Fejléc és lábléc modul
Hozz létre fejléc és lábléct modult a portálodon, és szerkeszd kedvedre!
Létrehozása:
Portálodon a Vezérlősáv VEZÉRLŐPULT menü Stílus és a felület menüpontjában engedélyezheted a Fejléc és a Lábléc modul megjelenését. Kattints a modulok melletti rublikába, majd a Beállít gombra, és máris megjelenik a portálod tetején a kiválasztott modul. A fejléc értelemszerűen a portálod tetején, a lábléc pedig a portálod alján fog megjelenni.
Szerkesztése:
A fejléc és lábléc modult a Stílus és a felület menüpontból vagy a modul ceruza ikonjára kattintva szerkesztheted. A modulkezelőben ne keresd, mert ott nem fogod megtalálni. Típusait tekintve a fejléc és a lábléc sima egyszerű modulok, a szerkesztésük tehát ugyanolyan módszerrel történik, mint az egyszerű modulok esetében.
Törlése:
A fejléc és lábléc modult nem lehet törölni. Ha szeretnéd eltüntetni, vedd ki a pipát a Stílus és felületben a modul melletti rublikából, így nem fog megjelenni a portálodon. A modul tartalma ilyenkor nem vész el, így ha újra megjeleníted, megjelenik benne az előzőleg mentett tartalom.
Szerkesztési tippek Newille tollából
Mire jó? Miben más ez az eddigi fejléctől? Miért jobb?
A válasz nagyon egyszerű: azért jó, mert anélkül pakolhatod rá tartalmat, hogy az akármilyen felbontásban elcsúszna, tehát ha középre állítod az oldalt, nem csúszik el semmilyen felbontásban! A dizájnolásához nem kell más, csak egy kis CSS és HTML ismeret, amit talán 1-2 óra alatt egy kis gyakorlással el lehet sajátítani.
Hogyan tudom használni?
A használata nem túlságosan bonyolult, azonban több módja is van, de most a legegyszerűbbet írom le. Erre kell az alapismeret HTML és CSS téren.
1. Először is töröljük mind a „Stílus és felület” menü „Fejléc” almenüjében lévő „Logó-fájl” -t és „Háttérkép-fájlt”.
2. Második lépésként jelenlegi fejlécünket, (amit mostantól szeretnénk használni) töltsük fel egy akármilyen tárhelyre. Lehetőleg olyanra, ahonnan nem tűnik el, pl. saját G-Portálos képtárunkba.
3. Ha ez megvan, nyissuk meg a Fejléc modul szerkesztését, állítsuk forráskód nézetre, és másoljuk bele a következőt a feltöltött képed URL címével értelemszerűen helyettesítve:
Ami ebben a legfontosabb, az a zárójelben lévő rész! Ennek helyére kell ugyanis a saját képünk URL címét bemásolni (amit előzőleg feltöltöttünk). Ha ezzel megvagyunk, akkor nézzük meg, milyen méretű is a fejlécünk, ezt megtehetjük egy akármilyen képnézegetővel, de a legegyszerűbb egy egyszerű jobb kattintás a számítógépünkön lévő fejlécképre (amit feltöltöttünk), majd a „Tulajdonságokra”, azon belül pedig a „Részletekre”. Itt van két nagyon fontos érték: a szélesség és magasság. Most nézzük meg a szélességet, majd az ott leírt értéket írjuk be a kódunk width: utáni részbe, úgy hogy az ottani részben lévő eredeti számot töröljük (pl. erről:
erre
(óvatosan, csak a számot írjuk át). Ezek után nézzük meg a magasság értékét, ezt pedig a height: utáni részbe, ugyanúgy mint a szélességnél tettük. Nos ha eddig megvagyunk, akkor lehet örülni, mert a neheze megvan, persze csak ha nem szeretnénk túl bonyolítani a dolgot! Ha ezt elküldtük és mindent jól csináltunk, akkor megjelenik a fejléc az oldal tetején, ha nem, akkor kezdjük előlről, és próbálkozzunk addig, amíg nem sikerül.
És akkor most kezdjünk hozzá a tartalom elhelyezésének a fejlécen. Ehhez szükségünk lesz erre az ügyes kis kódra:
ide jön a felpakolandó tartalom, ez lehet kép, vagy sima szöveg, de akár i-frame is
Ezt mindenképp úgy kell elhelyeznünk, hogy az előző, magát a fejléct megadó kódon belül helyezkedjen el, tehát így:
ide jön a
felpakolandó tartalom, ez lehet kép, vagy sima szöveg, de akár i-frame is
A lényeg, hogy a behelyezett kód után legyen mégy egy záródiv,előtte pedig egy sem. Ha ezt megcsináltuk (jól) saját kódunkkal, és elküldtük, akkor most a fejlécen látható lesz az "ide jön a felpakolandó tartalom, ez lehet kép, vagy sima szöveg, de akár i-frame is” felirat a fejléc bal felső sarkától indulva.
Na de ezt hogy tudjuk máshová rakni, merül fel a kérdés? Egyszerű a dolog, az új kódunkban lévő „padding-left:” szó után lévő számot annyira állítjuk, mint az általunk elhelyezett felirat/kép/bármi más jobb széltől való távolsága a bal széltől való távolsága pixelben pl: „padding-left: 200px;”, ezzel most a feliratunkat 200 pixellel eltoltuk jobbra, a fejléc bal széléhez viszonyítva. Ez ugyanúgy működik a „padding-top:”-pal is, azonban ez a képünk tetejétől viszonyított távolságot adja meg. A kód többi részét nem érdemes babrálni ez a lényeges.
Ha nem csak egy dolgot helyeznénk el a fejlécen, akkor az utóbbi kódot
ide jön a felpakolandó tartalom, ez lehet kép, vagy sima szöveg, de akár i-frame is elhelyezhetjük egymás után többször is, de ügyeljünk rá, hogy a végén mindig legyen eggyel több div tag, és előtte csak az elhelyezett dolgok div-ei legyenek. Ha több dolgot helyezünk el, akkor figyelnünk kell arra, hogy a tegyük fel második dolgot már az elsőhöz kell viszonyítani, tehát nem fejléctől viszonyítja a dolgokat, hanem az előző dolog végétől. Ha kivesszük az első részt, akkor már csúszni fog a dolog, az ezt követő dolog az előtte lévőtől fog számolni, tehát a második kép a fejlécképtől számol, az azt követő pedig a második képtől!
CSS-es irányítás:
Fejléc modul:
Aki kicsit jártas a CSS-ben, egy új class-t ismerhet meg a G-Portálon, mégpedig a „.sitetop”-ot, ugyanis ez írányítja a fejléc-modult. Ezt épp úgy használhatjuk mint a többi class-t, adhatunk neki háttérszínt, keretet és további tulajdonságokat.
Lábléc modul:
A lábléc modul lényege és használata szinte ugyanaz mint a fejlécé, nagyjából ugyanúgy kell használni is, ezt pedig a „.sitebottom” class irányítja a CSS-ben.
|