Magyar összefogás, magyar igazság és egy nemzetben gondolkodás honlapja
Magyar összefogás, magyar igazság és egy nemzetben gondolkodás honlapja
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Honlap menü
 
Fórumok
 
Partner oldalak
 
Hasznos linkek
 
Trianon árnyékában
 
Tudatos asszimiláció

 
Mit adtunk a világnak?

 
Irodalom és Trianon

 
Összetartozunk
 
Szent Korona eszme és tan
 
Linkek
 
Aktuális és kiemelt fontosságú hírek
 
Egy nemzetben gondolkodás honlapja - Ajánljon minket !

  

 
Autonómiát a felvidéki magyarságnak is !

  

 
Testvéroldal

      

 

 
Rablóbéke (kattintson a képekre)

           

 

 
 
 
 
 
Látogatók

free counters

 
Történelem
 
Horthy Miklós
 
The Threaty Of Trianon In English
 
A magyar nyelv ősnyelv
 
Magyarellenesség
 
Kettös állampolgárság VIII.
Hírek, és háttérhírek

                               Tények és hazugságok a kettős állampolgárságról



Útlevél, tömeges elvándorlás, hontalan kárpátaljaiak, százmilliárdok, évtizedekre a hatalomba betonozott jobboldal. Utolsó hetéhez érkezett a kettős állampolgárságról szóló, december 5-i népszavazás kampánya. Az Index összegyűjtötte a legnépszerűbb frázisokat, és utánajárt az igazságnak.


A családi pótlék, a gyes, a gyed, az anyasági támogatás, a közgyógyellátás mellett tizenötféle segélyt vagy támogatást kaphatnak a magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok.

A köremailekben terjedő állítás nem igaz. Az egészségügyi szolgáltatások csak tb-kártyával vehetők igénybe, tb-kártyát viszont csak magyarországi lakhellyel rendelkezők kaphatnak. (A hazánkban dolgozó külföldiek csak akkor jogosultak ingyenes orvosi ellátására, ha munkahelyük társadalombiztosítási járulékot fizet utánuk.) Csak magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgárokat illet meg a családi pótlék, a gyes, a gyed, az anyasági támogatás is. A támogatást eleve a magyarországi munkahelyen vagy a területileg illetékes magyarországi önkormányzatnál lehet igényelni. A szociális segélyt, a lakbértámogatást, a vakok személyi járadékát vagy a mozgáskorlátozottak közlekedési támogatását sem vehetik igénybe a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok. (Az más kérdés, hogy lakcímhez jutni csupán formaság.)

Magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok nem szavazhatnak a választásokon.

A határon túli magyarokról úgy tartják, hogy többségükben jobboldali érzelműek, ezért különösen a hazai jobboldali erők szokták hangoztatni megnyugtatásul, hogy a lakcím nélküli állampolgárság nem jár szavazati joggal. Tartózkodási hely - és ezzel járó szavazati jog - akkor illeti meg a magyar állampolgárt, ha ott három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik, és külföldön nincs lakóhelye. A kettős állampolgárok közül tehát csak az szavazhat, aki külföldön csak átmeneti jelleggel lakik. Aki a lakcímbejelentéskor valótlan információt közöl, az közokirat-hamisítást követ el.
Van egy kiskapu, amit azért nem valószínű, hogy tömegesen vennének igénybe. A választás előtt egyszer Magyarországra kell utaznia a határon túl élő kettős állampolgárnak, és valamelyik önkormányzatnál úgynevezett településszintű lakóhelyet kell létesíteniük. Ezt a lehetőséget az 1998-as választás előtt foglalták törvénybe, hogy a hajléktalanok is élhessenek szavazati jogukkal. Állandó tartózkodási helyként az adott városon vagy kerületen kívül nem tüntetnek fel mást, a helyi választási iroda vezetője csupán azt ellenőrzi, hogy a bejelentkező nem szerepel-e a választójoggal nem rendelkezők nyilvántartásában.
A határon túli kettős állampolgárok az európai parlamenti választásokon korlátlanul szavazhatnak a magyarországi pártokra.

A kettős állampolgárságról szóló népszavazás csak az útlevélről szól.


Orbán szerint az útlevélről szól
A Fidesz vezető politikusai által hangoztatott érv azért nem felel meg a valóságnak, mert kétféle állampolgárság létét sejteti: az elsőrendű állampolgárokat megilleti minden, magyar állampolgárnak járó jog, a másodrendűeket viszont csak az útlevél. Az állampolgársági törvény viszont kimondja: "A magyar állampolgárok között az állampolgárság keletkezésének, illetőleg megszerzésének jogcíme alapján különbséget tenni nem lehet." Az más kérdés, hogy egy sor kedvezményt csak magyarországi lakcím birtokában vehető igénybe, bár lakcímkártyához jutni a legkönnyebb, elég hozzá egy befogadó nyilatkozat.


Kettős állampolgárság bevezetése helyett a külhoni magyar útlevél is enyhítene a határon túliak utazási gondjain.

A kormány a VIII. Magyar Állandó Értekezlet előtt bedobott ötlettel igyekezett lecsillapítani a határon túli magyar vezetőket. A "rendes" magyar útlevél a kárpátaljai és a szerbiai magyaroknak fontos, mert hazájuk belátható időn belül nem lesz az Európai Unió tagja, és a schengeni határok 2007-es bevezetésével a szó szoros értelmében kiszorulnának Európából. A külhoni magyar útlevél azonban 2007 után nekik sem jelentene utazási könnyítést, mert a schengeni határokat ezzel az okmánnyal nem lehet majd átjárni.


Legalább nyolcszázezres elvándorlással járna a magyar állampolgárság megszerzésének könnyítése.


Sor a bevándorlási hivatalban
A közelmúltban készült felmérések szerint a Vajdaságból nyolc-, Erdélyből tizennégy százalékos elvándorlás indulna meg a kettős állampolgárság kiterjesztésével. Átlagosan tízszázalékos elvándorlás a határon túlról tömeges lenne ugyan - 250-300 ezer ember -, de azért nem jelentené a "Kárpát-medence kiürülését". A szlovákiai magyarok (és szlovákok) már most vállalhatnak munkát Magyarországon, mivel mindkét ország az EU tagja. Három év múlva eléképzelhető, hogy Románia is EU-tag lesz, így akkor már a Romániában élők is korlátozások nélkül dolgozhatnak Magyarországon. Az sem igaz, hogy főleg a nincstelen, szakképzetlen magyarok jönnének, akiknek már nincs vesztenivalójuk. Szociológusok szerint a hazájukat potenciálisan elhagyók többsége városban él, fiatal és szakképzett.

A kettős állampolgárok jogosultak a magyarországi nyugdíjra.

Az állam nyugdíjat csak a belföldön élő, állandó lakcímmel rendelkező személyeknek fizet. Húsz év Szlovákiában, majd három év Magyarországon eltöltött munkás év után az itthon letelepedő nyugdíjas a magyar nyugdíjfinanszírozástól a három magyar év utáni nyugdíjat kapja meg, a többit Szlovákia állja. A szovjet utódállamokkal, a volt Jugoszláviával, valamint Romániával viszont olyan megállapodás van érvényben, ami szerint az a fél viseli a nyugdíjterhek teljes összegét, ahol a nyugdíjas letelepedik. Az előbbi példát romániai munkavállalóval véve, Magyarországon jogosulna 23 év szolgálati időért járó nyugdíjra.

Románia és Szerbia rossz néven venné a kettős állampolgárság bevezetését.

Gyurcsány Ferenc a Timesnak nyilatkozta legutóbb, hogy a románok és a szerbek a kettős állampolgárság megadása után azt mondhatják a magyaroknak: "Mit akartok itt? Nem gondoljátok, hogy haza kellene mennetek?" Egy ilyen forgatókönyv a legkevésbé valószínű. A szerbek nem üldözték el azt a Vajdaságban élő több tíz ezer horvátot sem, akik kettős állampolgárságot szereztek, pedig Szerbia és Horvátország a kilencvenes évek elején évekig háborúzott egymással. Az mindenesetre valószínű, hogy a nemzetiségi ellentéteket szívesen szító szélsőjobboldali Szerb Radikális Párt örömmel használja majd fel a kettős államolgárságot is a magyarok elleni feszültségkeltésben. A román jog is ismeri a kettős állampolgárságot, a Moldovában élő románoknak például ők is megadták a kettős állampolgárságot.

Az Európai Unió nem támogatja a kettős állampolgárság kiterjesztését.

Az Európai Unió szerint a kettős állampolgárság belügy. Több EU-országban sem követelik meg a helyben lakást az állampolgársági kérelem elbírálásakor. A Nyugat-Lengyelországban - a két világháború között Németországhoz tartozó területen - élő német nemzetiségűek például bevándorlás nélkül igényelhetnek német állampolgárságot. A francia és brit állampolgárság megszerzése előtt azonban az ország területére kell költözni. Egy kettős állampolgárságot szerzett vajdasági magyar korlátozás nélkül utazhat vagy vállalhat munkát az EU-ban.

Az államnak nem jár pluszköltséggel, ha a határon túli magyar diákok tömegesen jönnek Magyarországi egyetemekre tanulni.

A határon túli magyar diákok költségtérítést és ösztöndíjat az államtól nem, legfeljebb alapítványoktól kaphatnak. A határon túli diáknak a tandíjmentességhez és bármilyen más támogatáshoz köteleznie kell magát arra, hogy tanulmányai végeztével visszatér lakóhelyére, vagyis nem marad Magyarországon. Magyar állampolgárként már a magyar határokon belül született társaikhoz hasonlóan kaphatnak ösztöndíjat és költségtérítést, és arra sem kötelezhetők, hogy a diploma megszerzése után visszatérjenek hazájukba. A Magyar Igazolvánnyal rendelkező, Magyarországon tanuló diákok ugyanakkor például elvesztik az igazolványra járó kedvezményeiket, ha megszerzik a magyar állampolgárságot.

A népszavazáson feltett kérdés egy később meghozandó törvényre hivatkozik, vagyis a törvényhozókat semmire sem kötelezi.


Gyurcsányék szerint sokba kerülne
A népszavazáson fel lehet tenni olyan kérdést, amely egy később megalkotandó törvényre hivatkozik. Az 1989-es úgynevezett "négyigenes" népszavazásnál például a köztársasági elnök választásának módja a népszavazás nyomán változott meg. Az ügydöntő népszavazás az Országgyűlést az állampolgársági törvény megváltoztatására kötelezi. A magyar állampolgárság megszerzésének ésszerű módja lehet, ha a Magyar Igazolvánnyal rendelkezők automatikusan megkapnák a magyar állampolgárságot. Jelenleg a magyar nemzetiségű nem magyar állampolgár legjobb esetben három év alatt szerezhet állampolgárságot.

A kárpátaljai magyarok elveszítenék ukrán állampolgárságukat, mert Ukrajna nem ismeri el a kettős állampolgárságot.

Ukrajna valóban nem ismeri el a kettős állampolgárságot abban az esetben, ha egy ukrán állampolgár külön kérvényezi. Egy ukrán jogász azonban a Népszabadságnak azt nyilatkozta, hogy más esetekben az ukrán törvények elismerik a kettős állampolgárságot. Ennek feltétele, hogy külön igénylés nélkül kapja meg az ukrán állampolgár a másik ország állampolgárságát, vagyis az állampolgársági törvény esetleges módosításával a magyarigazolvánnyal rendelkező kárpátaljaiak automatikusan lehetnek kettős állampolgárok, és ezzel nem vétenek hazájuk törvényei ellen.
A kettős állampolgárság ugyan nem épülhet jogi ügyeskedésre, de az ukrán belügy csak aránytalanul nagy nyomozás árán szerezhet tudomást arról, hogy egy kárpátaljai magyar esetleg magyar állampolgárságot szerzett. A vajdasági horvátok közül sokan szereztek horvát állampolgárságot, amikor ezt még tiltották a belgrádi törvények. A határ szerbiai oldalán szerb, a horvát oldalán a horvát útlevelüket mutatták fel, és ezzel mentesültek a vízumfizetés alól.
Az ukrán államfőjelöltek a kettős állampolgárság intézményének kiterjesztésével kampányoltak, hogy megnyerjék a többmilliós ukrajnai kisebbséget.

Tóth-Szenesi Attila
Forrás: (index.hu)

Hírek, és háttérhírek

A nyugdíjtrükk


Lapunk birtokába került egy olyan feljegyzés, melyet az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium pénzbeli ellátási főosztályának vezetője írt alá 2004. szeptember huszadikán (...)
A román delegáció egy nappal a népszavazás után érkezik. Ha győz az igen és áttelepül százezer nyugdíjas, akkor évente hatvanmilliárd forint bevételhez jutnak a magyar kereskedők és szolgáltatók, mert itt költik el a külföldről kapott pénzt.
Ha pedig nem győz, akkor mi, magyarok megint elhittünk egy hazugságot.


Nemzetközi szerződések értelmében a magyar állam biztosítja az áttelepült és állampolgárságot szerzett idős határon túli magyarok számára a nyugdíjat - riogatnak a szocialisták, évi hatvanmilliárdos kiadást vizionálva.

Lapunk birtokába került egy olyan feljegyzés, melyet az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium pénzbeli ellátási főosztályának vezetője írt alá 2004. szeptember huszadikán. A helyettes államtitkár asszonynak címzett hatásvizsgálatot hivatali bikkfanyelven a következőképpen nevezték el: "A magyar állampolgárság megszerzését követő esetleges tömeges hazatéréssel kapcsolatosan az alkotmányos jogok biztosításával összefüggő feladatnövekedésről és költségvetési kihatásokról".

A nyugdíjszolgáltatás területén jelentkező hatásokat taglalva kiemeli, hogy az EU-rendeletek és a kétoldalú egyezményeink túlnyomó többsége az országok közötti pro rata elv szerinti teherviselést írják elő, mely azt jelenti, hogy a letelepedési helytől függetlenül azon ország fizeti a nyugdíjat (és olyan arányban), ahol (és amennyit) az illető aktív korában dolgozott. Magyarán, ha valaki egyetlen napot sem dolgozott Magyarországon, akkor ide költözése után a magyar nyugdíjbiztosító egyetlen fillért sem fizet - sőt, még a hazánkban tartózkodó külföldi biztosítottak sürgősségi ellátásának költségeit is a másik ország fizeti.

A teherviselés kivételes szabályaként Romániával és a szovjet utódállamokkal van még érvényben az úgynevezett területi elv, mely azt jelenti, hogy azon ország fizet, ahol a nyugdíjas letelepszik, függetlenül a szolgálati idő megszerzésének helyétől. Ez a hatvanas években megkötött egyezmény - mely joggal nevezhető a kommunizmus örökségének - évi tizenhétmilliárd forintjába kerül az adófizetőknek. Fontos megjegyezni azt is, hogy az EU-hoz csatlakozó - vagy csatlakozni kívánó - országoknak kötelességük áttérni a pro rata elvre. A tanulmányban feketén-fehéren ott a következő mondat: "a románokkal a tárgyalások befejeződtek, politikai kérdés az új egyezmény megkötése, Ukrajnával is elkezdődtek a tárgyalások". Mindezek után mégis kiszámolták a régi egyezmény értelmében azokat a terheket, melyek százezer nyugdíjas áttelepülése után érnék az országot, így jött ki az évi hatvanmilliárd forint. Arról most ne nyissunk vitát, hogy szociológusok szerint ebben a régióban éppen a nyugdíjasok a legkevésbé mobilisak, s mivel ragaszkodnak az emlékeikhez és a megszokott környezetükhöz, nem szeretnek költözni (ráadásul másik országba).

Maradjunk az idézett mondatnál: "a románokkal a tárgyalások befejeződtek, politikai kérdés az új egyezmény megkötése". A tanulmány írója fogalmazhatott volna úgy is: a románokkal a tárgyalások befejeződtek, de kampánycélokból még nem írtuk alá az új egyezményt, mert így van mivel riogatni a népszavazásig.

A Fidesz birtokába került egy másik, novemberi előterjesztés is, melyet az egészségügyi miniszter tett le a kormány asztalára. Abban ott van az is: már egy 2002-es kormányhatározatban döntöttek arról, hogy Romániával is meg kell kötni a pro rata elv alapján működő szociálpolitikai egyezményt. Az előterjesztés első számú melléklete már tartalmazza is a miniszter felhatalmazását az egyezmény (mely a második számú melléklet) aláírására.

A román delegáció egy nappal a népszavazás után érkezik. Ha győz az igen és áttelepül százezer nyugdíjas, akkor évente hatvanmilliárd forint bevételhez jutnak a magyar kereskedők és szolgáltatók, mert itt költik el a külföldről kapott pénzt.
Ha pedig nem győz, akkor mi, magyarok megint elhittünk egy hazugságot.

Lukács Csaba

Forrás: (mno.hu)
Szocialisták a negatív kampány ellen


A Magyar Szocialista Párt Társadalompolitikai Tagozata ellenzi a párt negatív kampányát a kettős állampolgárság ellen.


Hagyjon fel a negatív kampánnyal az MSZP! - kéri a párt Társadalompoliatikai Tagozata.
A párt belső ellenzékének közleménye arra figyelmezteti a pártvezetést, hogy a kettős állampolgárságra csak az MSZP mond kategorikusan nemet.

Forrás: (Hír TV híradó)
Hírek, és háttérhírek

250 polgármester: a határon túli magyarok hivatalos elismerését ne degradálják hatalompolitikai kérdéssé!


Csaknem 250 polgármester közös nyilatkozatban a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson az igen szavazatra buzdít, miközben arra hívják fel a figyelmet: nem szabad, hogy a kettős állampolgárság ügye politikai kérdéssé váljon.


Elutasítja a kettős állampolgárság politikai kérdéssé tételét az a közel 250 polgármester, akik erről, és az igen szavazat támogatásáról egy közös felhívást adtak ki - közölte Tarlós István óbudai polgármester, a nyilatkozat kiadásának egyik kezdeményezője.

Teljes meggyőződéssel támogatják a kettős állampolgárságra történő igen szavazást, és értetlenül állnak azelőtt, hogy határon túli magyarok hivatalos elismerése hatalompolitikai kérdéssé degradálódik - írják a magyarországi települési vezetők, akik a többi közt Szita Károly kaposvári, Gémesi György gödöllői, Gyimesi Endre zalaegerszegi és Kósa Lajos debreceni polgármesterek felívásához csatlakoztak.

Az önkormányzati vezetők közölték: értetlenül fogadják az "alaptalan, túlzó riogatásokat", és arra hívják fel a figyelmet, hogy a kettős állampolgárság ma az Európai Unióban elfogadott, bevett gyakorlat. Úgy látják, az állampolgárság megadása nem pénzkérdés, hanem fontos történelmi jelentőségű lépés.

Forrás: (Népszava)
 
Hírek, és háttérhírek

Nem jön a "23 millió román nyugdíjas" - Uniós előírás a szerződés aláírása - Elismerték


Valóban kezdődtek tárgyalások Románia és Magyarország között a nyugdíjak szabályozásáról, sőt, elkészült egy szerződéstervezet is a két ország nyugdíjpénztára között, s az, meglehetősen előrehaladott állapotban van - tudta meg az MTI bukaresti tudósítója román parlamenti forrásból.


Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke eközben csütörtökre rendkívüli ülésre hívta össze a testületet a magyar-román szociális biztonsági egyezménytervezet tárgyában. "Igaz-e az, hogy az egyezmény nyár óta aláírásra kész, de az aláírásra csak december 6-án a népszavazás másnapján kerül sor?" - tette fel a kérdést Németh Zsolt az MTI-nek nyilatkozva kedden.

"Nem megyek el a bizottsági ülésre, a Külügyminisztérium nem illetékes az ügyben" - közölte Somogyi Ferenc az MTI érdeklődésére. A külügyminiszter hozzátette: a tárcát egy szakértő fogja képviselni; az egyezménnyel kapcsolatos kompetencia az egészségügyi minisztérium, valamint az ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztérium hatáskörébe tartozik.

Rácz Jenő egészségügyi miniszter keddi budapesti sajtótájékoztatóján azt közölte: a magyar-román szociális egyezmény előkészületei nincsenek összefüggésben a kettős állampolgárságról szóló népszavazással.

A bukaresti parlamenti forrás az MTI-nek felidézte: valóban kezdődtek tárgyalások kezdődtek Románia és Magyarország között a nyugdíjak jelenlegi szabályozásának megváltoztatásáról. Az Európai Unió követelte meg a tagjává vált Magyarországtól, hogy szüntesse meg a jelenlegi szabályozást, amelyet az integrációs szervezet nem ismer el.

A két ország nyugdíjpénztára el is kezdte a két nyugdíjrendszert egyeztető tárgyalásokat, sőt, már el is jutott a szerződéstervezet tető alá hozásáig. A parlamenti forrás maga is látott egy román és egy magyar nyelvű tervezetet, amely nem pusztán "munkaanyag" vagy valamiféle "piszkozat" volt, hanem előrehaladott állapotban lévő dokumentum. Az információt adó személy nem tudta ugyanakkor pontosan megmondani, hogy a román delegáció azzal a szöveggel megy-e Budapestre, s hogy már aláírásra kész dokumentumról van-e szó. A két ország nyugdíjpénztára készül minderről egyezséget kötni, a román kormány legfeljebb csak rábólint - mondta a forrás, hozzáfűzve: a nyugdíjpénztár Romániában külön hatóság, a munkaügyi miniszter fennhatósága alá tartozik, külön államtitkár felel a tevékenységéért. Bukaresti diplomáciai forrásokból az MTI megtudta: a két ország között valóban hosszabb ideje zajlik az egyeztetés egy kétoldalú nyugdíjegyezmény kidolgozásáról.

***

Bukaresti információk szerint a készülő kétoldalú egyezménnyel Románia igazodni kíván a vonatkozó európai uniós jogszabályokhoz.Egyértelműen bebizonyosodott, hogy a kormány szándékosan halasztotta el a magyar-román szociális biztonságról szóló egyezmény aláírását - mondta Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője kedden az MTI-nek a Lendvai Ildikó sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagálva.

Mint a szóvivő fogalmazott, a Fidesz birtokában van az egészségügyi minisztérium szeptemberben készült hatásvizsgálata, amely szerint Romániával lezárultak az áttelepülők nyugdíjfizetésével kapcsolatos tárgyalások. Hangsúlyozta, hogy ennek alapján a nyugdíjfizetés megegyezne az európai gyakorlattal, azaz Magyarország az érintetteknek csak annyi nyugdíjat lenne köteles finanszírozni, amennyi időt az adott nyugdíjas Magyarországon munkában töltött el. Révész Máriusz azt mondta: úgy véli, ez egyértelműen bizonyítja: a kormány szándékosan vezette félre a közvéleményt. Mint mondta, ez nem maradhat következmények nélkül és a Fidesz várja, hogy a kormány megnevezze a felelősöket. A szóvivő közlése szerint a kórházprivatizációval kapcsolatos népszavazás esetében is félretájékoztatták a lakosságot, az Alkotmánybíróság határozatával szemben visszaállamosítással fenyegettek. Révész Máriusz megfogalmazása szerint "a közigazgatási alapvizsgán sem menne át" az, aki az Alkotmánybíróság érvényes határozatával szemben egy alkotmánybírói különvéleményre hivatkozik. Ezek után szerinte nem is csoda, hogy az MSZP társadalompolitikai tagozata is a negatív kampány felfüggesztésére szólította fel a szocialista pártot - mondta.

Forrás: (www.hirtv.hu)
Hírek, és háttérhírek

Liberális szakvélemény - Mikor és hogyan veszítették el a külhoni magyarok az állampolgárságukat?


Az állampolgárság kérdése jogi kérdés, kötelem állam és polgár között. Abba harmadik személynek nincs beleszólása.
A magyar állam minden különböző országban élő magyar állampolgárt különböző jogi aktussal fosztotta meg az állampolgárságuktól.
Liberális szavazó lévén sajnálom, hogy a hazai kormányzó erők közül senki nem állt az állampolgárság könnyített megadása mellé. Külön sajnálom, hogy a kormány féligazságokkal riogat, és olyan számításokat tesz közzé, ami kizárólag a sokgyermekes munkanélküli nyugdíjasok áttelepülésével riogat. Sajnálom, hogy az e-mailen érkező anyagok is csak a veszedelemtől tartanak.


AZ OLVASÓ ÍR
Dr. Árva Tamás

Az állampolgárság kérdése jogi kérdés, kötelem állam és polgár között. Abba harmadik személynek nincs beleszólása. Más állam így megfosztani sem tud egy magyar állampolgárt az állampolgárságától. Erről az egyetlen kérdésről senki nem beszélt még, ami pedig a könnyített megszerzéshez szükséges előismeret:

A magyar állam minden különböző országban élő magyar állampolgárt különböző jogi aktussal fosztotta meg az állampolgárságuktól. Ismétlem: Nem a felettünk győztes hatalmak, nem Románia és nem az utódállamok, hanem a magyar állam fosztotta meg a külhoni magyarokat az állampolgárságuktól.

1. Erdélyi magyarok magyar állampolgárságától megfosztása

Az erdélyi magyarok a "Magyar Népköztársaság és a Román Szocialista Köztársaság között a kettős állampolgárság eseteinek megoldásáról és megelozéséről", Bukarestben, 1979. június hó 13-án aláírt Egyezménnyel vesztették el véglegesen az állampolgárságukat. 1979-ben a román és a magyar állam megegyezett, hogy ne legyen román-magyar kettős állampolgár senki. Ennek megfelelően a két állam úgy döntött, hogy megfosztja az egyik állampogárságától a kettős állampolgárokat. Nyilatkozni kellett Romániában annak, aki magyar állampolgár akart maradni. Aki nem nyilatkozott, annak azon állampolgársága maradt érvényes, ahol élt. Mivel erről a legtöbb embereknek nem volt információja, általában nem nyilatkoztak. Ha nyilatkozott és magyar állampolgár kívánt lenni, akkor kiutasíthatták. Sokan ekkor kerültek át családostul Magyarországra.

Ma az Alkotmány kimondja, hogy (született állampolgárt) állampolgárságától nem lehet megfosztani, úgyhogy minket ilyen veszély nem fenyeget. Akkor nem mondta ki.

Ezzel a szerződéssel fosztotta meg a magyarokat állampolgárságuktól a magyar állam.

1992-ben mondtuk fel az egyezményt, azóta lehet újra kettos magyar-román állampolgár valaki. A szerződés hatásának orvoslására a román állam ma minden román nemzetiségű személynek megadja az állampolgárságot, így a nála fejletlenebb Moldávia lakosainak is. És minden román állampolgár szavazhat a választásokon (Budapesti szavazatokkal jutott most is be a román parlamentbe az RMDSZ).

A nagymamám 1924-ben született Brassóban. Mivel a szülei magyarok voltak, így a születésével ő is magyar állampolgár lett. Kezdetben Brassóba járt magyar iskolába, de nem sokáig, hiszen a román állam kötelezte a magyar állapolgárokat a román iskolában való tanulásra azért, hogy a román állampolgárságot megszerezhessék. Ő születésétől fogva magyar állampolgár volt, a román állampolgárságot az 1930-as években szerezte meg. Nagymamám 1941 óta él Budapesten, a román állampolgárságát de iure ő is 1979-80-ban vesztette el.

2. A keleti blokk más országaiban élő magyarok magyar állampolgárságától való megfosztása

- Lengyelországgal 1961 júl. 5. napján.
- az NDK-val 1969. dec. 17. napján,
- Szovjetunióval 1963. jan. 21. napján
- Csehszlovákiával 1960 nov 4. napján
- Bulgáriával 1958. jún 27. napján
- Mongoliával 1977. aug. 15. napján

kötött szerzodésekkel kényszerítettük választásra állampolgárainkat. Ha valaki nem nyilatkozott, elveszített azt az állampolgárságot, ahol éppen nem élt.

Mindegyik szerzodés hasonló volt: a nyilatkozattétel után a másik állampolgárság elveszett. Rendszerváltás után pedig mindet felmondtuk. Ilyen állampolgárságtól fosztó szerződést kizárólag a szovjet-blokk országaival kötöttünk. Egyetlen demokratikus ország sem kötött ilyen szerzodést velünk.

Érdekesség, hogy az 1910-es években Magyarországra érkezett bolgárkertészek a Bulgáriával való szerzodéskötés után (mivel nem féltek a magyarországi hátrányos megkülönböztetéstol) éltek a nyilatkozat lehetoségével és zömmel úgy nyilatkoztak, hogy bolgár állampolgárok szeretnének maradni. Ők csak a rendszerváltás után kaptak magyar állampolgárságot.

3. A nyugatra emigrált magyarok magyar állampolgárságától való megfosztása

A nyugatra emigrált magyarokat az 1947. évi X. tc, az 1948. évi LX. tc és az 1948. évi XXVI. tc, valamint az 1957. évi V. törvény alapján egyedi állampolgárságtól megfosztást kimondó határozatok fosztották meg az állampolgárságuktól. Természetesen az állampolgárságuktól megfosztott személyek a rendszerváltással kérhették újra az állampolgárságot.

De nem kapja meg automatikusan az állampolgárságát visszaszerzett szülő magyar nemzetiségű és nyugati állampolgárnak született gyermekei csak akkor, ha magyarországon 3 évet tartózkodási engedéllyel tartózkodnak. (Plusz elotte 1 év jogszeru ittlét ugye a tartózkodási engedély megszerzéséért).

Számos olyan amerikai, venezuelai, német, osztrák állampolgár fiatalember és Pesten, akik magyar nemzetiségűek, de nem magyar állampolgárok. Nekik minden álmuk az volt, hogy szülei szüloföldjén éljen, de a tortúrát, ami a bevándorlási hivatalban van, nem bírták ki és vízummal élnek Budapesten.

Jogi álláspontom szerint ma a fentiek közül egyik állampolgárságtól megfosztó eljárás nem állná ki az Alkotmánybíróság normakontrollját. Ezt kell orvosolnunk, amikor szavazunk.

A vagyonuktól megfosztottak kárpótlási jegyet kaptak a rendszerváltáskor. Állampolgárságuktól megfosztottakat most kártéríthetjük.

További lehetőségek:

Sokan beszélnek arról, hogy nem állampolgárságot kellene adni, hanem a magyar nemzetiségűek bevándorlását kell megkönnyíteni. Ez jogilag nem járható út, hiszen az Európai Unió tiltja a bevándorlási és tartózkodási engedélyek kiadásánál a nemzetiségi alapon történő diszkriminációt. Az állampolgársághoz kapcsolódó nemzetiség alapján történő diszkriminációt viszont engedélyezi az Európai Unió. lásd:

Nehezedik a határon túliak állampolgársághoz jutása

Fentiek alapján nem marad más, mint az állampolgárság megadása, amellyel egy 25 éves (és nem 84 éves) jogsértést orvosolhatunk és beleillik az EU joggyakorlatába. És azt is hozzá kell tenni, hogy fentiek fényében a népszavazási kérdés jó kérdés.

Álláspontom az állampolgárság kérdéséről is egyetemi éveim alatt alakult ki, amikor megismertem.Akkor ismertem meg, hogy azok a nemzetek, amelyek több országban élnek, anyaország esetén alanyi jogon adtak nemzettársaiknak állampolgárságot. Akkor ilyen volt Németország és Izrael. Ma ilyen a környezetünkből Horvátország, Románia, Szlovákia (és számos más európai ország) ráadásul a szomszédos országokban nem kell az igényelt álampolgársághoz az állam területén lakni (Horvátországban 4 millió horvát él, azon kívül 2.5 millió). A szerbiai horvátok szavazatával maradt például 1 hónapja Szabadkának a polgármestere magyar.

Liberális szavazó lévén sajnálom, hogy a hazai kormányzó erők közül senki nem állt az állampolgárság könnyített megadása mellé. Külön sajnálom, hogy a kormány féligazságokkal riogat, és olyan számításokat tesz közzé, ami kizárólag a sokgyermekes munkanélküli nyugdíjasok áttelepülésével riogat. Sajnálom, hogy az e-mailen érkező anyagok is csak a veszedelemtől tartanak. Temesváron élő informatikus unokaöcsém írta nekem az alábbi sorokat:

"Ez az egesz olyam mintha en TB jaradekert konyorognek es ti eldontitek nepszavazason hogy megadjatok vagy nem... Ne haragudj ha tul indulatos voltam, de tobbre vartam az "otthoniaktol", nem hiszem hogy megerdemeltuk ezt a banasmodot."

Tisztelettel:

Dr. Árva Tamás (dr.arva.tamas@enternet.hu)

Forrás: (index.hu)
Hírek, és háttérhírek

A nyilvánossághoz fordultak az igen-párti MSZP-sek


Hiába győzködte a miniszterelnököt, a pártelnököt és a frakcióvezetőt több szocialista képviselő, hogy az MSZP vonuljon ki a kettős állampolgárságról szóló népszavazási kampányból. Gyurcsány és a párt is beleerősített a kampány finisében, ezért az MSZP-sek a nyilvánossághoz fordultak.


"Az MSZP elnöksége által meghirdetett kategórikus "nem" válasz eltér a baloldali érzelmű emberek jelentős részének véleményétől. A vita alapján azt javasoljuk, hogy az MSZP haladéktalanul vonuljon ki ebből a politikai küzdelemből, s hagyjon fel eddigi kampányával!" - olvasható az MSZP társadalompolitikai tagozatának felhívásában, amelyet hétfőn ultimátumszerűen átadtak a miniszterelnöknek, a pártelnöknek, és felolvasták a szocialista frakció legutóbbi ülésén is. Mindhiába, "mind a miniszterelnök, mind a pártelnök azóta még egyértelműbben elkötelezte magát a nem mellett, ezután döntöttünk közleményünk nyilvánosságra hozatala mellett" - írják közleményükben a párttagok.

Ultimátum a vezetőségnek

Az Index úgy tudja, hogy a hétfői frakcióülésen parázs vita alakult ki a képviselők között a kettős állampolgárságról szóló népszavazás kérdésében. Többen szóvá tették, hogy a szocialista párt a nem mellett kardoskodik, de volt olyan képviselő, aki kifejezetten amellett érvelt, hogy az MSZP váltson startégiát, és aggitáljon az igen mellett. Kósa Ferenc, Szanyi Tibor, Wiener György mellett Szili Katalin is más álláspontot képvisel a kérdésben, mint a pártvezetés. Géczi József Alajos - aki egyébként Gyurcsány Ferenc vidékpolitikai tanácsadó testületének vezetője - az Indexnek azt mondta, hogy a vita már hat hete zajlik a frakcióban.

Kétszer nem

Gyurcsány Ferenc kormányfő az elmúlt hetekben egyszer sem érvelt egyértelműen a nem mellett, hétfőn viszont rendkívüli sajtótájékoztatón, a szocialista párt székházában jelentette be, hogy elmegy szavazni, és mindkét kérdésre nemmel szavaz. A protestáló szocialisták szerint ugyanakkor "az ebben a helyzetben megfogant népszavazási kezdeményezés olyan lelkiismereti csapda, amelyben jó válaszok nem adható", ezért kérik a vezetőket, hogy bízzák "a részvételt és a döntést a választók szabad akaratára!" Alföldi Albert szocialista képviselő az Indexnek azt mondta, hogy mára már mindenkiben kialakult, hogyan fog szavazni, ezért hagyni kellene, hogy az esemény a maguk medrében folyjanak.
"Az elmúlt 15 évben a magyar politikai eliteket terhelő felelősség, hogy adósak maradtak a távlatos nemzetpolitika kidolgozásával. A jobboldal látszattevékenysége kisajátította ezt a területet, ezzel együtt a baloldal "nemzetietlen" beállításba került - vélekednek a felhívás szerzői, akikhez Géczin kívül más parlamenti képviselők is csatlakoztak.
Katona Béla frakcióvezető-helyettes az Indexnek elismerte, hogy a frakción belül mindig voltak viták a népszavazásról, "de a döntő többség a nem mellett foglalt állást", ezért a képviselőcsoport álláspontja egyértelműen elutasító.


Forrás: (Bohus Péter, Index.hu)
Gyurcsány Trianon "lelki nyavalyáiról"


A kormányfő szerint nem jó megszüntetni 80 év elválasztottságát

Nem Trianonból kell levezetni a modern Magyarországot. Nyolcvan év elválasztottságát, lelki nyavalyáit megszüntetni nem jó - jelentette ki keddi rádiónyilatkozatában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, elismerve: feltételezésre építettek a népszavazásra adott elutasító válaszaikban. Kiderült: nem ismeri pontosan a népszavazás egyik kérdésének szövegét.
(...)Gyurcsány Ferenc egy hónappal ezelőtt még azt mondta: "nemekből nem lehet országot építeni". - Egy héttel ezelőtt már úgy nyilatkozott: "nem mondok sem igent, sem nemet, döntsön mindenki lelkiismerete szerint"


"Nem látjuk az összes következményt, nem látjuk azt, hogy hogyan változtatja ez meg a magyar-magyar viszonyt, amikor ki fog derülni, hogy egy munkahelyre hárman jelentkeznek, hogyan fogja megváltoztatni a magyar belpolitikát" - ismerte el Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádiónak adott keddi nyilatkozatában.

A kormányfő óvott a magyar és magyar közötti etnikai feszültségek kialakulásától. Egy kérdésre válaszolva kifejtette: "Hogy hívják a Moszkva téren a feketemunkára vállalkozó romániai magyarokat" Úgy, hogy románok. Nem úgy, hogy magyarok." "Nyolcvan év elválasztottságát, lelki nyavalyáit megszüntetni én azt mondom, hogy nem jó, (...) nem Trianonból kell levezetni a modern Magyarországot, hanem a jövő lehetőségeiből" - mondta Gyurcsány Ferenc.

Gyurcsány, mint kiderült, az egyenlőség elvét is félti, hiszen szerinte "a legalapvetőbb demokratikus létünkkel, a közös hazában egyenlőek vagyunk mind, létével vitatkozik ez az elv". Erre a "lehetetlen kérdésre" véleménye szerint rejtélyes választ fontolgat Orbán Viktor, akitől ő hiába kéri, hogy "mutassa meg, mi van a szatyrában, ha ő tudja a megoldást, mert én nem tudom. Rossz kérdésre nincs jó válasz, de valamit titkolnak, sőt vitatkozni sem mernek, gyáván menekülnek a vita elől."

Kínos helyzetbe került a kormányfő, amikor a kórházprivatizációról szóló népszavazási kérdésre került sor. Mint kiderült: nem ismeri pontosan, miként szól a referendum egészségüggyel kapcsolatos kérdése.

Mikor a riporter tájékoztatta Magyarország miniszterelnökét, mi lesz a két kérdésből a második a hét végi népszavazás kérdései közül, Gyurcsány többek közt így válaszolt:

- Azok, akik ezt akarják, úgy gondolják, szerintem nem átgondolt módon, hogy ha van magánkezdeményezés, akkor az rossz. Hát akkor meg kell ezt változtatni. De, hogy mondjak magának mást, ez nemcsak a múltra vonatkozik, mostantól kezdve senki nem fog kapni magán fogorvosi rendelőre engedélyt ön szerint? Egyetlen egy orvossal sem köthet például a saját kórháza különmegállapodást, hogy ő nem munkabért kap, hanem vállalkozóként dolgozik, ezt akarják? Holnapután a CT, amely a legfontosabb daganatos betegségeket vizsgálja, amelynek szinte a száz százaléka magánkézben van, holnaputántól nem lehet egy ilyen CT-t magántársaságtól bérelni az egészségügy számára, ezt akarja ma valaki? Attól tartok, hogy Thürmer Gyula és Orbán Viktor politikai házasságából csak egy igen torz gyerek születhet.

Előző nap, arról beszélt: a kórház-privatizációval kapcsolatos kérdés szerinte nem a magánosításról, hanem az államosításról szól. A fogorvosi és gyermekorvosi praxisok, illetve a gyógyszertárak nagy része magánkézben van, a művesekezelések és a betegszállítások jelentős hányadát is a magántőke végzi. Kifejtette: hamis állítás az, hogy a privatizációtól drágább lenne a szolgáltatás.

A népszavazásra feltett mindkét kérdésre nemmel fog szavazni Gyurcsány Ferenc - ezt a kormányfő maga jelentette be a kormányfő az MSZP Köztársaság téri székházában tartott sajtótájékoztatón. Gyurcsány arra biztatta az embereket, köztük az ellenfél szavazóit, hogy ne szavazzanak igennel, vagy ne menjenek el a referendumra.

A kettős állampolgárságról kifejtette: nem ismer egyetlen olyan anyagot sem, amely megmondaná, hogy milyen következményekkel jár az igen szavazat erre a kérdésre. Több mint tévesnek nevezte Orbán Viktor azon állítását, hogy az állampolgárság megadása egyenlő az útlevéllel.

Arra a kérdésre, hogy miképpen hatott jogérzékére a Fővárosi Választási Bizottság azon határozata, amely elítélte a kormányt, mivel az nyíltan állást foglalt a népszavazásra feltett kérdésekben, elmondta: az MSZP tagjaként a párt székházában kifejtheti a véleményét egy Magyarország előtt álló kérdésben. Megjegyezte, az államfőt sem érte szó amiatt, hogy elmondta: igennel fog szavazni, és mindenkit erre buzdít.

Rogán Antal (Fidesz) közölte, Gyurcsány Ferenc egy hónappal ezelőtt még azt mondta: "nemekből nem lehet országot építeni". - Egy héttel ezelőtt már úgy nyilatkozott: "nem mondok sem igent, sem nemet, döntsön mindenki lelkiismerete szerint". Új hét kezdődött, bizonyára egy új tanácsadó új javaslatával - tette hozzá. Megjegyezte, Medgyessy Péter nem megy el szavazni, Szili Katalin inkább nem mond nemet, Gyurcsány Ferenc pedig egy hónap alatt háromszor változtatta meg véleményét. - Ennél több felelősség és következetesség kell az ország vezetéséhez - közölte Rogán Antal.

Forrás: (mno.hu)
 
Helsingin Sanomat: pénzkérdésnek tekintik a kettős állampolgárságot


A finn napilap tárgyilagos hangnemben számol be a kettős állampolgársággal kapcsolatos magyarországi népszavazás ügyéről.


A finn napilap tárgyilagos hangnemben számol be a kettős állampolgársággal kapcsolatos magyarországi népszavazás ügyéről. E szerint a kormánykoalíció két pártja a Magyarországtól elcsatolt területek magyarságának problémáját pénzkérdésnek tekinti, míg az ellenzék pártjai szerint itt elsősorban morális, emberiességi kérdésről van szó. (Finnország az Oroszország területén maradt finnségi népek /finn, karjalai, inkeri, stb./ fiai számára megadja a finn állampolgárságot, ha a négy nagyszülő közül legalább az egyik bizonyíthatóan finn. A szerk.)

Helsingin Sanomat, 2004. november 27.
K.L., Finnnország

Forrás: (hirtv.hu)
Magyar Kerekesdelmi és Iparkamara: az "igennel" nyer a gazdaság


Tízmilliárdokat hozhat hazánknak a kettős állampolgárság bevezetése

Pozitívumot hoz a számok nyelvén a magyar gazdaság számára a kettős állampolgárság esetleges bevezetése - derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szakmai számításából. A potenciális munkaerő megjelenése a hőn áhított tőkevonzó képességének javítását is eredményezheti, s magával hozhatja a feketegazdaság fehéredését


Minden évben jelentős, számszerűsíthető pozitívumot hoz a magyar gazdaságnak, ha bevezetésre kerül a határon túl élő magyarok számára a kettős állampolgárság - ismertette a szervezet saját, politikamentes szakmai számításának eredményét Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke elmondta: a kiadások és a bevételek egyenlege már az első évben 34,1 milliárd forint pozitívumot jelenthet az országnak. Az ötödik évben a mérleg 42,3, a tízedik esztendőben 58,6, míg a tizennegyedikben 56,8 milliárdot tehet ki. Parragh aláhúzta: a "külföldi" munkaerőre - ahogy a nemzetközi példák is bizonyítják - a magyar gazdaságnak is szüksége van, hiszen a szakképzettek hiánya fékezi a gazdaság bővülését. Az pedig külön szerencse, hogy hazánkban a munkaerőhiányt nem idegennyelvű és kultúrájú emberekkel, hanem magyarokkal lehet pótolni.

Parragh kiemelte: a magyar munkarőpiacnak jót fog tenni a kínálat bővülése. Radetzky Jenő, az MKIK alelnöke hozzátette, a kettős állampolgárság bevezetése potenciális munkaerőt jelent, amely egyben az ország tőkevonzó képességét is magával hozza, javíthatja. Pozitívum lehet, hogy csökkenhet a feketefoglalkoztatás aránya. A jelenleg 70-80 ezer illegálisan és 20 ezer törvényesen munkát vállaló figyelembe vételével a határon túli potenciális 250-300 ezer munkavállaló 35-40 százaléka már most is hazánkban dolgozik. Az elkövetkezendő két évben 20-20 ezer család áttelepülése várható. A fiatalabb, nyelveket beszélő munkavállallók egy része vélhetően tovább megy Nyugat-Európába, az idősebbek pedig nem szívesen hagyják el jelenlegi lakóhelyüket.

Összességében az elkövetkezendő 15 év alatt százezer család áttelepülése várható. A határon túl élők létszámához viszonyítva, arányosan a legtöbb áttetlepülőre a Vajdaságból és a Kárpátaljáról lehet számítani. Ugyanakkor szinte tényként vehető, hogy a határon túliak között kevés az olyan, aki biztos munkalehetőség hiányában is átjönne. Sokan az ingázást választják majd, legalábbis az első években.

Parragh kritikával illette a magyar politikai elitet, mert mint mondta: a népszavazás gyengén előkészített, a várható hatásokat bemutató számítások nem ismertek az állampolgárok előtt. Hozzátette: volt olyan "nemet" preferáló számítás is, melyben az áttelepülő nyugdíjasok esetében a gyes-t is költségként beszámították.

Csákó Attila
Forrás: (mno.hu)
A politikai empátiától a kettős állampolgárságig


Népszabadság, Fórum, 2004. november 29.


Hazánk miniszterelnöke minapi londoni látogatása alkalmával a kettõs állampolgárságról dúló vita kapcsán a következõ magvas gondolatát osztotta meg a Times olvasóival: "A románok és a szerbek azt fogják mondani: magyar állampolgárok vagytok, mit akartok itt? Nem gondoljátok, hogy haza kellene mennetek?" Ne akadjunk fenn most azon a csekélységen, hogy e sommás megállapítás - európai entrée-ként - xenofób sovén nacionalistának minõsít valamennyi románt és szerbet, méltassuk inkább elismeréssel, hogy kormányunk feje ily kitûnõen képes beleélni magát az ellenérdekû fél gondolataiba. Nagyvonalúan tekintsünk el attól is, hogy ez a tippadás talán nem nevezhetõ a nemzeti érdekeket szem elõtt tartó, felelõs politikusi magatartás iskolapéldájának. Szociálisan érzékeny szociáldemokrata politikus ugyanis - bármily meglepõ - még kérdés formájában sem riogathat az etnikai tisztogatás lehetõségével -, még a kettõs állampolgárság általa nem kedvelt perspektívája kapcsán sem!


Gondolatban vigyük el logikus végkifejletéig a lendületes gyurcsányi gondolatot! Mint tudjuk, Európa több országa, köztük Németország is, akárcsak az Európán túli világ több országa, köztük Izrael is, lehetővé teszi a kettős állampolgárságot. Na már most, hazánknak vannak szép számmal német és zsidó származású állampolgárai (is), akiknek zsebében ott "lapulhat" egy német vagy izraeli útlevél. Mit kell tehát mondania a magyar miniszterelnöknek, ha következetes kíván maradni saját Times-beli eszmefuttatásához? "Német (izraeli) állampolgárok vagytok? Nem gondoljátok, hogy haza kellene mennetek?" Amit ezért a baloldali és liberális hazai, valamint európai sajtótól kapna, azt valószínűleg nem tenné ki az ablakba. Brüsszelről már ne is beszéljünk!! (A Times olvasói kedvéért: ez megint egy ’understatement’.)

Persze ahhoz, hogy ezt a joviálisnak szánt kérdést miniszterelnökünk feltehesse, legelőször is tudnia kellene, kiket szólítson meg, vagyis hazánkban kik németek, zsidók stb. Ez - mint tudjuk - bizonyos liberális vívmányoknak köszönhetően nincs benne a szóban forgó személyek személyi dokumentumaiban, s mivel a magyar alkotmány nem tiltja a kettős állampolgárságot, ezért kettős állampolgárságú honfitársaink sehol, semmilyen módon nincsenek (nem lehetnek) nyilvántartva. E helyzet bárminemű megváltoztatására irányuló politikai akarat csak a demokrácia sérelmére valósítható meg, s mint ilyen, minden bizonnyal kiváltaná a nagy nehezen visszaszerzett demokratikus berendezkedésünk fennmaradásához ragaszkodó (akár kettős) állampolgárok tiltakozását - köztük e sorok írójáét is.

Ráadásul a nyilatkozatból kihámozható miniszterelnöki szándék, a lehetséges nemzetközi (szomszédsági) nyomásra történő hivatkozás - a fránya realitásoknak köszönhetően - gyenge, mondhatni agyaglábakon áll (mint egykor a cári Oroszország). A hazánkkal szomszédos országok jó részének (Horvátországnak, Romániának és Szlovákiának) az alkotmánya lehetővé teszi a kettős állampolgárságot, Szerbia pedig a közeljövőben kívánja bevezetni. (Ukrajna nem kívánja, de nem 200-300 ezer magyar, hanem 10 millió orosz származású állampolgára miatt.) Tehát a frappáns riposztnak szánt kijelentés éppen román és szerb politikusok ajkát nem fogja elhagyni soha.

Van azért megoldás: miniszterelnökünk kiterjedt nemzetközi lobby-tevékenységbe kezdhet, hogy a szomszédos országok (továbbá Németország, Írország, Lengyelország, Spanyolország, Portugália és Izrael) töröljék alkotmányukból eme bosszantó klauzulát, mert megléte zavarja őt nagy ívű nemzetmentő koncepciója kifejtésében. Ezt a megoldást, vagyis a kettős állampolgárság nemzetközileg elismert gyakorlata elleni világméretű lobby-tevékenységet a határon túli magyarok kettős állampolgárságát ellenző valamennyi honfitársamnak ajánlom mint a kreatív politikai arculatformálással egybekötött élmény- és tapasztalatszerzés páratlan lehetőségét.

Mint cseppben a tenger, úgy tükröződik ebben a példában a "nem"-re buzdító kormányzati politika tarthatatlansága és megalapozatlansága. Mert nem az ész érvei szólnak a "nem" mellett a szív érveivel szemben, hanem a politikai sületlenségeké és a szívtelenségé. Ez utóbbit most hagyjuk - süketeknek fölösleges Kodály Zrínyi-szózatát előadni -, maradjunk az észérveknél. Miről is szól a népszavazás? Kovács Miklósnak, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökének - az érintettek egyikének - a pontos megfogalmazását idézem: "... éppen az a körülmény, hogy a törvény csakis a magyar politikai erők konszenzusának következtében alkotható meg (ti. kétharmados törvényről van szó - K. Z.), mutat rá azoknak az érveknek az álságosságára, amelyekkel egyesek ma arra buzdítanak, hogy a magyar állampolgár mondjon nemet a népszavazáson, hiszen a törvényalkotás folyamatában lehetőségük lesz rá (ti. a parlamenti pártoknak - K. Z.), hogy valamennyi szempontjukat érvényesítsék. Összefoglalva: az igen szavazatnak nincsenek közvetlen veszélyei, míg erkölcsi hatása felbecsülhetetlen, egy esetleges nem következményei azonban katasztrofálisak lehetnek."

Egyébként pedig csak arról van szó, hogy EGY NEMZET VAGYUNK! Nemzetközi, sőt európai példával élve 1989-ből: WIR SIND EIN VOLK! Mond ez valamit?

(P. S.: A német újraegyesítés - nem kettős állampolgárság! - több mint 1200 milliárd DM-be került az NSZK-nak, de a nemzetegyesítő Kohl kancellárnak valahogy nem jutott eszébe előzetes kalkulációkkal megakadályozni. Kohl persze államférfi volt, s ezenkívül jó német hazafi.)

Krasznai Zoltán,
szabadgondolkodó

Forrás: (Krasznai Zoltán, szabadgondolkodó)
 
EU: Magyar belügy a kettős állampolgárság megadása

Az állampolgárság megadása a tagállamok felelőssége, abba nem szól bele az Európai Unió - közölte kedden az Európai Bizottság egyik szóvivője. Ennek értelmében az EU összes tagállamában magyar állampolgárnak ismerik el azt a személyt, aki a magyar hatóságok által kiadott okmánnyal rendelkezik.

Az állampolgárság megadása a tagállamok felelőssége, erről a tagállamok szabadon dönthetnek - jelentette ki az MTI-nek az Európai Bizottság bel- és igazságügyi biztosának szóvivője. Pietro Petrucci elmondta: azt a személyt, aki a magyar hatóságok által kiadott azonosító okmánnyal rendelkezik az EU összes tagállamában magyar állampolgárnak tekintik.

A szóvivő szerint akik teljes jogú magyar állampolgárrá válnak szabadon utazhatnak az EU területén belül. Petrucci az európai unión belüli munkavállalással kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy ezen a téren az EU régi tagállamainak többsége átmeneti korlátozásokat vezetett be az új tagállamokkal szemben. A magyar állampolgársághoz jutókat azonban ebben az esetben is a Magyarországon élőkkel azonos jogos illetik meg.

A bel- és igazságügyi biztos szóvivője elmondta: egy uniós döntés értelmében minden utazási dokumentumban szerepeltetni kell majd biometrikus adatokat, 2005 végétől digitális fotót, 2006 végétől pedig digitális ujjlenyomatot is. A magyar hatóságoknak tehát ügyelniük kell arra, hogy nem csak az útleveleknek, de a Magyarország és a szomszédos országok közötti határátlépési okmányoknak is tartalmazniuk kell majd ezeket a biometrikus adatokat.

Forrás: (MTI)
Hírek, és háttérhírek

"Ezek rosszabbak, mint a románok"


Talán a világon a legerősebb a hungarofóbia éppen a magyarok fővárosában: Budapesten. A Délvidéken "csak" megverik nemzettársainkat. Bukarestben "csak" kirekesztik, kigúnyolják, megfenyegetik. A Felvidéken "csak" utálják magyarjainkat. Budapesten a helyzet mintha még rosszabb lenne.


Tallér Krisztina

"Ezek rosszabbak, mint a románok"


Erdélyben és a Partiumban élő nemzettársaink könnyen gondolhatják, hogy Belső-Magyarországon - ahogyan csonkaországot szeretetteljesebben hívjuk - jobb a magyarok sorsa, mint az övéké.

A dolog nem feltétlenül van így.

A napokban Nagyváradon egy püspöki estebéden tájékoztattak egy ott élő és tevékenykedő magyar asszonyt a budapesti magyarellenességről. Ő akkor, a hallottak megértésekor fogalmazott olyképp: "Ezek rosszabbak, mint a románok."

Igen, magyarnak lenni a magyarok fővárosában, Budapesten sem könnyű - akkor, ha az ember magyarságát is vállalja.

Talán a világon a legerősebb a hungarofóbia éppen a magyarok fővárosában: Budapesten. A Délvidéken "csak" megverik nemzettársainkat. Bukarestben "csak" kirekesztik, kigúnyolják, megfenyegetik. A Felvidéken "csak" utálják magyarjainkat.

Budapesten a helyzet mintha még rosszabb lenne.

A Nagyváradon elmesélt történet szerint Budapesten egy ismert politikus beindította a jogi gengszterizmust. A kamarából kiselejtezett ügyvédekkel - jogi verőlegényekkel - följelenteti azokat a demokratákat, akik a párt korrupciós ügyeit, a család privatizációs visszaéléseit próbálják korlátozni, nyilvánosságra hozni.

A módszer egyszerre aljas és gyáva.

Ha az adott pártról például megírják, hogy törvénysértően támogatta minisztériumuk az egyik pártvezető testvérét, akkor a szélsőséges bíró elítéli a korrupció leleplezőjét. Ha az adott párt egyik alakja "tolvajbandának" minősít demokrata politikusokat, akkor a rágalmazót természetesen ártatlannak mondja a pártbíróság.

"Ezek rosszabbak, mint a románok" - hangzott el a történet ezen részénél a mondat a nagyváradi, őszi éjszakában.

Állítólag ugyanis a Partiumban, Erdélyben és Romániában ugyan a magyaroknak nagyon kevés az esélyük egy-egy tárgyaláson, de ha egyértelműen igazuk van egy románnal szemben, akkor a román bíró is a magyarok javára ítél.

Budapesten ez a magyarok irányában soha nem fordul elő.

Itt, Esztergomban az emberek jobb része tudja: a hungarofóbia nem ismer határokat. Magyarnak lenni Bukarestben is, Budapesten is - veszélyes! Ezért is kell megfogadnunk Bocskai István intelmét, amelyet 398 évvel ezelőtt, Testámentomában kötött a lelkünkre: "jó lelkiesmérettel meghagyom, s írom, szeretettel intvén az erdélyi és magyarországi híveinket az egymás között való szép egyezségre. Atyafiúi szeretetre az erdélyieket, hogy Magyarországtól, ha más fejedelemség alatt lésznek is, el ne szakadjanak. A magyarországiakat, hogy az erdélyieket tőlök el ne taszítsák, tartsák ő atyjokfiainak és ő véreknek, tagoknak."

Forrás: (gondola.hu)
Hírek, és háttérhírek

3 történelmi egyház körlevélben az igen mellett


A történelmi egyházak arra buzdítják híveiket, hogy vegyenek részt a december 5-i népszavazáson. A katolikus, a református és az evangélikus egyház ezenkívül a határon túli magyarok kettős állampolgárságának támogatását is kérte, míg a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) a kérdésben nem foglalt állást. A keresztény egyházak felhívását, körlevelét vasárnap olvassák fel a templomokban.


A magyar nemzetért érzett erkölcsi felelősségünk és elkötelezettségünk tudatában arra kérjük a magyar katolikus hívőket és minden magyar honfitársunkat, hogy a népszavazáson való részvételével és igen szavazatával legyen részese ennek a történelmi összefogásnak, és támogassa ezt az új nemzetegyesítést – olvasható a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) titkára, Veres András által jegyzett felhívásban. A dokumentum szerint „december 5-én nemzetünk azon szerencsésebb tagjai, akik az országhatáron belül élnek, súlyos erkölcsi felelősségükről kell hogy bizonyságot adjanak”. „

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének ügyvezető igazgatója tegnap arra biztatta közösségük tagjait, hogy menjenek el a december 5-i népszavazásra, de a kettős állampolgárság kérdésében nem foglalt állást. „Az az álláspontunk, hogy mint magyar állampolgárnak élniük kell híveinknek is az állampolgári jogukkal, menjenek el szavazni, és mindenki a lelkiismerete szerint szavazzon” – mondta Zoltai Gusztáv.
http://www.mno.hu/index.mno?cikk=252605&rvt=2

Forrás: (Magyar Nemzet)
Hírek, és háttérhírek

Savat öntöttek az állampolgárságért kampányolók járműveire


Ismeretlenek már két alkalommal savval öntötték le Budapesten a Világszövetségének (MVSZ) kettős állampolgárságért kampányoló aktivistáinak autóit.


Ismeretlenek már két alkalommal savval öntötték le Budapesten a Világszövetségének (MVSZ) kettős állampolgárságért kampányoló aktivistáinak autóit - állítja közleményében az Ifjú Magyarok Egyesülete. A károsultak az anyag összetételről nem tudnak semmit, de fényképeket közölnek arról, hogy az lemarta a hangosítást biztosító járművekről a festéket.

Az aktivisták azt is közölték, a járművek szélvédőin az ismeretlen a kettős állampolgárságra nemet mondó szóróanyagot hagyott.

Forrás: (Transindex)
Hírek, és háttérhírek

Újabb CENZÚRA az MTV-ben!


A Magyar Televízió elnöke állítólag saját döntésével tiltotta be az Örömhír című, vasárnapi egyházi műsorban, a Református Egyház Zsinatának állásfoglalásának elhangzását a december 5-i népszavazásról, a kettős állampolgárságról.


Ugyanekkor megtiltotta a Katolikus Krónika szerkesztői számára is, hogy a keddi adásban felolvassák a Magyar Katolikus Püspöki Kar most kiadott, és vasárnap minden magyar katolikus templomban felolvasandó nyilatkozatát. Ezzel egy időben az elmúlt heti Krónika adásából törölni kellett az egyházi iskolák finanszírozására vonatkozó tényszerű adatokat is, hogy azok a vasárnapi ismétlésben már ne hangozzanak el – áll a nyilatkozatban.

Az egyházi műsorok felelős szerkesztője szerint, a sajtószabadság, az egyházi műsorok önállóságának, az egyházak egyetlen hivatalos, a Magyar Televízióban elhangzó megszólalási lehetőségének ilyen durva cenzúrája, nemcsak a Mindszenty által is elszenvedett idők diktatúráját idézi, de lehetetlenné teszi normális, szabad kommunikációjukat is. Amíg ugyanis a pártok, társadalmi, állami szervek 24 órán keresztül harsoghatják véleményüket a különféle médiumokban, az egyházak a számukra minimálisra szabott megszólalási időben, egyházi műsoraikban sem mondhatják el véleményüket, hivatalos álláspontjukat.

A MTV elnökének és vezetésének ez ellen a kemény, egyház ellenes lépése ellen az érintett egyházak tervezik, hogy az ORTT-hez fordulnak panasszal és a számukra kínálkozó valamennyi fórumon tiltakoznak.
---
A Duna Televízió 2004. november 21. 12:10-kor kezdődő Élő Egyház c. műsorában inerjút láthatnak Veres András katolikus- és Szabó István református püspökkel az MTV-ből kicenzúrázott témákban!

Forrás: (MNO)
Hírek, és háttérhírek

Orbán: Lélekből kell szavazni


''A kettős állampolgárság nem jelent plusz kiadást az adófizetőknek''

Orbán Viktor szerint sikeres népszavazás esetén a határon túli magyarokat is be kell vonni a róluk szóló törvény megalkotásába. Ezért nem számít, hogy bizonyos részletek még nem kidolgozottak - mondta a Fidesz elnöke a Hír Telelvízió péntek esti műsorában, hozzátéve: az emberek most is tudják, miről kell szavazni.


Az országgyűlési képviselőválasztás nem arról szól, hogy a szavazók minden hatalmat átadnak a Parlamentnek, hanem felkérik az országgyűlést, hogy hozzák meg a szükséges jogszabályokat, ám fenntartják maguknak azt a jogot, ha valamiért szükséges, ők maguk hozzanak meg bizonyos törvényeket. Most ez történt – fogalmazott Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Hír Televízió péntek esti adásában, ahol a december 5-ei népszavazással kapcsolatban kérdezték. A volt miniszterelnök hozzátette: nem érdemes bírálni az embereket a feltett kérdés esetleges esetlenségéért. – Pontosabban is lehetne fogalmazni, de ezek a kérdések alkalmasak arra, hogy az emberek döntést tudjanak hozni. Általában népszavazást tartani részlet- illetve szakmai kérdésekben nem nagyon lehet, mert annak az áttekintése, megértése speciális felkészültséget igényel. Ezek azonban nem ilyenek, mivel e két kérdést lélekből is meg lehet közelíteni – mondhatni: erkölcsi természetűek vagy szívügyek – fűzte hozzá Orbán Viktor.

– Reményeim szerint arra fognak minket kötelezni a magyar választópolgárok, hogy alkossuk meg a kettős állampolgárságról szóló törvényt – a részletszabályokat majd abban kell meghatároznunk. A szocialisták „nem”-je azért tűnik logikátlannak, mert az állampolgárságról szóló törvény kétharmados, ezért senki sem tudja az akaratát a másik félre kényszeríteni – sem mi az MSZP-re, sem a szocialisták ránk. Ezért nincs kockázata annak, ha a szocialisták igent mondanak. Ha Magyarország polgárai megszavazzák a kettős állampolgárságot, semmiféle terhet nem vesznek ezzel a nyakukba, csupán rábízzák a képviselők bölcsességére, hogy az új törvényt alkossák meg – hangsúlyozta Orbán Viktor.

– Nem az a kérdés, hogy a Fidesz mit adna a külhonban élő magyaroknak, mert azt nem a Fidesznek kell eldöntenie – és mégcsak nem is a parlamentnek. Össze kell hívni a Máértet, és a határon túli magyarokat be kell vonni a róluk szóló törvény megalkotásába. Ezért nem tartom hibának, hogy bizonyos részletkérdések még nem kidolgozottak, mert azokat a határon túli magyarokkal megvitatva kell meghatározni – vélekedett a volt miniszterelnök, aki szerint a választópolgárok most is tudják, miről kell szavazni. – Arról mondanak véleményt, hogy akarják-e: az a közösség, melyet a történelem viharai szétvertek, ismét egy közösség legyen – tette hozzá Orbán Viktor, utalva arra: a státusztörvény bevezetésekor a szocialisták azzal riogattak, hogy 23 millió román fogja ellepni Magyarországot. – Ezzel szemben a törvény bevezetését követően a Magyarországra áttelepülők száma csökkent. Ugyanez történik majd, ha a kettős állampolgárságot bevezetjük – vélekedett Orbán Viktor, aki szerint a tények ezt igazolják – mint például az is, hogy a felvidéki magyarok nem költöztek át Magyarországra az uniós csatlakozás után.

Arra a kérdésre, hogy kell-e a fogyatkozó magyar népességet a határon túli magyarok köréből pótolni, a Fidesz elnöke azt válaszolta: ha a fogyatkozó népesség erkölcsi parancsot jelent a magyarországi döntéshozókra – márpedig jelent –, akkor nem az áttelepülés segítésében, nem vendégmunkásokban, hanem jó családpolitikában kell gondolkodni. – Hiszek abban, hogy elsősorban francia példákat felhasználva és néhány buta szabályt – amely ma a fiatalokat hátráltatja a családalapításban – hatályon kívül helyezve lehet olyan családpolitikát folytatni, hogy saját erőnkből képesek legyünk a rossz tendenciákat megfordítani – mondta.

Orbán Viktor szerint a kormánypártok kettős állampolgársággal kapcsolatos költségszámításai komolytalanok, hiszen különböző – egyre növekvő – számokról beszélnek. – Ezek arra jók, hogy az egyébként igennel szavazni szándékozó emberekben kétséget támasszanak – tette hozzá a politikus. – Az én benyomásom az: az emberek nagy többsége igennel szeretne voksolni, csak most elbizonyodott az egymásnak ellentmondó információk miatt. A kettős állampolgárság a magyar adófizetők számára egyetlen fillér plusz kiadást sem fog jelenteni – hangsúlyozta. – A magyar állampolgárok számának bővítése nagy előnyökkel jár: létrejön egy olyan gazdasági térség, mely sokkal erősebb lesz, mint a jelenlegi – fűzte hozzá Orbán Viktor.

 
A honlap látogatottsága
Indulás: 2005-04-08
 
Jelenlegi látogatók száma

  látotagó olvassa a lapot.

 
Magyar helységnévkereső
 
Az andocsi Máriához
     
 
Ismerős Arcok

             

 

     Tovább >>kapcsolódó I.        

     Tovább >>kapcsolódó II   

 
Trianon himnusz - Csík zenekar

Tartsd magad, nemzetem !

 
Égi Élő Igazság- A Szent Korona Tana

A Szent Korona misztériuma és tana

 
Segítse a Trianon Kutató Intézetet

 
Üzenet az MSZP szavazóknak

      

 
El kell ismertetnünk Trianon igazságtalanságát!

    

 
Vérző Magyarország

      

 
Csevegő - regisztráltaknak

 
Jobbik

 

 

 

 



 




       A Jobbik nemzedék című dokumentumfilm letölthető:

  Jobbik kiskáté: 

 
Hozzászólások a cikkekhez
Friss bejegyzések
2011.01.08. 10:19
2010.07.26. 18:16
2010.07.20. 16:34
2010.02.09. 11:11
2009.12.17. 20:40
2009.08.31. 16:34
2009.08.02. 13:52
2009.07.29. 09:31
2009.06.20. 09:42
2009.06.20. 08:53
2009.06.18. 15:04
2009.06.09. 17:06
Friss hozzászólások
 
Kérjük szavazzon !
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Eva Maria Barki:"az autonómiánál többet kell követelni !"”

Igen
Nem
Nem tudom
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Az agresszív magyarellenes tót politika ellen mit tehetünk?
A magyarság asszimilációját célzó tót törvényhozást csak úgy állíthatjuk meg,

ha népszavazással revíziót követelünk (nemzetközi ügyet csinálunk)
ha az autonómiát támogatjuk (mely belügynek minősül, kisebb az esély a megvalósításra)
ha petíciózgatunk az EU-nak,hogy helyettünk oldja meg a kérdést
Nemzetközi bíróság vizsgálja felül a Párizsi békeszerződést és döntsön a revízióról/autonómiáról
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Az Erdély Ma honlap legfrissebb hírei
 
Amit az autonómiáról tudni érdemes

Példák Európában és világszerte:

Erdély, Délvidék, Felvidék, Kárpátalja:

 Nyugat Európa: 

 
Amit az állampolgárságról tudni érdemes

 Érvek a kettős állampolgárság mellett tovább >>

  Frissítések a témában:

 

 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal