Illatzsongás a lá France
„Ánizsból végy öt scriptumnyit mirha kilencét, Összekeverve ezek bőrödet ápolják. Szárított rózsából adj hozzá maréknyit S még ammóniasót, tömjénnel elegyest: Orcád szépségét megőrzi, hidd el e balzsam, s nem látszik rajta festéknek nyoma sem.” /Ovidius, római költő/
Aki járt már Franciaország déli vidékein és nem volt rest elnyújtózva és ráérősen beleszagolni a mediterrán levegőbe, valószínűleg egy életre magával viszi az élményt. Provanszban a réteket, mezőket egyaránt olyan illat lengi körül, akár a legelegánsabb párizsi lányokat. Valóságos szabadtéri parfüméria.
Hallottál már paradicsom-cseresznye, alma-fahéj, vagy sárgadinnye-mangó kölniről? Esetleg a rafinált jázminos, teás, és vaníliás parfümökről? - Nincsenek is elragadóbb illatok, mint amiket a virágok, a friss gyümölcsök és fűszerek képesek árasztani a mámorító tavaszban!
/Mi is az a parfüm? A latin "per fumum" kifejezésből ered, ami annyit tesz: "A füstön át", vagy "Füst révén." Ugyanis a parfüm régi formája nem volt más, mint illatos füst (tömjén) amelyet füstáldozatok bemutatásához és a halottak bebalzsamozásakor alkalmaztak, kábító illattal megtöltve a levegőt. Már ezer éve különleges metszett üvegcséket készítettek az illatszerek méltó tárolására, melyet a mai kozmetikai ipar a tökélyig fejlesztett./

A franciaországi Provansz-ban a 18. század óta, csak természetes alapanyagokból készítik a kölniket, parfümöket és egyéb illatozó csodákat. Nem is gyárak ezek, hanem igazi családi manufaktúrák. A saját földjeiken, Franciaországban és tengerentúli egzotikus vidékeken termelt növényekből állítják elő azokat az illat-kreációkat, amelyekkel a régi időkben hercegnők és kacér nagyasszonyok hódítottak. Valaha az előkelő dámák csak akkor nyúltak a szagos üvegcsékhez, ha rosszulléttől tartottak. Ez a díszes nyakban hordható üvegcse ammóniákot tartalmazott. Még ma is vannak olyan parfümök, amikben megtalálható ezek nyoma. Az ammóniák belégzésekor az orrot egy bizonyos fajta sokk éri. Az anyag bizonyos erogén - vagyis erotizáló hatású - izgalmat vált ki. Ez magyarázza a parfüm igéző hatását. Az állatok ősi ösztöne is ezen alapul, megérzik egymás illatát és csábítónak találják azt. A pézsmaállatok, a cibetmacska és a hód is váladékuk szagával jelölik meg területeiket. A szag szolgál a nőstények csalogatására is.

Ezek az illatok annyira tömények, hogy egymilliomod grammjának egytized része is érzékelhető belőle. A parfümök illatanyagainak számát szinte lehetetlen megállapítani. A három imént említett jószág illatanyaga magában ugyan nagyon büdös, mégis a parfüm gyártás legfőbb alapanyagai. Ezen kívül még az ámbra a virág és gyümölcs esszenciák, valamint más növény kivonatok használatosak az illatszergyártáshoz. A szintetikus alapanyagok rövid térhódítása után újra a legnagyobb divat a természetes eredetű parfüm. Grasse-ból, a Provance-i városkából még ma is egymillió kilogramm jázmin virágot szállítanak a parfümiparnak. Ilyen erős az emberek - és koránt sem a nők! - igénye arra, hogy körülöttük illatos legyen a levegő.
Mostanában az egyéniségre törekvők, a különlegességek iránt vonzódók keresik a nagyhagyományú francia illatmesterek tökéletes és természetes alkotásait.
Mert a provanszi parfümösök évszázadok óta idegenkednek a tömegtermeléstől. Legkelendőbb, legfinomabb portékájukból is pontosan annyi készül csupán, amennyi alapanyagul szolgáló virág, növény, vagy gyümölcs terem abban az évben.
Magyarországon egy helyen, a La Petite Provence barátságos, franciás hangulatú illatos boltjában, a Budagyöngyében mindez kipróbálható és megvásárolható. |