Menü
 
Állatok
 
Kutya fajták
 
Extrák
 
Rajzfilmsztárok
 
Számláló
Indulás: 2004-05-13
 
Allergia, betegség

Következő 10 cikkElőző 10 cikk

Hörcsögök

  2005.05.14. 11:22
névtelen

A hörcsögök leggyakoribb betegségei

A terráriumban, megfelelő körülmények között tartott hörcsögök ritkán betegszenek meg, viszont sokszor éri őket baleset. Gyakori, hogy a gazda figyelmetlenségéből adódóan leesik az állat, ami csonttöréssel is járhat. Ilyenkor az állatorvos rögzíti a sérült végtagot a sikeres gyógyulás reményében.
Gyakran előforduló táplálkozási probléma a kalciumhiány, melynek következtében a csontok törékenyebbé válhatnak. A kalciumhiányt megelőzendő biztosítsunk a hörcsögöknek kalcium kiegészítést, például a díszmadaraknak is ajánlott szépia, vagy porrá tört tojáshéj által.

A többi rágcsálóhoz hasonlóan a hörcsögöknek is érzékeny szerve az emésztőrendszer. Az emésztőrendszer zavart működésének leggyakoribb tünete a hasmenés.
Az állatok hasmenéssel reagálhatnak étrendbeli változásokra, romlott takarmányra, és egyes fertőző betegségek velejárójaként is jelentkezhet.
A hörcsögök által szívesen fogyasztott gyümölcs-és zöldségfélék a kívánatosnál nagyobb mennyiségben fogyasztva szintén okozhatnak hasmenést. Ha a hasmenés kiváltó okai közül kizárjuk a takarmányozási hibákat, valószínűleg fertőzésről van szó.
A baktériumos fertőzések kezelése két fő részből áll: a beteg állatot antibiotikummal kell kezelni, és diétás táplálékot kell biztosítani számára.
Kitűnően alkalmazható az alma, keksz esetleg a keserű csokoládé. A zöldtakarmányokat, olajos magvakat hasmenés esetén mindig kerüljük. Mivel a hasmenés jelentős vízvesztéssel jár, ami keringési zavarokat is okozhat, így a folyadék pótlásáról mindenképpen gondoskodnunk kell.
Egy hörcsögnek alkalmanként 30-40 csepp keserű tea adása javasolt, amit szemcseppentővel vagy tű nélküli fecskendővel juttathatunk a szervezetébe. Ha az állat már a kiszáradás jeleit mutatja, az állatorvos infúzió (fiziológiás sóoldat) segítségével mentheti meg az állat életét.

A hörcsögöknél székrekedés is kialakulhat, amit leggyakrabban a nem megfelelő alom lenyelése okoz, elzáródást idézve elő a belekben. Ha az állat púposított háttal erőlködik, először mindig a székrekedésre kell gondolnunk. Ilyenkor a hasmenés kezelésével ellentétben sok friss zöldtakarmányt, esetleg 2-3 csepp olívaolajat is adhatunk az állatoknak.
Az édességek etetésével egészséges állatok esetében is csínján kell bánni, mert könnyen fogszuvasodást okozhat, amit csak a fog kihúzásával lehet orvosolni. A beteg fogak miatt gyakran tályogok is kialakulnak a fogmederben, mely a szervezet egészére káros hatással lehet.

Ha orrfolyást, illetve tüsszögést tapasztalunk, azt valószínűleg a felső légutak megbetegedése, súlyosabb esetben tüdőgyulladás okozza. A bakteriális fertőzések kezelésére minden esetben az állatorvos által meghatározott antibiotikumos kezelés javasolható.
Étvágytalanságot, nyálfolyást tapasztalhatunk, ha a hörcsög pofazacskójába szorult vagy fúródott az eleség. Ennek megelőzésére soha se adjunk a hörcsögnek hegyes magvakat, mert a pofazacskóba fúródva ott helyi gyulladást okozhatnak.

A hörcsögbetegségek további nagy csoportját a bőrelváltozások alkotják. Tünetei lehetnek a viszketés miatti vakarózás, valamint a szőr hullása is. Gyakoriak az atkák okozta, erős viszketéssel járó bőrelváltozások.
Sokszor találkozhatunk a bőr gombás elváltozásával is. Ilyenkor a szőr foltokban töredezik, illetve hullik ki. Ez a szőrhiányos terület pikkelyszerűen hámlik, és esetenként viszket. A vakarózás miatt másodlagosan gennyes bőrgyulladás is kialakulhat. Kezelésként a szőrhiányos bőrfelület gombaölő szerrel való ecsetelését végezhetjük el. Mivel egyes gombafajok az emberre is átterjedhetnek, csak kesztyűvel nyúljunk a beteg állatokhoz. Mivel az atka és a gombafertőzés tünetei hasonlóak, teljes biztonsággal csak laboratóriumi vizsgálattal lehet elkülöníteni azokat.

A fülkagylón és a szemhéjon, illetve az ajkakon kialakult bőrdaganatok jellemzően a hörcsögökön fordulnak elő. Mivel ez a betegség sok esetben nem gyógyítható, kiterjedt elváltozás esetén az állat humánus elaltatása javasolt. Fontos megemlíteni a marakodásból származó bőrsérüléseket is, amik hörcsögöknél nem ritkák. Megelőzésként a vemhes állatokat mindig különítsük el, a felnőtt egyedeket pedig szoktassuk össze. A verekedéskor keletkezett sebet gondosan fertőtlenítsük, súlyos sérülésnél forduljunk állatorvoshoz.

A vírusos agyhártyagyulladás vadon élő egérfélékben gyakran előfordul. Mivel a betegség emberre is átterjedhet, így fontos megemlíteni. A betegség kedvencként tartott hörcsögöknél ritkán fordul elő, inkább nagyobb tenyészetekben jelentkezik, ahol több száz egyedet tartanak együtt. A fertőzött állományokban a fiatal hörcsögök már pár hetes korukban átesnek a betegségen, és 3 hónapos korukra eltűnik a vírus a szervezetükből, így már nem jelentenek fertőzési forrást. A megelőzés szempontjából a legbiztonságosabb, ha három hónaposnál idősebb hörcsögöt vásárolunk.

Egyéb betegségek macskáknál

  2005.04.23. 09:25
Egyéb betegségek

Kölyökkori csontlágyulás (angolkór)
Kiváltója a kalciumhiányos étrend, ami elsősorban az egyoldalú táplálékon felnevelt (sok fehérje - például színhús, párizsi, májkrém - és kevés kalcium) kiscicáknál fordul elő. A macska lemarad a fejlődésben, mellső lábai meggörbülnek, esetleg el is törhetnek, a testnövekedés aránytalanná válik (fej relatív nagyobb), a hát vonala nem szépen ívelt, hanem hajlott és púpos, a medence belső átmérője beszűkül (ami nőstényeknél később szülési nehézséget okoz). Állatorvos írhat fel kalciumtablettát vagy más kalciumpótló készítményt, de jó hatású a tejtermékek (tej, túró, sajt) adása, valamint körülbelül 2-3 hónapos kor után főtt csirkenyak összetörve vagy egészben. A kölyköknek készített macskatápokkal történő etetéssel teljesen megelőzhető az angolkór kialakulása.

Agyhártyagyulladás
Baktérium okozta fertőzés, amelyet seb vagy tályog (például középfülben) indukálhat. Tünetei: magas láz, dülöngélés, izomrángások. Ha sikerül korán felismerni a betegséget és megkezdődik a kezelés, akkor jó esély van a gyógyulásra, de a görcsös izomrángások fellépése után az a leghumánusabb, ha elaltattatjuk a cicát.

Cukorbetegség
Inzulinhiány okozza, szerencsére nem gyakori, de ugyanolyan "civilizációs" betegség, mint az embereknél. Túltáplált macskáknál fordulhat elő, esetleg egyes gyógyszerek hosszan tartó adagolása után. Tünetei: olthatatlan szomjúság, nagy mennyiségű vizeletürítés, fokozott étvágy, lesoványodás, borzolt, ápolatlan szőrzet, szürke hályog kialakulása. Kezelését állatorvos végzi tabletták és inzulininjekció adásával. A macska fogékonnyá válik a fertőzésekkel szemben.

Macskák betegségei

  2005.04.23. 09:23
névtelen

Szervi betegségek

Bőr és szőr
A bőr jelzi legelőször, ha valami nem úgy működik, mint ahogyan kellene: a legtöbb esetben hűen tükrözi a külső, a belső és a pszichés állapotot is. Például a boldogtalanság is vezethet vakarózáshoz vagy szőrhulláshoz, ezért az ilyen problémáknál nemcsak a szervi tüneteket kell figyelembe vennünk. A szőrhullás oka nemcsak gombás fertőzés lehet, hanem előfordulhat allergiás reakció, hormonális zavar vagy éppen egyoldalú táplálkozás is.

Fül
A különféle hallójárat-gyulladások a közép- és belső fülre is ráterjedhetnek, így a hallást és az egyensúlyérzéket is fenyegetik. A fül tisztítását, ha szükséges, kéthetente végezzük. A különböző fülbetegségeknél ugyanúgy viselkedik az állat: rázza a fejét, fülét erősen vakarja, vizenyős, véres, gennyes váladékozást észlelhetünk. Fájdalmat okozhat a fülbe szúródott toklász is, amelynek eltávolítását - ugyanúgy, mint a többi fülbetegség kezelését is - állatorvosra kell bízni.

Szem
A macskáknak van harmadik szemhéjuk is, amely elsősorban védelmi funkciót lát el: védi a szemgolyót, és nedvesen tartja a szaruhártyát. Vannak örökletes szembetegségek is, ilyen például a sziámi cicák kancsalsága. A különböző szerzett szembetegségek - kötőhártya-gyulladás vagy valamilyen vírusbetegség - akár maradandó látáskárosodáshoz vagy vaksághoz is vezethetnek. Ezek a betegségek szakszerű orvosi ellátást igényelnek. Idősebb cicáknál ugyanúgy romolhat a kor előrehaladtával a látás, mint az embernél a szemlencse opálossá válása (szürke hályog) és a szem fényre érzékeny részének (ideghártya) sorvadása miatt. Ilyenkor hagyjuk az állatot jól megszokott környezetében, ahol megfelelően tud tájékozódni.

Száj és fogak
A macska érdes nyelve fontos a szőrzet gondozása miatt, ezzel fésüli a bundáját, szedi ki a kihullott szőrszálakat. Fájdalmas szájüregbeli betegségnél jóval kevesebbet gondozza magát, és ezért a szőre is ápolatlan, borzolt lesz. A macska fogazatának hátránya, hogy elhelyezkedéséből adódóan a szilárd ételmaradék megreked a fogak között, lerakódik, így ez fogínygyulladáshoz, fogtőgyulladáshoz, ínysorvadáshoz, fogkövesedéshez, súlyosabb esetben a fog kilazulásához vezethet. A cica szájában sokféle baktérium megtalálható, ezek harapásnál gyulladást okozhatnak, amit orvossal kell kezeltetni. Tévedés azt hinni, hogy a macska a nyalásával, nyálával gyógyít. A nyalás kifejezetten hátrányos lehet műtétek után, ha a gyógyuló sebet felsérti, és a szájbeli kórokozókat a sebbe masszírozza. Természetesen egy elgennyesedett seb mielőbbi tisztulásához jótékony hatású ez a művelet.

Fog- és szájbetegségek tünetei: a macska nyála feltűnően folyik, nem eszik, a nyál vérrel keveredik, elszíneződik a szőr a pofa körül, fekély képződik a szájban, garatban, erős szájszagot érzünk (ilyenkor valami belső szerv megbetegedésére is gondolhatunk). Szállításkor vagy izgalmi állapotban, esetleg valamilyen gyógyszer beadásakor is gyakran nyálzanak a macskák. Viszont ha a cica simogatás közben nyáladzik erősebben (ami viszont víztiszta), ez csak annyit jelent, hogy jól érzi magát.

Szív
Ha kezünket a macska mellkasának bal oldalára tesszük, érezhetjük szívének dobogását. A normál szívritmus 120-140/perc. Vannak örökletes szívbetegségek is, ilyenkor a szívben súlyos rendellenességek miatt nem megfelelő a vér keringése. Amelyik állat súlyos szívhibával születik, az általában korán elpusztul, a kevésbé súlyos esetek pedig gyógyszerekkel karbantarthatók.

A szívbeteg macska nem annyira fürge és játékos, mint egészséges társai, és sajnos a várható életkora is rövidebb. A szívizom- és szívkamragyulladások nagyon fájdalmasak, apátiával, lázzal járnak. Jellemző az étvágytalanság, a levertség, a láz, a köhögés, a hasvízkór, a vizenyős tüdő, az átmeneti eszméletvesztés. Ez a betegség kifejezetten állatorvosi segítségre van szükség. Gyakori tünet a vérkeringés elégtelensége, ennek jelei a porcelánfehér, esetleg kékeslila nyálkahártya, az általános gyengeség, a szapora pulzus. Szerzett szívbetegséget - a szívüregek kitágulását - egy aminosav (a taurin) hiánya okozhatja. Szerencsére a jelenleg kapható tápokat kiegészítik ezzel az aminosavval, így már gyakorlatilag nem is fordul elő ez a betegség.

Szívbetegségeknél akut vészhelyzetet okoz a trombózis (egy vérrög elzárja az egyik fő eret), ami halálhoz vezethet, ezért azonnali orvosi segítségre van szükség. Ha a hátsó lábak a kelleténél nehezebben mozognak, a talpak hidegek, a pulzus nem mérhető, vigyük állatorvoshoz a beteget, különben az állat elpusztulhat.

Húgyhólyag és vese
Az öröklött vese-rendellenességek nem gyógyíthatók, ezért fontos, hogy ezeket tenyészállatok esetében kiszűrjük. Kísérjük figyelemmel, hogy a cica naponta milyen gyakorisággal és hogyan ürít vizeletet. Ha a macska többször próbálkozik, de nem tud pisilni, akkor súlyos betegsége - húgykövesség, esetleg daganat - lehet, ami akár a macska életét is veszélyezteti. Ha a cica mindenhol otthagyja a "névjegyét", felfázásra és ennek következményeként hólyaggyulladásra gyanakodhatunk. Ez nem életveszélyes betegség, de elég kellemetlen érzés kedvencünknek. 

Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól. Leírtuk, mikor érdemes állatorvoshoz fordulnod, és mikor gyógyítgathatod még otthon kedvencedet. Arról is említést teszünk, hogy mit kell tenni baleset esetén, és hogy hogyan ismerheted fel a különböző kórokozókat kedvenced testén.

Papagáj betegségek

  2005.04.16. 10:07
A papagájok és általában a madarak kis teste miatt fizikális vizsgálatuk nem megoldható. Gyors anyagcseréjük révén a betegségek is gyors lefolyásúak, így hamar kell cselekedni, ha betegség tüneteit észleljük. A betegségek pontos diagnosztizálását nehezíti, hogy több elváltozásnak is hasonló, nem specifikus tünetei vannak, mint a csökkent reakcióképesség, a borzolt tollazat, a csukott szemhéj vagy a reszketés. Ha madarunkat állatorvoshoz visszük, mindig takarjuk le a kalitkát sötét kendővel. Legjobb, ha kis kartondobozban szállítjuk, a sérülések elkerülése végett. Fontos, hogy tájékoztassuk az állatorvost, hogy honnan vettük a madarat, mennyi ideje van nálunk, mit eszik, van-e étvágya, van-e széklete, milyen növények vannak a környezetében és volt-e korábban valamilyen betegsége. Az alábbiakban az alkalmazható kezeléseket soroljuk fel.


Salmonellosis

A betegség elsősorban fiatal madarakban alakul ki. A papagáj általános állapota leromlik, kedvetlen, étvágytalan lesz, és erős hasmenés jelentkezik. A fertőzés a bélsárból vett mintából mutatható ki és a gyógyulásról is bélsárvizsgálattal győződhetünk meg. A betegség antibiotikummal jól kezelhető, de az állat a gyógyulás után is a baktérium hordozója lehet. Ha több madarat tartunk együtt, a beteg állatot el kell különíteni.


E .coli okozta megbetegedés

Az E. coli, amely normál körülmények között is megtalálható a papagáj emésztőrendszerében, panaszokat csak akkor okoz, ha nem megfelelő higiéniás körülmények között tartjuk az állatot. Lehet még más betegség kísérője is, amik mind gyengítik az immunrendszert, mint a légzsákgyulladás vagy a bélgyulladás. Az antibiotikumos kezelés mellett a madarat meleg környezetbe kell helyezni, és vitamindús étrendet kell neki biztosítani.


Tuberculosis (TBC)

A madarak leggyakrabban szájon keresztül fertőződnek a kórokozóval. Ennél a krónikus betegségnél a papagáj bágyadt lesz, és az étvágytalanság miatt lesoványodik. Mivel a betegség emberre is átterjedhet, a tuberculosis-os papagájokat a közegészségügyi szabályok értelmében el kell altatni.


Gennykeltő baktériumok okozta fertőzések

A streptococcusok sebfertőződéseknél szaporodhatnak el és hasmenést, ízületi elváltozást okozhatnak. A staphylococcusok szintén a sebfertőződésekből kiindulva, a lábakon és a vázizmokban tályogokat okozhatnak, melyeket sebészeti úton el kell távoltani. Ezek fertőzések antibiotikummal hatékonyan maradandó elváltozások nélkül kezelhetők.


Psittacosis

A betegség kórokozója orrváladékkal és bélsárral ürül, a madár szájon át a légutakon keresztül fertőződik vele. Leggyakrabban kötőhártyagyulladást okoz, ami a szemhéjak dagadását és az orrnyílások eldugulását okozza. Ezzel egyidejűleg hasmenés jelentkezik. A fertőzés kezeléseként antibiotikum és vitamin kiegészítés javasolható. Idült esetekben nehéz légzés és légzsákgyulladás is előfordulhat, valamint a gyulladás átterjedhet a szívre is, ami később az állat pusztulásához vezethet. Ez a betegség is átterjedhet emberre, így fokozott elővigyázatosságot igényel a beteg állatokkal való érintkezés.


A tökéletes gyógyuláshoz fontos a korai felismerés, amivel gyakran az állat életét menthetjük meg, ezért bármilyen rendhagyó tünet észlelésekor azonnal forduljunk állatorvoshoz!

Az allergia

  2005.04.16. 10:05
Egyre gyakoribb megbetegedés háziállataink körében az allergia. Az állatok túlérzékenységét genetikai elváltozás okozza.


Leginkább kutyákon jelentkeznek allergiás tünetek, gyakrabban uszkároknál, golden retrievereknél, dalmatáknál, schnautzereknél.


A tenyésztett macskák hajlamosabbak a túlérzékenységre, mint az ellenállóbb közönséges házimacskák.


A tünetek okai

- bolha
- házipor-atka
- pollen
- gombaspóra
- takarmány-összetevő - az állat fekhelyének anyaga
- kutyáknál saját bűzmirigyük is lehet az allergiát kiváltó ok, ha nem ürül ki rendesen a széklettel
- lovak allergiássá válhatnak a takarmányon tenyésző penészgombák spóráira (az állat kapkodja a levegőt, zihál, prüszköl, dolgozni nem tud)
- lovaknál bizonyos fehérjedús (pl. tejport tartalmazó) takarmány-kiegészítők is csalánkiütést okozhatnak


A szénanáthás állatok szemnyálkahártyája vörös és duzzadt, orruk eldugult, légzésük sípoló, asztmatikus. A bőrükön pöttyök és nagyobb kiterjedésű foltok jelenhetnek meg, melyek erősen viszketnek. Az allergiagyanús állatot azonnal vigyük orvoshoz, mivel kezelés nélkül állapotuk rosszabbodhat, a nyálkahártyák duzzanata az állat pusztulásához is vezethet.


Ha nem egyértelmű, hogy mire allergiás az állat, bőrpróbát végez az állatorvos. Az állat csupasz hasára cseppentik a különböző standardizált allergéneket, és amelyre az állat allergiás, ott hamarosan bőrelváltozás, pirosodás, dudor jelzi a bűnös allergént.


Kezelése

Az állatnak ezután el kell kerülnie az allergiát kiváltó tényezőket, ami nem mindig egyszerű:

- a háziporra allergiás kedvencet ki kell telepíteni a kertbe (ha nincs kert, el kell távolítani a szőnyegeket, függönyöket, porfogókat a lakásból),
- a bolhára allergiás állatot fokozottan tisztán kell tartani, hiszen akár egy bolha is kiváltja az allergiát,
- a pollenre érzékeny állat szőrét pollenszezonban séta után le kell mosni,
- ételallergia esetén speciális takarmányt kapjon az állat (kevésbé allergizálnak a nyúl- és bárányhúst, rizst tartalmazó tápok),
- a fekhely anyagára allergiás állat dolgait ki kell cserélni.


Súlyos esetben gyógyszert kap az állat, hasonlót, mint az allergiás emberek. Ezek a tüneteket csillapítják, a betegséget viszont az állatoknál sem gyógyítják meg.

Következő 10 cikkElőző 10 cikk

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Óra
 

Az utóbbi idõkben komolyan foglalkoztat a retro játékok árainak robbanása. Errõl írtam egy hosszabb cikket.    *****    Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK