban vagy kiskocsiban biztonságosan odakészítve a következő feladat közelébe.
Ha a mosógép vagy a szárítógép kényelmes elhelyezése nem lehetséges nem lehetséges az otthon szeparált helyiségében, akkor a tennivalókat úgy kell elrendezni, hogy az SM-es ember a közelben le tudjon ülni, míg a ruhákkal végez. Egy vagy két adag szennyes kimosása naponta, elosztja a teljes héten összegyűlő piszkos ruha mennyiséget. Ez sokkal, kisebb megerőltetéssel jár, mint az egész mennyiséget egy nap alatt kimosni.
A tiszta ruhák gyors kivétele a szárítóból és azonnali összehajtogatásuk illetve vállfára akasztásuk megakadályozza, hogy összegyűrődjenek. Amikor vasalásra van szükség, a ruhákat és a vasalódeszkát úgy kell elrendezni, hogy a vasalást ülve lehessen végezni.
A hosszú nyelű, könnyen megmarkolható segítő eszközök nagy segítséget nyújthatnak. A gyakran használt tárgyakat olyan könnyen elérhető helyeken kell elrendezni, felakasztani, és tárolni, mint akasztós tárolók, kihúzható fiókok, komódok, és könnyű tároló dobozok.
A tálcák és zsúrkocsik elengedhetetlenek az ételek, edények szennyes ruhák, és egyéb nagy méretű vagy nehéz tárgyak szállításra a házban. Amikor valamilyen nehéz tárgyat kell mozgatnia tálca vagy kiskocsi nélkül, inkább csúsztassa, mint emelve próbálja vinni. Ha egy nehéz tárgy emelése elkerülhetetlen, a betegnek egyenesen kell tartania hátát, és álljon lábaival kis termeszben, és vigyázzon, ne erőltesse meg az izmait.
Egy másik módszer a védekezésre, hogy biztosítsa, a használt székek, megfelelően támasztják meg az SM-es személy hátát. Amikor alkalmazható, ellenőrizze, hogy ezek megfelelő helyzetben vannak az íróasztalhoz vagy a konyhapulthoz képest. Telefon válltartót (egy a telefonkagylóra helyezhető műanyag eszköz, mely az egyén válla és a kagyló között helyezkedik el) használva segít a nyak megerőltetés elkerülésében telefonbeszélgetés közben. A kihangosító használata különösen nagy segítsége lehet, ha a felső végtagok gyengék.
Nem lehet eleget beszélni a jó tervezésről. Az étkezések vonatkozásában, az ételek előre történő kiválasztása, könnyen elkészíthető receptekkel mind idő, mind pénz kímélés szempontjából nagyon lényeges. Az élelmiszerek beszerzése előtt listát lehet összeírni, egy egész heti menü szükséges hozzávalóiról. Ismerőssé válni a helyi üzletben, és az ott található elrendezéssel, illetve az egyes áruk elhelyezésével, mind segít az energia megőrzésében.
Még jobb, ha elérhető és megfizethető az ételek telefonon vagy interneten történő megrendelése és házhoz szállíttatása. Amikor csak lehetséges dupla adagban érdemes elkészíteni az ételeket, és a maradékokat későbbi felhasználásra lefagyasztani. Ezzel biztosítható extra élelmiszerek elkészítése, melyek tálalása kevés időt igényel felhasználáskor. Az elkészítés könnyebb módszereinek kiválasztásával, mint sütőben sütés a forró olaj helyett, vagy a mikrohullámú sütő, vagy a római tál szélesebb körű használata ténylegesen segíthet a munkaterhelés csökkentésében is.
A tervezés szintén igaz a személyes feladatokra is. Fürdéskor egy beépített kapaszkodó, a készletek, és egy könnyen elérhető fürdőkádba való szék sok plusz feladattól kímélheti meg. A másnap felveendő ruhákat is ki lehet készíteni előző este. A másnap reggeli öltözködéskor a ruhákat először mindig a gyengébbik oldalra kell felvenni. Az esti vetkőzéskor az erősebb oldalon érdemes elkezdeni a feladatot.
Amennyiben kisbabát gondoz, fürdetéskor, tisztába tételkor és öltöztetéskor a babán történő csípő feletti munkavégzés kevésbé lesz kimerítő. A bölcsődés korú gyermek esetén, ha székre állítja öltöztetéskor vagy mosdatáskor, csökkenti a fizikai igénybevételt. Az eldobható pelenkák kevesebb munkát követelnek meg, míg a ruhákon a tépőzár és az egyéb rögzítők használata könnyebb kezelhetőséget tesznek lehetővé, mint a gombok. Az ilyen típusú rögzítők szintén nagyon jól használhatók olyan személy ruházatán is, aki mozgásában, vagy energiájában korlátozott.
A legtöbb energia megőrző módszer csak egy kicsivel jelent többet, mint a józanész használata, és meglepő lehet egy, egyén számára, mennyi energiát lehet megőrizni egyszerűen ezeknek a stratégiáknak a használatával. Minden tevékenységnél megfelelő fénynek és szellőzésnek kell rendelkezésre állni, hogy az értékes energia ne a tiszta látásra és a friss levegő belégzésére pazarlódjon. A tevékenységek időbeni szétterítése vigyázva arra, hogy a fárasztó feladatok ne kövessék egymást az egymás után következő napokon, szinté előnyösnek bizonyulhat.
A kimerültség enyhítése hűtéssel
A kutatások kimutatták, hogy a sérült mielinű idegek érzékenyek a hőmérsékletváltozásokra. A hőmérséklet emelkedése az idegek jelzéseinek hibáját okozhatja, míg a hőmérséklet csökkenése több jelzés továbbítását teszi lehetővé a károsodott idegen keresztül.
Az SM-es emberek hűtésének ötletét a tünetek enyhítésre sok éve kutatják és alkalmazzák, de egy személy hűtésének gyakorlati módszereit nem tudták tökéletesíteni a legutóbbi időkig, amíg az MSAA és a NASA nem egyesítették erőforrásaikat egy „hidegruha” kifejlesztésére és tesztelésére.
Egy személy túl gyors lehűtése – mint hidegfürdő vétele, vagy a légkondicionáló közelébe ülés – fázást és keringési problémákat okozhat. Az ilyen reakció nem segít az SM tüneteinek enyhítésében.
Egy SM-es páciens lassú, maximum két fokkal történő hűtésekor a személy alaphőmérsékletéről, az SM-es egyén javulást tapasztalhat a fizikai teljesítmény, a kognitív feldolgozás, és a motoros funkciók területén. A hűtés jelentős mértékben enyhíti a kimerültséget, segítséget nyújt az SM-es személyek számára a napi tevékenységeik végrehajtásához szükséges energia megőrzésében.
Az ellenőrzött hűtést az aktív hűtőruhával vagy passzív hűtő ruhadarabok alkalmazásával érik el. Az aktív hűtőruhák egy vékony csövekkel ellátott mellényből és a hideg folyadékot cirkuláltató hűtőegységből vagy akkumulátoregységből áll. Ezek hordozható kivitelűek, és használójuk élvezheti a tünetek enyhülését mind a szabadban, mind zárt térben. A passzívan hűtő ruhadarabok, mint a sapkák, mellények vagy a nyakra való kendők jeget vagy gél csomagokat használnak, hogy azonnali és egyszerű enyhülést nyújtsanak az SM-es személyeknek a meleggel és néhány SM-es tünettel szemben. Az egyéb passzív ruhadarabokat használat előtt be kell nedvesíteni, és hűteni.
A hűtés gyakran biztosít gyógyszermentes enyhülést a kimerültséggel és a hő intoleranciával szemben, csakúgy, mint egyéb SM tünetekkel szemben. A hűtőruhák és ruhadarabok térítésmentesen szerezhetők be az MSAA-tól. (Az érintett személyek kapcsolatba léphetnek az MSAA-val a kiadvány végén található telefonszámokon.)
Gyógyszerek a kimerültségre
Az egyik legígéretesebb gyógyszer, melyet az SM okozta kimerültség kezelésére, tanulmányoznak és használnak a modafinil (Provigil®). Egy az Ohiói Állami Egyetemen frissen végrehajtott klinikai kísérlet kimutatta, hogy egy naponta 200mg-os adagban végrehajtott kezelés nagymértékben csökkentette a kimerültséget a placebóval összehasonlítva. A leggyakoribb mellékhatásai magukba foglalták a fejfájást, a hányingert és az aestheniát.
Az amantadinet (Symmerol®) jó néhány éve használják, és az orvosok egyik elsőszámú választása a kimerültség elleni harcban. Gyakran használják Parkison kórós betegeknél, mely a „dopamint”, a központi idegrendszer idegvégződéseiből kibocsátott anyagot alkalmazza. A dopamin egy vegyi anyag, mely természetesen fordul elő az agyban és a sejtek közötti kommunikációt, irányítja. A SM-es kimerültség enyhítése mellett, az amantadine vírusölő gyógyszer, melyet influenzás fertőzések megelőzésére használnak.
Mivel a fellángolások egy részét vírusok váltják ki, ezért ennek a gyógyszernek lehet egy másodlagos előnye is a fellángolások gyakoriságának csökkentésében az influenzás fertőzések megelőzésével. Egy 1987-ben kezdett kétéves, az antamandinnel végrehajtott tanulmány eredményei szerint a gyógyszert használó SM-es betegek sokkal kevesebb fellángolást tapasztaltak, mint a placebót szedő csoport tagjai.
A gyógyszer hatásossága csökkenni látszik néhány hónap, alkalmazás után, ezért a szakaszos kezelés lehet a legjobb megközelítés az antamadine használatánál. A mellékhatások, melyek ritkák, leggyakrabban idős pácienseknél fordulnak elő, közé tartoznak az allergiás reakciók, az alvászavar, a hangulatváltások, a zavarodottság, a hallucinációk és a vizelet visszatartás.
Az antamadine mérgezőnek bizonyulhat egyesek számára, különösen magas dózisban, vesebetegségekben szenvedő pácienseknél. Normálisan ez a gyógyszer jól tolerálható, és gyakran alkalmazzák naponta 200 mg-os dózisban (100 mg naponta kétszer).
Néhány tanulmány pozitív eredményeket mutatott az antamadine használatakor egy stimulánssal a premolinnel (Cyclert®) összekapcsolva. A Cyclertet® lehetséges máj toxicitása és a lehetséges májproblémák miatt szükségessé váló gyakori vértesztek miatt nem használják gyakran. A Cyclert®, és egy másik stimuláns a methylphenidate (Ritalin®) segíthet a kimerültség tüneteinek enyhítésében, de túl gyakran zavarják meg az alvást – mellyel csak tovább rontják az általános problémát.
A fluoxetine Hydrochloride (Prozac®) úgy tűnik kiváló kimerültség ellenes tulajdonságokkal, rendelkezik. Ezt a gyógyszert hagyományosan antidepresszánsként alkalmazzák, és általában nem mutat jelentős mellékhatásokat azoknál, akik képesek tolerálni ezt a gyógyszert. Egyéb antidepresszánsok közé tartotzik, melyek szintén hasznosak lehetnek a kimerültség kezelésében, a paroxetine (Paxil®) és a sertraline (Zoloft®). Az olyan stimulánsok, mint az amphetaminok (Dexedrine®, „speed”) sőt még a koffein és a Dexatrim® használatát el kell kerülni, mivel ezek extra erőfeszítést követelnek meg a központi idegrendszertől, és további nehézségeket okozhatnak a páciensnek. A kokainnal, mely illegális kábítószernek minősül az Egyesült Államokban és mindenütt a világon, elfordulhat, hogy egyéb anyagokkal higított vagy szennyezett és ezért meglehetősen veszélyes, akár halálos is lehet, ha egy szklerózis multiplexes személy szedi ezt az anyagot.
|