Nyomáskelések
2005.05.16. 18:21
A fizikai korlátozottság egyik leggyakoribb komplikációja a nyomáskelések, más néven „felfekvések” vagy „decubitusok” kialakulása. Ez akkor fordul elő, amikor a bőr egy kis felülete hosszan tartó nyomásnak van kitéve, és az érintett területen a véráramlás korlátozottá válik a bőr kirepedezését okozva, mely el is fertőződhet.
Egy fizikálisan nem korlátozott ember folyamatosan változtatja testhelyzetét és ezzel súlyelosztását ülés vagy fekvés közben. Ezek önkéntelen (nem tudatos) reflex tevékenységek, melyek a bőr által érzékelt enyhe fájdalomra vagy nyomásra válaszok. Ezek az érzések jelzik az idő arra, hogy kis változtatásra van szükség valakinek a testhelyzetében, így védve a bőrt a túlzott nyomásexpozíciótól.
A szklerózis multiplexesek időnként elvesztik ezt a súlypontváltoztatást, irányító reflextevékenységet, vagy a csökkent érzékelés, vagy a mozgásnehézségek következtében. A nyomáskelések leggyakrabban csípőn, a fenéken, a farok csonton, a sarkakon, vagy azokon a testrészeken jelenik meg, melyek állandó érintkezésben vannak valamilyen felülettel, mint például a kerekesszék, vagy az ágy.
A nyomáskelés gyakran kezdődik az érintett terület kivörösödésével, vagy hólyagosodásával. Fájdalom nélkül, vagy enyhe fájdalommal, a kelés csöndesen jelenhet meg. A nyomáskelések könnyen elfertőződnek és gyógyulásuk hosszú időt vesz igénybe. Kezelés nélkül hagyva, a nyomáskelés gyorsan nagy lyukká fejlődik, mely akár csontig hatolhat. A decubitus fertőzése is az alatta lévő csontig kiterjedhet.
A kelések korai kezelése
Az azonnali figyelem létfontosságú a nyomáskelés kezelésében. Ha a nyomást elég korán felfedezik, a bőr és az izom egyszerűen rendbe jöhet, ha megszüntetik a nyomást. Ennek a neve „gyógyítás elsődleges beavatkozással”. A terület kivörösödése és melegedése ennek a gyógyulási folyamatnak a jele.
Amikor egy kelés a korai stádiumában van, megfelelően oda kel figyelni arra, hogy megfelelően gyógyul, és nem fejlődik tovább. Az első lépés a nyomás teljes megszüntetése az érintett területen. A kelést szárazon és tisztán kell tartani. Ezt a terület peroxiddal vagy fiziológiás sóoldattal, történő öblögetésével lehet elérni.
A tiszta kelés megvilágítása 100 wattos izzóval mintegy 60 cm-es távolságból 10 percre elősegítheti annak gyógyulását. Amikor a seb már száraz be lehet szórni keményítővel vagy akár cukorral is, vagy egy légáteresztő kötéssel is el lehet látni.
A seb körüli egészséges bőrt, egy Benzoin® nevű anyaggal lehet ellenállóvá tenni. A poliuretán filmkötés, mint például a Tagaderm® , egy „mesterséges bőrt” képez és szintén nagyon hasznos, lehet a kisebb bőrsérüléseknél.
A kifejlettebb kelések kezelése
Amikor egy kelés tovább fejlődik, a „másodlagos beavatkozáson keresztül történő gyógyításra” van szükség, melynél a sebészeti beavatkozás elkerülhetetlen. A korai kezelés a halott szövetek eltávolításából áll, egy eljárás, melyet „törmelékeltávolításnak” neveznek. Antibiotikumokra is szükség lehet, ha fertőzés is jelen van.
E nélkül az eljárás nélkül, nagyon gyorsan fertőzés alakul ki. A törmelékeltávolítások közben vagy azokat követően, a kötéseket gyakran kell cserélni. A fiziológiás sóoldatban nedvesített gézt jól lehet használni a halott szövetek eltávolítására.
Amennyiben kiterjedtebb sebészeti beavatkozásra van szükség, a sebet, körülvevő szöveteket is el kell távolítani, beleértve az érintett csontos részeket is. Általában bőrátültetést hajtanak végre a seb befedésére, megvédve azt és lehetővé téve annak gyógyulását.
A kelés megfelelő gondozása sebészeti beavatkozást követően különlegesen fontos. Egy fekély életveszélyes állapotot is okozhat, ha hagyják nagyméretűvé fejlődni. Az irritációk távol tartása egy sebtől nagyon lényeges, ugyanúgy, mint a terület szárazon és tisztán tartása, valamint védelme az orvos utasításainak megfelelően.
Megelőzés és menedzsment
A megelőzés és menedzsment kulcstényezők a nyomáskelések elleni csata megnyerésében. A megfelelő táplálkozás szerepet játszik, nem csak a megelőzésben, de a nyomáskelések gyógyulásában is. Az érintett személynek megfelelő kalória és vitamin bevitelről kell gondoskodnia. Táplálék kiegészítőket kell adni azoknak, akiknél az előbb említett tápanyagok bevitele nem kielégítő mértékű. Bizonyos gyógyszerek is növelhetik a nyomáskelések kialakulására történő fogékonyságot.
Speciális ágyak állnak rendelkezésre a nyomáskelések megelőzéséhez és menedzseléséhez. Ezek közé tartoznak a vízágyak, a légmatracok, a habgumi ágybetétek, a szekcionált műanyag matracok, a változó nyomású matracok, és a cirkuláló gyöngyökkel töltött ágyak. Ezek, mind a súly nagyobb területen történő elosztásának elvén működnek, hogy minimalizálják, és változtassák a nyomást az egyik területről a másik, továbbá hogy csökkentsék a nyírást (amikor a testrészek egymáshoz dörzsölődnek) és a súrlódást.
A habpárnák hasznosak a nyomás enyhítésében, csak úgy, mint bárányirhának a sérülékeny részek alá, vagy az egész matracra történő helyezése, az érintett részek, vagy az egész test alápárnázására. A bárányirha nem csak a nyomást és a súrlódást csökkenti, de segíti a nedvesség felszívását is, szárazon tartva a beteget. A kerekesszék megfelelő kipárnázása szintén hasznos lehet a testre nehezedő nyomás enyhítésében.
Az ágyhoz kötött páciens kétóránként történő átfordítása nagyon lényeges a nyomáskelések megelőzésében és kezelésében. Azoknál, akik súlyosan mozgáskorlátozottak, a gondozóknak naponta kell ellenőrizniük a kritikus pontokat, különös tekintettel a sérülékeny területeket. A hólyag inkontinenciára különösen nagy figyelmet kell fordítani, mivel a nedvesség is hozzájárul a kelések és fertőzések kialakulásához. Bár a nyomáskeléseket nem minden esetben lehet elkerülni, a prevenció és a menedzsment a legjobb kezelések. A megfelelő táplálkozás, a nyomás elosztása (speciális ágyakkal, a páciens forgatásával, és a nyomásnak kitett területek alápárnázásával), a páciens tisztán és szárazon tartásával együtt bizonyosan képes minimalizálni a nyomáskelések kialakulásának kockázatát, és segítheti az esetleg kialakult kelések gyógyulását. Az odafigyeléssel végrehajtott napi vizsgálatok, és a kialakult kelések azonnali orvosi kezelése kulcsfontosságúak a fizikailag korlátozott páciens kényelmének és jó egészségének megőrzése érdekében.
|