chaaat
chaaat
  • Menü
  •  
    BMX-es linkek
     
    Bejelentkezés
    Felhasználónév:

    Jelszó:
    SúgóSúgó
    Regisztráció
    Elfelejtettem a jelszót
     
    Üdvözletem
    < < no title
     
    Mai látogatók
    Indulás: 2003-12-31
     
    időjárás
    Click for Budapest, Hungary Forecast
     
    E-mail nekem
     
     
    bácska

    ŰŰBácska

    Bevezetés, Kialakulás, Földrajz, Történelem, Kultúra és tradíció, Jánoshalma, Bácsalmás, Baja

    Bevezetés

    Kétezer éve lakott e táj. Kedvezõ fekvése és a vízi út révén a térség székhelye Baja évszázadok óta kézmûves és kereskedelmi központ. A történelem hullámzásai folytán a magyar, német, délszláv és székely emberek egyaránt megtelepedtek e kitûnõ mezõgazdasági adottságú vidéken.

    Kialakulás

    A hajdani Bács-Bodrog megye északi szegélyét az I. világháború vége, a trianoni békeszerzõdés óta mondják magyar Bácskának, Felsõ-Bácskának, vagy Észak-Bácskának.

    A hosszú századokig megyeszékhely Duna menti Bács már a honfoglalás idején erõdített hely volt. Az Árpád-házi királyok érseki székhellyé emelték. Falai között szívesen idõzött II. Ulászló, országyûléseket tartott Mátyás és II. Lajos király. Minden lehetõ baj marcangolta a török hódoltság, majd a Rákóczi-szabadságharc alatt. Ma már csak néhány bástya és öreg épület emlékeztet korábbi rangjára.

    A több mint hatszázezer lakosú egykori megye városai közül csak a korábban székhelyi szerepkörre is pályázó Baja maradhatott az õsi államalakulatban. Az elsõ világháborút követõ megszállástól, 1921 augusztusától 1950-ig volt megyeszékhely a Sugovica-parti város.

    Földrajz

    Történelem

    Minden szempontból változatos képet mutat az északról délre, keletrõl nyugatra autóval egy-egy óra alatt átszelhetõ Felsõ-Bácska. A régészek Madaras környékén találták meg az Alföld második legrégebbi, mintegy tizennyolcezer éves õskori telepét. A valamikor erdõs területen, a vizes helyek közelében jó megélhetést találtak hajdani eleink. Vaskút, Szeremle, Csátalja és Bátmonostor területén a Kõrös kultúrához tartozó csoportok már - elõször e térségben - faluszerû közösségben éltek.

    A Nemzeti Múzeumban és a bajai közgyûjteményben számos felsõ-bácskai eredetû bronzkori tárgy található. A Hajós melletti földvár az északnyugat felõl elõretörõ népek elleni védekezést szolgálta.

    Néhány évtized híján kétezer esztendeje éltek e tájon a harcias szarmaták. Temetõik, telepeik közül régészeti szempontból különösen a bácsborsódi, a tataházi, a szeremlei jelentõs. Kiterjedését, a sírok számát tekintve egyaránt Közép-Európa legnevezetesebb hun korszaki temetõje a madarasi.

    Bõven hagytak emléket maguk után a hatodik századtól mintegy háromszáz évig e tájat is uraló avarok. Birodalmuk összeomlása után beolvadtak a honfoglaló magyarságba.

    Néhány házból álló települések hálózták be a mai Felsõ-Bácskát a tatárjárás elõtt. Virágzó tájat pusztítottak el a mongolok. A legtöbbet szenvedett Bácsborsód, Katymár, Mátételke térségébe kunok kerültek.

    Viszonylag békés évszázadokban váltották egymást újabb és újabb nemzedékek. Kialakultak a piacok, vásárok, mesterségek, fejlõdött az árutermelés, távoli tájakról jöttek a kereskedõk. Mikor és ki hozta a törökök balkáni elõrenyomulásáról az elsõ félelmetes híreket? A tizenhatodik század elején a Bácskát is megdúló parasztháborúban kivérzett, felégetett térséget Buda elfoglalása után, 1541-ben szállták meg a hódítók.

    Szívszorítóan számolt be 1553-ban a szultáni udvarba követséget vezetõ Verancsics Antal történetíró a pusztulás méreteirõl: "Mily szomorú képet mutatott az egykor legjobb és legtermékenyebb föld..."

    A Buda felszabadítása után az ország déli tájait visszaszerzõ zsoldosok megsarcolták a Szeremlétõl Madarasig, Felsõszentivántól Katymárig húzódó területet is. De késõbb új néprajok települtek meg az elvadult vidéken. A török átmeneti megerõsödése következtében több tízezer szerb menekült át - ideiglenes szállást kérve - Magyarországra. A harcok elhúzódása miatt végleg itt maradtak. Jöttek magyarok is a nagyobb függetlenség reményében. Ám a földesurak sokakat visszatartó ellenkezése nélkül sem tudták volna belakni az elpusztásodott térségeket.

    A katonai hatalmával meghatározó Bécs is szívesebben vette németek telepítését az önállóskodó magyarok és a még mindig veszélyes világbirodalom közé. Egyre inkább kormányzati ügynek tekintették a nyugatról keletre irányuló vándormozgalom támogatását. A Bácskába indulótól megkövetelték a bizonyított szorgalmat, a jó erkölcsöt, a kézmûves vagy földgazdászati szakértelmet. Németország fejlettebb, nyugati vidékeirõl érkeztek árutermeléshez szokott parasztok, nemzedékek gyakorlatát mozdulataikban áttelepítõ iparosok. Az 1848-as forradalomig viszonylag békésen éltek együtt az olykor egy-egy faluban is keveredõ magyarok, szerbek, horvátok, németek. Inkább elköltözött egy-egy népcsoport, ha valahol semmiképpen sem boldolgult, mint például Vaskút elnémetesedése után az ottani szerbek.

    Alig küldték az elsõ szabad választás után a bajaiak Mészáros Lázárt, a honvédelem miniszterét, a bácsalmásiak Vörösmarty Mihályt, a koszorús költõt az országgyûlésbe, amikor a Bácskában eldördültek az ágyúk.

    A világosi fegyverletétel után csaknem két évtizeddel, 1867-ben békült össze a nemzet és uralkodója, jött létre az Osztrák-Magyar Monarchia. Az ennek nyomán kialakult gabonakonjunktúra, a piacok kiszélesedése, a mûszaki és polgári haladás Felsõ-Bácska lakosságára is kedvezõen hatott. Népessége a kiegyezés és az elsõ világháború közötti hosszú békekorszakban húsz százalékkal növekedett. Biztató fejlõdést szakított meg 1914 nyarán a hadüzenet, amely súlyos véráldozatot követelt az e tájon élõ magyaroktól, a bunyevácoktól, szerbektõl, németektõl is.

    A Monarchia megszûnése miatti piacszûkülés, majd a világgazdasági válság megnyomorgatta a fõként gabona- és kukoricatermesztésre, sertéstartásra berendezkedett birtokosokat, parasztgazdaságokat. A "kincses Bácska" elnevezés ekkor már jószerével csak a talaj minõségére utalt. A harmonikus gyarapodást félbeszakította a második világháború.

    A Bácsalmás környéki csatározásoktól eltekintve szinte ellenállás nélkül vonultak át a szovjet hadsereg katonái a magyar Bácskán. De az utána következõ külhatalmi beavatkozások, deportálások, ki- és betelepítések átrajzolták Felsõ-Bácska etnikai térképét. Mintegy 16 ezer német anyanyelvû, (az 1941-es népszámláláskor magát német nemzetiségûnek valló) magyar állampolgár került ekkor - szinte minden vagyonát hátrahagyva - vissza Németországba. Helyükre fõként Vaskúton, Garán, Csátalján kényszerû vándorlásuk végén, bukovinai székelyek költöztek. Bácsbokodon, Csávolyon, Hajóson és Garán a Felvidékrõl eltávolított magyarok kezdtek új életet.

    Kultúra és tradíció

    A magyar Bácskában elõször szétnézõ, az ország más vidékein ismerõs turista, ügyeit intézõ polgár a települések határában azt is gondolhatja, hogy a Kiskunságban van. A Duna mentét kivéve, alig észrevehetõen simul össze a két táj. Az elmúlt évtizedek még inkább eltüntették az eltérõ birtoknagyságokból, mûvelési módokból adódó különbségeket. Egy-egy faluban szemlélõdve a Dunántúlon is érezhetné magát az ember.

    Metszik egymást a széles utcák; így rangos a település, így fért el hajdan a határba baktató gulya. Mindenen érzõdik a tudatosság, a magabiztosság. Az erõs, tágas házakban egy-egy utcában nagyjából hasonló életvitelû tulajdonosok laknak. A népcsoportok közötti kimondatlanul is létezõ versengésnek volt egyik megnyilvánulása a közterületek felvirágozgatása? Rendezettségben, gondozottságban mindegyik falu túl akart tenni a másikon.

    Minden felsõ-bácskai település kínál sajátos látni- és tudnivalókat.

    A Bácska földrajzilag is jól elkülöníthetõ terület. Magában foglalja az Alsó-Duna völgyét, a bácskai lösztáblát és a Duna-Tisza közi Homokhátság egy részét. Északi részében viszonylag nagyobbak a térszínkülönbségek.

    A Duna mellett a körzetet 25 km hosszan átszelõ Duna-völgyi-fõcsatorna is meghatározó fontosságú. A napfényes órák száma az egész Bácskában meghaladja az országos átlagot. A Kiskunság területétõl középütt az országhatáron túlra húzódó Homokhátságot a Duna felõl gazdag vegetációjú öntéstalaj, keletrõl jó vízgazdálkodású középkötött kitûnõ minõségû mezõségi vályogtalaj fogja közre.

     

    Kevés településen megy a tegnapból a holnapba olyan baráti kézfogással a hagyománytisztelet és a megújulási vágy, mint a valamikor Bács kútja néven emlegetett Vaskúton.

    Szorgalmas, kertészkedõ, piacozó nép lakja a középkorban jelentõs helynek számító Bátmonostort. A 13. század végén épített hatalmas monostorát a régészeti ásatások során részben feltárták. Az erdõt jelentõ Gara neve is utal a község délszláv eredetére. Az ország egyik legvegyesebb összetételû települése. Némely utcája ma is a jellegzetes régi bácskai utcák hangulatát idézi.

    A legutóbbi idõkig a népmûvészettel is kifejezték hovatartozásukat, hagyományaik gazdagságát az új hazát talált nemzetiségek és az õshonos magyarok. A hagyományos népviseletbe öltözött asszonyokról, leányokról a hozzáértõ csalhatatlan biztonsággal megállapítja lakhelyét, családi állapotát, hovatartozását.

    Bács-Kiskun megye déli részén, ahány falu, annyiféle a viselet is. A református magyar Érsekcsanádon és Szeremlén az asszonyok maguk szõtték meg házi textilszükségletüket, ellentétben például a szintén magyar, ám máshonnan betelepült bátmonostoriakkal, dávodiakkal, a folyóparti nagybaracskaiakkal. A halászairól híres utóbbi faluban csak a fonalkészítés volt a fehérnépek tiszte, a szövés férfidolog, sõt külön mestereknek való munka volt.

    A hajdani mindennapi, vagy ünnepi viseletre emlékeztetõ színösszetételek, megoldások nyomai ma is föllelhetõk. A paraszti élet tárgyi emlékeit, az asszonyi öltözékekhez hasonlóan, egyszerre közösségi kötõdést és megkülönböztetõ sajátosságokat kifejezõ eszközöket, szõtteseket a helyi falumúzeumok is õrzik. A magyar Bácskát fölfedezni szándékozók akkor kaphatnak teljes képet errõl a vidékrõl, ha fölkeresik a helytörténeti gyûjteményeket, tájházakat. Közülük az egyik leggazdagabb bácskai körutunk elsõ állomásán, Jánoshalmán várja a látogatókat.

    Jánoshalma

    Itt mindig a munkavaluta volt a legfõbb értékmérõ, különösen a török idõk után beköltözõ sokácok, bunyevácok között megtelepedõ németek meghonosodása óta. Erõs közösségi érzésükkel magyarázható, hogy már a negyvenes évek végén mûvelõdési házat építettek, szociális intézményeket szerveztek. Példásan ápolják kapcsolataikat a kitelepített, szívükben ma is ide tartozó volt vaskútiakkal, azok leszármazottaival.

    Bácsalmás

    Baja és Szabadka között félúton települt, hajdani földesurak birtokán, a tizennyolcadik században a módos Bácsalmás. Német, magyar, bunyevác alapítói viszonylag könnyen földhöz juthattak az óriási határban, ezért figyelmüket a gazdasági lehetõségek minél teljesebb kihasználására fordították. A református templom felújításakor, 1984-ben készített új kaput díszítõ szõlõlevelek és szõlõfürtök is jelzik, hogy a településen a szõlészet, borászat a mezõgazdaság egyik meghatározó ágává vált. Városközponti szép, védett, hajdani vadasparkja, közeli sós tava, tájháza kellemes idõtöltést és látnivalót kínál.

    Baja

    "Szinte Kiskunság még: olyan homokföld, olyan gyümölcskultúra és olyan mozgalmas piac, csak kiskunjai nincsenek" - írták róla egykor. Az újjáépülését engedélyezõ, 1731. április 24-én kelt oklevél kiadása óta a ma már városi rangot kapott település, Jánoshalma, mindig ígéretes jövõvel kecsegtette az ott élõket. Szorgalomban, leleményességben sohasem volt hiány, így vált a bácskai gyümölcsexport kisugárzó központjává.

    Földrajzi helyzete, fejlett mezõgazdasága, polgárosultsága, okkal emlegetett "különös energiája" Jánoshalma további gyarapodását szavatolja. Az ápolt utcákon, tereken sétálgatókkal szép szobrok is érzékeltetik, hogy itt nemcsak szólam a kultúra támogatása. Errõl tanúskodik két középfokú iskolája, néprajzi gyûjteménye, eredeti berendezését õrzõ zsinagógája, több mûemléke is.

    A javakat, életeket gyakran elrabló lángok 1840-ben sarcoltak a legszörnyûbben. Hosszan siralmazta a veszteségeket a máskor szûkszavú ferences házikrónika: "A kiváltsággal rendelkezõ Baja városa, amely mind a mai napig mindenféle munkában a kiemelkedõ városokkal versenyezve, csodálatos elõrehaladásra tett szert és mindenkor egyedül polgárainak boldogulását, a közjó elõmozdítását tartotta szem elõtt és mindent, amit a század szelleme megkívánt, felvirágoztatni törekedett, már nincs többé. Gyógyíthatatlan csapás érte, vérzõ sebet kapott."

    Ám Baja szerencsére ezután is élt. A kereskedõcéh privilégiumából a helybéli kalmárok vállalkozó kedvére, ügyességére is következtethetünk. Üzletelhettek a török birodalomban, az osztrák örökös tartományokban. Adhattak-vehettek selyemféléket, fûszereket, gyapjút, bársonyt, vásznat, olajakat, rizst, teát...

    A bajai boltosok, vállalkozók mintegy négyszázezer ember ellátásában vettek rész. A termény, az állat-, a borforgalmazás, valamint a fuvarozás volt a négy legfontosabb üzletág. A Bánát nyugati részébõl, a bácskai körzetekbõl a vasútvonalak kiépítéséig ugyanis csak szekereken juttathatták el a távolabbi rendeltetésû terményt a bajai kikötõbe. A város fénykorában mintegy negyven-ötven kisebb-nagyobb hajóból állt a bajai tulajdonú kereskedelmi flotta. Ám az 1885-ben felavatott Budapest és Zimony közötti, a Sugovica parti várost elkerülõ vasútvonal végleg visszaszorította a lassúbb, körülményesebb vízi szállítást. A bátaszéki szárnyvonal és a Duna-híd sem hozta vissza a mozgalmas idõket, ám lehetséges, hogy nemsokára ismét vízi országúttá válik az európai nagy folyó.

    Az iparosítás esélyeit is csökkentette a város bonyodalmas megközelítése. A múlt századból jószerint csak a gázgyár említhetõ.

    Ennek ellenére több középület, számos polgárház a tragikus tûzvészt követõ újjáépítésnek, a gazdasági fellendülésnek köszönheti létét.

    Mégiscsak jó városnak lenni a Duna-parton - örvendezett 1848 tavaszán a Hölgyfutár helyi tudósítója. "Van sétányunk és sétatéri zenénk, lövöldénk, orosz-, gõz- és Dunafürdõnk, uszodánk és legújabban néhány bérkocsink is, csak még a rendes színészet hiányzik."

    A bajai születésû Major Máté építész professzor a hosszú Szent Antal utcát tartotta a legszebbnek ifjú éveit megelevenítõ könyvében. "Egyik-másik épülete mûemlék és van néhány mûemlékjellegû, városképi jelentõségû háza is."

    A templomok napjainkban is a város arculatának meghatározó motívumai. 1732-37 között épült a ferenceseké. A szomszédos rendház tömegét jól ellensúlyozza a fõhomlokzat elõtt kissé oldalt álló torony.

    Három kisebb templom szolgálta a 18. század elején a szerb lakosság vallásos igényeit. Az ikonosztázáról híres szerb templomot - melynek védõszentjéül Szent Miklóst választották - 1777-ben, deszkatetejû elõdje helyén építették.

    A nyelvüket, hitüket, hovatartozásukat õrzõ bajaiak a rendezett együttélés, a méltányosság szép példáival ajándékozták meg utódaikat. A tizennyolcadik században egyenlõ arányban választottak tisztviselõket a három meghatározó nemzetiségbõl. Az új fõbíró is mindig a soron következõ rendbõl került ki.

    A 19. század közepéig a társadalom valamenyi rétegében mindegy volt, hogy kinek-kinek milyen nyelven énekeltek a bölcsõjénél. Átvették egymás dalait, meséit. A származásukhoz hûséges értelmiségiek anyaországukban is megpróbálták meghonosítani az itt látottakat, hallottakat. Baján látta meg a napvilágot - például - a szerb hivatásos színjátszás megalapítója, Vujity Joakhim drámaíró.

    A látogatót ma is elzsongítja a város szelíd nyugalma. Mediterrán élénkséggel zajlik közterein az élet. A kisiskolásként elköltözött, nagypapaként hazalátogató bajai, ma is könnyen eligazodhat a történelmi városrészekben. De a jelenkor iskolásainak - különösen a tanítóképzõ és az ugyancsak a Duna-parti léthez kapcsolódó vízügyi fõiskola diákjainak -, akárcsak a régieknek, kedvelt beszélgetõ- és találkahelye a Sugovica hosszan elnyúló partja is.

    Baja utcái, terei, parkjai az élet apró örömeivel kínálják a turistákat. Virágillattal mindenekelõtt. A késõtavasz az akácoké, a levenduláké, az orgonáké, a nyár a rózsáké. A hallé bográcsból kiáramló illata is lelkesítheti a turistákat. Baja és a hal olyan összetartozó fogalmak, mint a Riviera és a kék ég, Eger és a bikavér. Európában itt a legnagyobb az egy fõre jutó édesvizi halfogyasztás. Kultusza van elkészítésének, felszolgálásának. Színének, ízének, illatának összhangjára is ügyel, aki ad valamit halfõzõ tudományára, aki igazi bajainak tartja magát.

    Talán a kifinomult igényességnek is tulajdonítható, hogy a hajdan sertéstenyésztésérõl is híres vidéken alapított Bácshús Vállalat különlegességeit tucatnyi országba szállítják.

    Rokoni közvetlenséggel karol a városba a Szentháromság térhez ívesen simuló Kamarás-Duna, amit a helybéliek csak Sugovicának neveznek. A természet, az épített környezet és az alkotó ember ritkaszép együttese Baja jelképe is lehetne. Összefutó utak, kultúrák, kereskedõk találkozóhelye évszázadok óta. A közeli Pannónia derûjével, a Kiskunság a rónák szelével, a déli Vajdaság az emberi kapcsolatok közvetlenségével ajándékozta meg.

    Állt már a geometrikus elrendezésû fõtér metszõpontjában a fogadalmi emlék, amikor 1807 tavaszán rövid hajókázás után Ludovika lányával I. Ferenc király a róla elnevezett csatorna megtekintésére indult. A meredek löszpartról visszapillantva ugyanúgy zöldellõ sziget gyönyörködtette, mint az azóta itt szemlélõdõket. Grassalkovich Antal akkor még barokkos alföldi kastélyát, a mostani városházát is láthatták hatlovas hintójukból a fenséges vendégek.

    A királyi látogatást követõ évtizedek teremtõ buzgalmát idézi a hajdani piactér többi épülete. Az 1820-ban befejezett, romantikus motívumokkal élénkített klasszicista, egykori alapítványi ház õrzi leghívebben korát. Jól illeszkedik az egységes hatású keleti oldalba a múzeum emeletes saroktömbje, a parthoz közeli szálloda a délibe.

    Sok víz folyt le a négy fõvárosba bekukkantó öreg folyón a múlt század hetvenes évei, a dunai malmok fénykora óta. A vidáman kelepelõ õrlõalkalmatosságokkal mintegy nyolcvan mester kereste kenyerét, kalácsát. Hajdani jólétüket csak a nóta õrzi: "akkor volt is dolga/ a vén Duna nagy vizének". A céheket az 1872-es ipartörvény törölte el, a vízi õrlés alulmaradt a modernebb malmokkal vívott versenyben. Némely vigadalmas szép szokásokat azonban fenntart a megújuló hagyomány. Ilyen a Jánoskaeresztés is. A Szent János kápolnától indult hajdan is, akárcsak ma, a vízi menet. A vezércsónak vitte a védõszent feldíszített - zöld gallyakkal, színes szalagokkal ékesített - szobrát a város szívéig. A parton mozsarak durrogtak, szólt a zene, surrogott a tûzijáték. Az Aranyponty ünnep a Péter-Pál napi halászmulatságot eleveníti föl.

    Már a rómaiak korában hajózták Európa második legnagyobb folyóját. Mocsarai, ártéri erdõi egész falvak lakosságát mentették át a török hódoltság másfélszázadában. A megszállók is hasznosították hadi és kereskedelmi célokra. Bács várának török biztosa például csupán 1571-ben 11 hajón összesen 430 tonna gabonát, árpát szállított Budára a bajai kikötõbõl. Gõzhajó füstje elõször 1831-ben bodorodott fel az akkor kanyargósabb folyón.

    Sohasem hallhatnánk talán a Kék Duna andalító dallamait, ha egy gazdag kereskedõ fiaként nem Baján gyerekeskedik Karl Beck, Petõfi barátja. Az õ versének hangulatára kezdte komponálni Johann Strauss a világhírû keringõjét. Mindketten a szeliden fodrozódó folyót csodálták. A Bajai Honpolgár egyik szerkesztõje a Duna ezernyi arcát ismeri: "Sokszor nézegettem a víz hideg színeit, a halványkékeket és zöldest, ritkábban meleget is sejtetett. Ismertem léha locsogását, szivárványtalan néma gõgjét, tobzódó örvényeit, szokásos és szabálytalan árvizeit. A pusztítókat is, amikor a feltüremlett jégtáblák leborotválták a partmenti erdõk fáit."

    A magyar Bácska fõvárosa, a térség központja Baja. A Duna-parti város sorsát is évszázadokra meghatározta egy-egy uralkodói döntés. A környékben szívesen vadászgató Mátyás király 1472-ben a Czobor családnak adományozta a települést. 1692-ben szabad királyi várossá nyilvánította Lipót császár. Ekkor kapta Ádámot és Évát ábrázoló címerét. A dunai vámszedési jogot Ferenc királynak köszönhették.

    Az évszázadok során idõnként a városra zúdultak ártó fegyveresek, pusztították járványok, áradások, tûzvészek. Kíméletlenül rontották egymást Dózsa György parasztháborújában a szembenállók, s nem távoztak zsákmány nélkül a nagy hadjáratokról hazafelé tartó török csapatok sem.

    Számtalan kirándulásra hívogat a víziváros természeti szépségekben gazdag környéke. A horgászok kedvelik leginkább a Duna-völgyi-fõcsatorna torkolatához közeli Vén-Dunát. Vidrák, vadmacskák, kerecsensólymok, vízi növények édes otthona Érsekcsanád magasságában, a Veránka-sziget.

    Könnyen megközelíthetõ a kilátóként is szolgáló Türr emlékmû. Azt a páratlanul fordulatos életû Türr István tábornokot idézi, aki nemcsak a Panama-csatorna és a Korinthoszi-csatorna egyik létrehozójaként örökítette meg nevét. Katonai babérjai ellenére a békés építést, az embertestvériség hirdetését tekintette legfõbb hivatásának. Élete nagy részét, az ugyancsak világjáró, messzi óceánokon hajózó Jelky András bajai szabólegényhez hasonlóan, hazájától távol töltötte. Aligha véletlen, hogy mindkettõjüket a nemzetközi vízi országút partján gyûrûzte el a távolságok meghódításának nemes szenvedélye.

     

    Száz országban is ismerhetik a Gyöngyvirágtól lombhullásig címû természetfilmbõl a Bajához közeli Duna-parti erdõs vidék, Gemenc növény- és állatvilágát. Egyik méltatója szerint a kontinensünkön szinte egyedülálló ártéri erdõ "maga a költészet". Így csodálják szitakötõinek, madarainak, szarvasainak, ballagó vaddisznóinak, öreg tölgyeseinek boldog létezését a természetkedvelõk, mint a kiskunságiak a pusztát. Ritka madaraira utal jelképe, a fekete gólya és a réti sas. Eldönthetetlen, hogy melyik évszakban a legszebb a Dunán "felfelé" haladva elérhetõ, részben ártéri területen, részben hullámmentes laposon kialakult erdõ. Tavasszal, amikor kizüldülnek milliószámra a friss rügyek? A lombok õszi színpompájakor?

     

    Chit-chat
    Név:

    Üzenet:
    :)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     
    Naptár
    2024. Június
    HKSCPSV
    27
    28
    29
    30
    31
    01
    02
    03
    04
    05
    06
    07
    08
    09
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    01
    02
    03
    04
    05
    06
    <<   >>
     
  • Linktár
  •  
    ennyi van még 2005ig

    eZ EGY vissza Számlálóyeeeeeeee!!!

    Csak hónap, nap, óra, perc és mp van hátra Újévig!!! (aGrEsZIvMaJoNéZ által Lieutenant Dax segitsével)

     

    Az utóbbi idõkben komolyan foglalkoztat a retro játékok árainak robbanása. Errõl írtam egy hosszabb cikket.    *****    Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK