|
1349-ben Nagy Lajos uralkodása alatt találkozunk ismét Moyk nevével, de ekkor már Mayath lett a neve. Nagy Lajos egy Mayath nevű földbirtokosnak adományozta szongálataiér. A földbirtokos nevéről nevezte el.
1388-ban Zsigmond király feleségével, Máriával járt itt, amikor Gesztes várát is látogatta. Itt alkotta egyik törvényét, itt is keltezte és írta alá. A rend tagjaival íratta le és velük hitelesítette. Ez is bizonyítja hogy hiteles hely volt.
Az 1400-as években nem sokat hallunk Mayath-ról. Annyit tudunk hogy Zsigmond király a török elöl Gesztesen keresztül ide menekült. Valószínű, már az első törökharcok idején megrongálódott. Feltehetően Mayath területe volt a harcok középpontjában.
Hosszú ideig még írásos feljegyzésekben sem találkozunk nevével.
Épületei teljesen tönkrementek, lakói elmenekültek a török elöl.
1516-ban a győri egyházmegye irataiban találkoztunk nevével, de csak annyit említ az írás, hogy területileg a csornai prépostsághoz csatolják.
Az 1526-ban bekövetkezett török uralom idején a még megmaradt épületek teljesen elromosodtak. Vértesharcok színhelye volt. Bizonyítja ezt , hogy amikor a kastélyhoz tartozó zöldségeskertet alakították, ásták az 1920-as években, még akkor is találtak magyar és török eredetű harci eszközöket, emberi csontmaradványokat. (Az ekkori ásás során került elő egy kis vasfokos, mely tulajdonomban van. A fokosba 1379 van beleöntve rézből.)
A fáma szerint, de a történelem eseményei is bizonyítják, hogy a környék erdeiben, Majk romjai között Kurucok tanyáztak, akik innen jártak portyázni. A labancok táborait, átvonuló seregeit nyugtalanították gyakori rajtaütéseikkel. Egy ilyen kiscsapat húzódott meg állítólag Majk területén is, egy Szabó Lőrinc nevezetű brigadéros vezetésével. Egy alkalommal a portyázó kiscsapat elment hazulról. A labancok ezt észrevették és rajtaütöttek a táboron. Az otthonmaradt öregeket, gyermekeket, asszonyokat, akik nem tudtak elmenekülni, lemészárolták. Amikor a kiscsapat hazaérkezett feldúlva találta tanyáját. Néhányan akik a közeli nádasokba, mocsarakba rejtőzve megmaradtak, elmondták a történteket. A kis csapat bosszút forralt. Elhatározták, hogy megtámadják a kecskédi labanctábort. Tervüket egy éjszaka végre is hajtották. Kecskédre gyűjtötték a labancok a szegénynéptől összeszedett gabonát, szénát, ide hajtották az állatokat is. Az éjleple alatt leütötték az őröket, Felgyujtották a raktárakat, kazalokat, az állatokat pedig elhajtották az erdőkbe. A menekülő lkabancokat, akit utolértek leöldösték. Így bosszulták meg az őket ért csapást.
Az 1600-as évektől kezdve nem sokat tudunk Mayathról. Sorsára van hagyva romjaival, emlékeivel együtt. 1632-ből tudunk meg annyit, hogy II. Ferdinánd király Eszterházy Miklós nádornak adományozta. Híven szolgálta a Habsburg házat, de a Nemzetet is. A királyságon keresztül látta a nemzeti egység helyreállításának lehetőségét. A A kipusztult lakosság helyére, Tirolból, Bajorországból németajkú, a felvidékről tótokat telepített be. Velük kezdi rendbe hozatni, megműveltetni a környék földjeit.
A XVIII. század első harmadáig maradnak az 1632-ben kezdődött állapotok.
| |