Intézményünk nyolc évfolyamos általános iskola.
Budapest XVI. kerületében, lakótelepi, ill. kertvárosi környezetben működik 1978 óta. Sajátos arculatát az emelt szintű német nyelvi és testnevelés-oktatás határozza meg. Új vonásként 1993-tól logopédiai csoportok működnek a tanulási nehézségekkel küzdő 1-2. évfolyamos tanulók számára.
Törekvésünk - egyetértésben a szülőkkel -, hogy eddigi eredményeinkre építve a kialakított arculatot megőrizzük, illetve új elemekkel gazdagítsuk.
1988-ban vettük fel Jókai Mór nevét. A nagy magyar művész írói hagyatékának, irodalmi és történelmi szerepének folyamatos feldolgozása kapcsán új értékekkel és tevékenységformákkal gazdagítjuk az oktatási folyamatot.
Az iskolánkban érvényesülő pedagógiai folyamatok középpontjában az autonóm gyermeki személyiség áll, amelynek fejlesztése a 6-14 éves korosztály életkori sajátosságainak figyelembevételével az egyéni képességekre épül. Az egyes tanulók számára érvényes képzési irányokat és tartalmakat a jelen pedagógiai program kínálatából a családok igényei, illetve a tanulók képességei és érdeklődése határozzák meg.
A tanuló mindennapi iskolai élete közösségi szervezetben zajlik, ahol kialakulnak a társadalmi élet szempontjából kívánatos magatartásformák és normarendszerek. A gyermek számára elsődlegesen meghatározó nevelési színtér a család. Szükséges, hogy a családok és az iskolánk meghatározzák közös nevelési feladataikat, tisztázzák és elismerjék egymás szerepét a gyermek fejlesztésében, törekedjenek a pozitív hatások kölcsönös erősítésére, az együttműködésre.
Az iskolánk sajátos eszközeivel segíti az esélyegyenlőség érvényesülését, különös tekintettel a mentálisan vagy szociálisan hátrányos helyzetű gyerekekre.
Iskolai hagyományaink között fontos helyet kapnak az évente megrendezésre kerülő, az írót ünneplő, megismertető, népszerűsítő rendezvények. Minden évben megemlékezünk a Jókai hét keretében ünnepi műsorral a születésnapjáról, megkoszorúzzuk emlékszobrát. Pályázatokkal bővítjük tanulóink ismereteit. Szépírási és alkotói pályázatot hirdetünk mind az alsó, mind a felső tagozatosok számára. Rajzpályázat és technikapályázat színesíti a hét rendezvényeit. A könyvtárban délutánonként az író műveiből készült filmeket nézhetik meg az érdeklődők. Egy nap pedig - az iskolanap - a vetélkedés jegyében zajlik. Az osztályközösségek mérik össze előre meghatározott témakörben tudásukat.
Évente jelentkezünk a budapesti Jókai iskolák vetélkedőjére, ami sokszínűsége miatt vonzó gyermekeink számára. Tanúbizonyságát kell adniuk annak, hogy alaposan ismerik Jókai Mór életét, - egy évente változó - Jókai regény ismeretéből versenyezhetnek, a műhöz illusztrációt, azt bemutató jelenetet kell készíteniük. Szép hagyományunk, hogy nemcsak elindulunk ezen a versenyen, hanem a megszervezésében, lebonyolításában is részt veszünk.
Májusban megemlékezünk névadónk halálának évfordulójáról is, ekkor rövid műsort hallhatnak tanulóink az iskolarádióban.
A nyolcadikosoknak jut minden évben az a megtiszteltetés, hogy megkoszorúzhatják az író szobrát, a ballagáson pedig az iskolaudvaron álló Jókai -fánál is elköszönnek iskolai tanulmányaik színhelyétől. |