yorksireterrier
ELADÓ KISKUTYÁK GYŐRBEN
 
ELÉRHETŐSÉGEM:

 
LEÍRÁS
 
Menü
 

 

 
 

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
SZÁMLÁLÓ
Indulás: 2007-06-27
 

 

            

 
VEMHESSÉG

A vemhesség megállapítása

Kis testű, laza hasfalú állatok vemhessége már a 20–30. nap között kitapintható. A vemhes méh elkülönítése a többi hasűri szervtől azonban az állat ellenszegülése, telt belek vagy húgyhólyag esetén meglehetősen nehéz lehet. A vemhesség 50. napja után már nemcsak a méh, hanem a magzatok vagy magzati testrészek is tapinthatók.

Röntgenvizsgálattal a vemhesség csak a csontosodás megindulása után (42-45. naptól) diagnosztizálható egyértelműen, de az ultrahangkészülékek széles körű elterjedése és a magzati sugárártalom veszélye miatt kevésbé használatos.

Bár a vemhesség fenntartásáért a progeszteron hormon felelős, szintje a fogamzott és nem fogamzott (álvemhes, lásd később) egyedeknél nem különbözik lényegesen, ezért nem alkalmas a vemhesség kimutatására. Ezzel szemben a placenta által termelt relaxin vemhesség-specifikus hormon, vagyis vemhes állatokban jelentősen magasabb, mint nem vemheseknél, ezért a 24-28. nap között jó eredménnyel használható a vemhesség diagnosztizálására. Kereskedelmi forgalomban már kapható relaxin meghatározásra alkalmas gyorsteszt, ami az ovuláció után 17-25 nappal már megbízható eredményt ad.

A jelentős technikai fejlődés és a csökkenő ár az utóbbi években egyre elterjedtebbé teszi a valós idejű ultrahang készülékeket a vemhességi rutindiagnosztikában. Gyakorlott vizsgáló jó minőségű készülékkel már a 21. napon diagnosztizálni tudja a vemhességet a beágyazódott petesejt körül kialakuló méhfal megvastagodás és folyadék felhalmozódás alapján, azonban a negatív vizsgálati lelet ilyen korai időszakban még nem zárja ki a vemhességet. A vemhesség 25-27. napján viszont már elkülöníthető a magzati szívverés és a 34-36. naptól a magzati mozgások is. A 38-40. napon láthatóvá válik a húgyhólyag, a gyomor, sőt a szem is. A vemhesség korára a magzat fejlettségéből és a magzatvíz mennyiségéből következtethetünk.

 

Vemhesség

 

   A vemhesség kezdetét, „hivatalosan”a tüszőrepedéstől számítjuk. Ha ennek idejét pontosan  ismerjük (ismernénk), akkor a vemhesség időtartama 63 nap. Több szempontból nehéz  előre jelezni  a pontos időpontot, hiszen akár a 70. napon is történhet az ellés, ha a tüszőrepedés 2-3 nappal a párosodás után történt. Egy magzat esetén, szintén  meghosszabbodhat a vemhesség, akár 5-7 nappal. Törpe fajták esetén viszont 4-5 napos lerövidülés lehetséges.

 

Néhány szó a vemhesség megállapításáról. A vemhesség első felében jellemző az étvágy megváltozása, a has körmérete láthatóan az 5. hét után kezd növekedni. A has alakja alul szélesbedik, mélyül, sok magzat esetén a horpasz is telítődik. Kevés magzat esetén azonban előfordulhat, hogy semmilyen tünetet nem észlel a tulajdonos. Az állat rendszerint nyugodtabbá válik, az emlők megduzzadnak, megszaporodik a mirigyállomány. Álvemhesség esetén gyakran az előzőekhez hasonló jelenségekről számol be a tulajdonos, a legtöbb álvemhes szuka tejtermelése is megindul. Az álvemhesség nagyon gyakori és kezelhető tünetcsoport, nem tekintjük betegségnek, viszont rövid idő alatt túltáplálhatjuk kutyánkat. Ezért a vemhesség megállapítását célszerű mihamarabb állatorvosra bízni. A fogamzás utáni 18-20 naptól kezdve-gyakorlott vizsgáló részéről- kitapintható a méh ampullázottsága, illetve 3-4 hetes vemhes szukát vizsgálhatunk ultrahanggal is. Ultrahangvizsgálattal a magzatok számát, a reflexmozgásokat és a szív pulzációját vizsgáljuk.

 

A vemhes kutya táplálásánál és tartásánál két dologra kell leginkább figyelnünk. A kíméletes és rendszeres mozgatásra, és az ésszerű táplálásra. A vemhesség első felében  a szuka energiaszükséglete alig emelkedik az életfönntartó igény fölé, a 4. héttől kezdve fokozatosan emelkedik. Az 5. és 6. héten a bevitelt 10-20 %-kal emeljük, majd a 6.7.8.9. héten további 10-20%-kal. A vemhesség utolsó harmadában növeljük az etetések számát, ha megoldható akár 4-5 részre osszuk el a napi adagot.  Ezzel kíméljük az anyaállat bélműködését, melyet a növekvő vehem amúgy is megterhel. A méh a zsigerekre és a rekeszre jelentős nyomást fejt ki, ezáltal a légzés és az állat mozgása nehezebbé válik Ezért nem hajlandó az előrehaladottan vemhes állat lépcsőn lefelé menni. A magzatépítés, az emlők kifejlődése és a placentáris gyarapodás, túlnyomóan a vemhesség utolsó 2-4 hetére esik.  A szuka testtömege a vemhesség végére kb. 15-20%-kal növekszik. Az én véleményem, hogy a  vemhes kutyának főzzünk, és a napi egy etetésnél adjunk tápot, de az legyen koncentrált, jó minőségű. Ebben az esetben, ha az állat jó étvágyú, én nem ajánlom egyéb vitaminkészítmények adását. Külön kalciumkiegészítést pedig semmiképpen nem, különösen az utolsó hetekben. Túlzott kalciumbevitellel nagyon egyszerűen fogalmazva elkényeztetjük az anyaállat szervezetét, és az ellés utáni kalciumhiányos állapotra nem fog tudni gyorsan reagálni. (kalciumtúlsúly esetén a mellékpajzsmirigy parathormon aktivitása csökken) Mit főzzünk a kutyának. Bármilyen húst főzhetünk, akár belsőséget is, de csakis főve! Kaphat rizst, tésztát, és krumplit is, a híresztelésekkel ellentétben. Nagyon értékes aminosav összetételű fehérje a túró, heti 2-3 alkalommal, pedig adhatunk főtt tojást. Kínáljuk meg hetente egyszer szardíniával, olajával együtt. Csontot, ha lehet, nagyon keveset adjunk, a vemhesség félidejéig alaposan megfőtt farhátat adhatunk, egyéb csontot én nem ajánlok. Ezen kívül bármilyen tejterméket és zöldséget is kaphat, de eleségének 50-80% a húsból álljon. A szoptató kutya táplálásáról a későbbiekben írunk.

Gyakran fölmerül a kérdés, hogy mikor célszerű  a leendő anyakutyát oltani, féregteleníteni, kaphat e, és milyen gyógyszereket a vemhesség alatt. Először nézzük az oltásokat. A jó immunállapotú  anyakutya  föcsteje bőségesen tartalmaz un. immunglobulinokat, azokat az ellenanyagokat, melyek védik a kölyköket a különböző fertőző betegségek ellen. A kölykök immunrendszere születéskor még fejletlen, ezekre az ellenanyagokra szükségük van, döntő tehát az első néhány napon szopott anyatej minősége és mennyisége. A szukakutyát ha már vemhes véleményem szerint nem ajánlatos vakcinázni, bár az oltóanyaggyártók ajánlása szerint olthatók a vemhes kutyák, un. legyengített (attenuált) vakcinákkal is. Én azt szoktam tanácsolni, hogy a tervezett vemhesítés, és még a tüzelés előtt oltassuk be a kutyát a fertőző betegségek elleni kombinált oltással. Ha esetleg az fordul elő, hogy  a szuka teljesen oltatlan, akkor a vemhesség alatt legfeljebb  elölt (inaktivált) kórokozót tartalmazó oltást  javaslok.  A parazitamentesítés szintén fontos, tüzelés elött, illetve a vemhesség alatt egyszer adunk széles spektrumú féreghajtó tablettát. Ha valamely betegség esetén egyéb készítmény adása indokolt, az állatorvos kiválasztja az erre leginkább alkalmas gyógyszert, hiszen a méhlepényen át  ezek az anyagok átjuthatnak a magzat szervezetébe. Kutyáknál a vemhesség 8-30 napja tekinthető kritikusnak, ekkor fejlődnek és differenciálódnak az egyes szervek, a legtöbb fejlődési rendellenesség ebben az időszakban alakul ki. A tulajdonosoknak feltétlenül vigyázni kell a különböző növényvédő szerek használatával, főleg ha azok un. szerves foszforsavésztert tartalmaznak. Ez a vegyület egyes bolhaírtószerekben is megtalálhatók, és igazoltan egyes fejlődési rendellenességek okozói.

 

Gondoskodás a vemhes kutyáról

Emberek esetében is gyakori tévhit, miszerint a várandós anyának „kettő helyett kell ennie”. Ezzel szemben vemhességük első két harmadában a kutyáknál semmiféle többlet energiabevitelre nincs szükség. Különösen oda kell figyelni a robosztusabb, hízásra hajlamosabb fajták táplálására, hiszen a korai vemhesség alatt fölszedett túlsúly a későbbiekben tovább halmozódik és ellési komplikációkhoz vezethet. Mindössze az utolsó harmadban lesz annyira erőteljes a kölykök növekedése, hogy az anyakutya napi egyszeri étkezéssel már nem képes elegendő táplálékot fölvenni. Ennek oka nemcsak a rohamosan fejlődő magzatok növekvő táplálóanyag-igényében, hanem a vemhes méh által összenyomott gyomor korlátozott befogadóképességében is keresendő. Tartós energiahiány esetén az anyakutya anyagcseréje kedvezőtlen irányba változik, mérgező anyagok halmozódnak fel a vérében és kómaszerű állapotba kerülhet (vemhességi toxikózis). Ezért az utolsó három héten naponta többször is adjunk enni a szukának, lehetőség szerint jól hasznosuló, magas energiatartalmú vemhességi kutyatápot. Nincs szükség tehát emelt tápanyagbevitelre a vemhesség első két harmadában, sőt kifejezetten helytelen, ha túlzott gondoskodásból a szoptató állatok részére szolgáló, kalciummal dúsított tápot, illetve magas fehérjetartalmú kölyöktápot adunk! Az előrehaladottan vemhes szukával ne végeztessünk túlzottan kimerítő feladatokat, de rendszeresen sétáltassuk és engedjük mozogni.

Az esedékes védőoltások beadásánál és féreghajtásnál gondolni kell arra, hogy a szerek a placentán átjutva bekerülnek a fejlődő magzat szervezetébe. Ezért féreghajtásra vagy bármely más kezelésre csak olyan készítmények alkalmazhatók, ahol a gyártó kifejezetten megengedi a vemhesség idején történő használatot. Korábbi ajánlásokkal ellentétben a vemhesség idején semmilyen védőoltás beadása nem javasolt, mivel a vakcinázás védő hatása elmarad a magzatelhalás és vetélés veszélye mellett. Vemhes állatoknál kizárólag elölt vírusos vakcinák alkalmazhatók, ezen termékek száma azonban igen szűk és rendszeresen oltott kutyáknál használatuk indokolatlan.

A vemhes és szoptató szukák táplálása

Ha a szuka jó kondícióban van a fedeztetéskor, akkor a vemhesség első 3 hetében semmiféle tápláléktöbbletre nincsen szüksége. A második 3 hét alatt 15% a többletigénye, az utolsó 3 hétben viszont akár 50%, vagyis ilyenkor a másfélszeresét eheti annak, amit a fedeztetés előtt evett. A szoptatás alatt az anyák tápanyagigénye drámaian emelkedik, az eredeti 3-6-szorosára is nőhet. Ha nagy almot szoptatnak, a kölykök etetését 3 hetes korban el kell kezdeni

A vemhesség:

 A vemhesség általában 2 hónapig tart. A vemhesség első jele a fogamzás után körülbelül 4 héttel a csecsbimbók enyhe megduzzadása, erősebb rózsaszínű árnyalatúvá válása. A vemhesség 5.-6. hetében már kilehet tapintani  kiskutyákat és ekkor már meglehet mondani, hogy hány magzat van a méhben. Ezek után a has növekedésnek indul. A magzatok számára az első három hét a legkritikusab, ebben az időszakban a gyógyszerek és fertőzések káros hatású lehet fejlődésükre. Az anyaállatot célszerű még vemhesség előtt beoltani mert a betegségek ellen termelt antitestek öröklődnek a megszülető kölykökre.  A méhben lévő kölykök (hasonlóan az emberhez) érzelmi fejlődése már megkezdődik a méhben az anyaállat érzelmeihez képest. 

 

KÉPEK LILIRŐL 

 

 

 

 

KÉPEK MARCIRÓL

 

 

 

 

 

 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal