Lillus kutyusos oldala!
Lillus kutyusos oldala!
Menü
 
E-mail nekem

Írj nekem!!!

Kattints a képre a teljes mérethez!

 
Gazdiknak
 
Kutyatartóknak kötelezö!

Útmutató újdonsült kutya gazdiknak

Megérkezett az új családtag! Ilyenkor a még nem gyakorlott kutyatartókban sok-sok kérdés merül fel. Mire kell figyelni, hogyan kell etetni, mikor kell elvinni állatorvoshoz stb. A következőkben ezekre találhatsz választ.

Védőoltások:

A kölyökkutyák oltásait kb. 6-8 hetes korban tanácsos elkezdeni. Az elválasztás után legalább 10 napot kell várni, mert az anyaméhen belül felvett illetve az anyatejjel kiszopott ellenanyagok még a kölykök vérében keringenek, és az oltóanyag által kiváltandó hatást károsan befolyásolják. Az anyai ellenanyagok szintje az elválasztást követő napokban radikálisan csökken, és a kis állat fokozottan fogékonnyá válik a betegségekkel szemben, ezért az utcára ebben az időszakban szigorúan tilos levinni a kölyök állatot. Az utcai sétáltatást tanácsos az első négy védőoltás után elkezdeni a kutyák javasolt védőoltásait a következő táblázat foglalja össze:

Életkor Védőoltás
8 hetes parvo
11 hetes kombinált

12 hetes

parvo
14 hetes kombinált
16 hetes corona
18 hetes corona
20 hetes veszettség
8 honapos parvo + kombinált
1éves kombinált
évente kombinát + veszettség


Féreghajtás:

Sokan nem tudják, hogy a kölykök már az anyaméhben fertőződhetnek, és bennük az orsóférgek már 5-6 hetes korban komoly fertőzést okozhatnak. Az ilyen kiskutyák pocakja etetés előtt is nagy, hordószerű. Gyakran hánynak és a hányadékban vékony, cérnametéltre emlékeztető, kb. 2-3 cm hosszúságú fehér orsóférgeket találunk. Súlyos esetben a nagy mértékben elszaporodó férgekből méreganyagok szívódnak fel a kis állat szervezetébe, mely akár végzetes is lehet.
Ennek megelőzése érdekében tanácsos a féreghajtást 4-7 hetes korban - az oltások előtt - elkezdeni és 2 hetes időközökkel legalább 3 hónapos korig ismételni.
Így időközben, a petékből kikelt férgeket is elpusztíthatjuk, és az oltások hatékonysága is nagyobb lesz. A későbbiekben a féreghajtást, 3-6 havonta érdemes megismételni.

Bolhátlanítás:

A kölykök külső élősködői közül leggyakrabban a bolhák okoznak kellemetlenséget. A hívatlan vendégek a szőnyegben vagy a padlórepedésekben meghúzódva hónapokig "étlen-szomjan" éldegélnek, és alkalmas pillanatban ugranak fel az állatokra egy kis "falatozásra". Téves azt képzelni, hogy nincs bolha, ha az állaton nem találunk egy fia bolhát sem. Egyes kutyák allergiássá válhatnak a bolhák nyálára, amely bőrgyulladást okozhat.
A bolhák ellen - a kutyakölykökre is alkalmazható - a bolhanyakörv, spray, tabletta és por nyújthat védelmet. Ezek alkalmazásáról mindig kérjük ki az állatorvos véleményét. Tavasszal érdemes a kullancs elleni védekezésre is gondolni. Állatpatikákban kapható olyan nyakörv, mely hatékonyan védi kedvencünket mind a bolhától, mind pedig a kullancstól. Érdemes tudni, hogy a kullancs a kutyára nézve halálos kimenetelű betegséget is terjeszthet.

Táplálás:

A kölyök megfelelő tápanyagellátása talán a legkritikusabb kérdés, hiszen az intenzív növekedés időszakban a nem megfelelő takarmányozás egy életre károsan befolyásolhatja kedvencünk jövőjét. Sokan azt hiszik, hogy ami jó az embernek, az a kedvtelésből tartott állatoknak is megfelelő. Ez nem így van!
Számos kutatást végeztek a kölyökkutyák tápanyagigényének meghatározására, amely eredményeket felhasználva forgalomba hoztak úgynevezett Junior tápokat. Ilyen például a Pedigree Junior tápcsalád is. Ezek a tápok biztosan az állat megfelelő fejlődését biztosítják. A konzerv és a szárazeledelek egyaránt teljes értékű eledelt jelentenek.
Ha nem áll módunkban előregyártott eledeleket venni kedvencünknek, otthon is összeállíthatjuk az optimális táplálékot. Ilyenkor figyelni kell arra, hogy a táplálékban megfelelő arányban legyen benne a hús, a szénhidrát (tészta, rizs) és a zöldség. Ha otthoni koszttal etetjük kutyánkat, mindenképpen kiegészítő vitaminokról és csonterősítőkről kell gondoskodnunk.
A kölyökkutyákat fél éves korukig naponta háromszor, féléves koruktól 1 éves korukig naponta kétszer, és egy éves koruk után naponta egyszer kell etetni, mindig ugyanabban az időben.


A kutyatartás szabályai

A kutyák odaadó, hűséges és megértő társak, tartásuk viszont felelősséget jelent. Az alábbi aranyszabályok segítenek abban, hogyan tartsuk kutyánkat.

Természetesen a lenti szabályok mellett törvényi előírások is vonatkoznak a kutyatartásra, ezekre is figyelnünk kell, hiszen a kutya által okozott kárért és esetleges sérülésekért mindig a gazda felel.


 

Tizenkét aranyszabály:

1. Neveljük alapvető engedelmességre kutyánkat, hogy minden esetben kontrollálni tudjuk viselkedését!

2. Kutyánkat saját tányérjából etessük, ezeket pedig a többi tányértól elkülönítve tároljuk!

3. Soha ne engedjük a kutyát teljesen szabadon!

4. Emberek között és az út mellett mindig tartsuk a kutyát pórázon!

5. Ne engedjük kutyánkat a járdára, épületekben, pázsiton, kertekben, vagy játszótereken piszkítani!

6. Ne engedjük a kutyát hangoskodni, ne zavarja a szomszédokat!

7. Ne engedjük a kutyát saját ágyunkban aludni!

8. Soha ne vigyük be a kutyát élelmiszerboltba!

9. Mindig tartsuk a kutyát tisztán, és rendszeresen ápoljuk!

10. Amint hazavisszük az állatot, jelentkezzünk be vele egy állatorvoshoz, ne akkor kelljen állatorvost keresni, amikor azonnal segítségre van szükségünk!

11. Ha nem akarjuk, hogy a kutyánknak kölykei legyenek, vegyük fontolóra az ivartalanítást!

12. Gondoskodjunk a kutya ellátásáról és elhelyezéséről utazásaink, szabadságunk alatt is!


Kutyatartás - felelősséggel

A kutyák csodálatos társak, de tartásuk komoly feladatokkal és nagy felelősséggel jár. Bár valamennyi kutya különböző, néhány alapvető dologban megegyeznek.

A kutya nevelése

Az a kutya, mely megtanult néhány alapvető szabályt, jól alkalmazkodó és megfelelően viselkedő családi kedvenccé válik. A gyerekekhez hasonlóan a kutyát megtaníthatjuk a jó modorra és a házirendre. Attól a perctől fogva, hogy a kutya a házhoz került, tanítsd meg arra, hogy még játékból sem harapdálhat senki. Azt is tudnia kell, hogy ok nélkül nem ugathat.

Figyelj arra, hogy etetés, vagy simogatás előtt engedelmeskedjen az "ül" parancsnak. A kutya nevelésének kulcsa az, hogy a kutya meg akar felelni gazdájának. Dicsérd és jutalmazd a megfelelő viselkedésért, és határozott "nem"-mel jelezd, ha nem tetszik, amit csinál.
Ahogy a kölyök nő, szükség lehet egyéb nevelésre is. Lépj kapcsolatba a helyi kutyaiskolával, ez a tréning nem túl drága, segít a kutya nevelésében és a megfelelő viselkedés elsajátításában.
A nevelés nemcsak jobb társsá teszi a kutyát, de egy napon az életét is megmentheti.


Ápolás, gondozás

A rendszeres ápolás elengedhetetlen ahhoz, hogy a kutya jól érezze magát, és jó formában legyen. Természetesen a hosszú vagy sűrű szőrű fajták gyakoribb kefélést igényelnek, mint a rövid szőrű fajták. Néhány fajtának emellett rendszeres nyírásra is szüksége van. A kölyköket már kicsi koruktól hozzá kell szoktatni a keféléshez és fésüléshez. Az állatorvos pedig segíthet a körmök levágásában és a fogak ápolásában.


Házi kedvenc vagy tenyészállat

Ha nem akarod, hogy a kutyádnak kölykei legyenek, érdemes hat hónapos kora körül ivartalanítani.


Békés szomszédság

Azok a kutyák, melyek bármikor ugathatnak, zavarják a környezetüket és szomszédaikat, és így a szomszédok nem is figyelnek fel az ugatás okára. Az állandó ugatás oka az unottság is lehet. Általános alapelv, hogy a kutya fizikai és szellemi egészsége megtartása érdekében rendszeres sétát igényel. Amikor a kutyát sétáltatod, tartsd pórázon.
Soha ne engedd a kutyát kóborolni, hiszen ennek súlyos következményei lehetnek a büntetéstől kezdve a sérülésekig.


A kutyapiszok

A felelős kutyatartóknak figyelni kell arra, hogy a kutyáik ne szennyezzék be a parkokat, kerteket, vízpartokat és utcákat, ezért tegyük lehetővé, hogy séta előtt a kutya a saját kertünkben elvégezhesse a dolgát. Természetesen "balesetek" még így is történhetnek, ezért mindig legyen nálad zacskó, hogy feltakaríthasd a kutya ürülékét.


Elveszett kutyák

Sajnos néha a kutyák elvesznek. Ezt megelőzheted, ha a kutya nyakörvére ráteszel egy jelzést a telefonszámoddal. Néhány kutyába még mikrochipet is ültetnek az azonosítás miatt. Ezt az állatorvos elvégezheti.
A kutyát vihar vagy tűzijáték alatt zárd be. Ha a kutya eltűnik, kérdezősködj a szomszédoknál, az állatorvosnál, állatmenhelyeken és az önkormányzatnál.


Szabadság

Gondolkozz azon, hogy a kutya hogyan kapja meg a legjobb ellátást, amikor nem vagy otthon. Ha a kutyát állatpanzióba szeretnéd adni, intézkedj jó előre, ha pedig csak néhány napra utazol el, akkor próbáld megkérni a szomszédokat, hogy ügyeljenek a kutyára.
Soha ne hagyd a kutyát az autóban, mert még mérsékelten meleg napokon is nagyon felforrósodhat, és a kutyák hamar elpusztulnak a nagy forróságban.


A kutyák és a gyerekek

A kutya a gyerek legjobb barátja lehet, ha megtanítjuk arra, hogyan játszanak együtt. Egy felnőttnek egészen addig figyelni kell az ilyen közös játékokat, amíg a kutya és a gyerek nem érti meg egymást tökéletesen. A legtöbb kutya hűséges és megbízható társ, de ha a kutyád nincs rendszeresen gyerekekkel, akkor felügyelni kell az első találkozásokat.


A kutyakiképzés alapjai

Minden gazdi azt szeretné, hogy kutyája engedelmes legyen. De mit is kell ehhez tennünk?
Először is tudatosan kell döntenünk a fajtaválasztás kérdésében. A nevelés szempontjából lényeges, hogy milyen fajtát választunk, hiszen az általános engedelmességi feladatokon túl lehetnek speciális igényeink is, például ha egy igazi házőrzőt szeretnénk.
A kutyák alapvetően nagyon okosak, gyorsan és szívesen tanulnak, örömmel végzik el a rájuk bízott feladatokat. Minden kutya megtanítható a leggyakrabban alkalmazott parancsszavak (ül, áll, fekszik, helyben marad, lábhoz) megértésére és azok teljesítésére, azonban vannak kifejezetten kiképzésre javasolt fajták.
Őket használják a rendőrségnél, tűzoltóságnál vagy ők segítenek a katasztrófa sújtotta területeken a mentésben.
Ilyen fajta a német juhászkutya, a dobermann, a boxer, az airedale terrier, az óriás schnauzer vagy éppen a rottweiler. Ezeket a fajtákat az intelligencián túl a kiváló állóképesség, a bátorság, a mozgékonyság és a masszív testalkat jellemzi. Ezek a tulajdonságok a munkakutyáknál nélkülözhetetlenek. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy egy rendőrkutyának olykor több bűnözővel is fel kell venni a harcot. A munkakutyákat - bármely területen dolgoznak is - speciális képzésnek vetik alá.
Házi kedvenceinknek azonban elegendő, hogy az alapvető engedelmességi feladatokat megtanulják.

A kiképzés, nevelés alapja a szeretet. Ha szeretjük a kutyát, és miért ne szeretnénk, hiszen azért vagyunk gazdik, akkor nagyon sok mindent el tudunk érni. Másik fontos dolog a következetesség és a jutalmazás.
A fajtaválasztás utáni következő lépés az egyed kiválasztása. Ez azért fontos, mert egy alomban is nagyon különféle jellemű egyedek lehetnek, amelyek más-más feladatra lehetnek alkalmasak. A kölyök életének első 12 hetében sok minden eldől. Kiderül, hogyan tud közösségi viszonyokat kialakítani a testvérekkel, milyen lesz az emberhez fűződő kapcsolata, melyeket a jó és a rossz tapasztalatai alapján él meg. Ezt az időszakot nevezik korai szocializációnak, és általában ilyenkor kerülnek új gazdihoz is.

Kutatók kimutatták, hogy a korai szocializálódás időszakában szerzett élmények, tapasztalatok a kutya későbbi életére is kihatnak. Ha például az emberi közelséget ebben az időszakban nélkülöznie kellett a kölyöknek, vagy esetleg bántalmazták, az a kutyának behozhatatlan hátrányt jelenthet.
A legfontosabb jellembeli tulajdonságok a kutya életének 4-16. hete között alakulnak ki, ezért a tenyésztőnek döntő a szerepe.

Munkakutyának ne válasszunk félénk, visszahúzódó kölyköt. Ideális esetben az alom kiegyenlített.
A kiválasztott kölyök legyen mozgékony, de ne túl élénk, érdeklődő tekintetű. Ha például csettintünk egyet, akkor szaladjon hozzánk, érdeklődve figyeljen, és ne húzódjon be egy sarokba.
Másik fontos kérdés a kutya neme. A kanok keményebbnek mondhatók, néha keményebb kéz kell hozzájuk, mint a szukákhoz. A szukák könnyebben taníthatók, simulékonyabbak és kevésbé bonyolódnak hatalmi harcokba. Ennél a kérdésnél nagyon fontos a gazda egyénisége is. Van, akihez egy szuka és van, akihez egy kan kutya illik jobban.
Ha kiválasztottuk a kutyát, és lehetőség van rá, az 5. héttől látogassuk a tenyésztőnél, és játszunk vele. Ennek nagy hasznát vesszük, ha majd a 8. hét körül hazavisszük és már kedves ismerősként tekint ránk.

Az alábbiakban az engedelmesség alapját képező parancsszavakat és azok betanítását ismertetjük.
Első feladatunk a névhez szoktatás lesz. Rövid, jól érthető, lehetőleg az első szótagban kemény hangzású hívónevet válasszunk. Ha a kutyához szólunk, mindig kezdjük a nevével, így nagyon hamar megtanulja azt. Eleinte ha a kutya reagál a nevére, jutalmazzuk meg. Ez később már elmaradhat.
A behívást a kutya nevének kimondása után a "hozzám" parancsszóval gyakoroljuk. Ha szabadban nagyobb távolságokra megy el tőlünk a kutyánk, célszerű síp vagy füttyjelet alkalmazni a behívásra. Ezt kézjellel is kiegészíthetjük.
A hallott füttyjelre (ami legyen mindig ugyanaz) a kutya felfigyel. Ilyenkor kiáltsuk, hogy "hozzám" és használjunk kézjelet is. Jó módszer, ha ilyenkor elfutunk, hiszen akkor majdnem biztos, hogy a kutyánk utánunk fut. Mindig jutalmazzuk meg, ha visszajön. Később már az ismert füttyjelre is hozzánk fog jönni.

A "helyedre" vezényszóval kutyánkat a biztonságot és védelmet nyújtó házába, vagy a helyére tudjuk küldeni. Erre sokszor szükségünk lesz.
Akkor csináljuk ügyesen, ha a kutya rájön arra, hogy az a bizonyos hely csak az övé, ott nem zavarják. Figyeljünk arra, hogy a helyén soha se szidalmazzuk, csak pozitív behatások érjék, hogy szeressen ott lenni. A helyhez szoktatást úgy is elkezdhetjük, hogy oda tesszük az ételét, italát vagy a játékait. Bármivel oda csalogathatjuk a kutyát amit szeret, de ne erőszakoskodjunk vele. A helyhez szoktatás alatt következetesen a "helyedre" vezényszót használjuk.

A parancsra ültetés az egyik legfőbb alapgyakorlat. Ennek hiányában nem kezdhetjük el a kiképzést. A jobb kezünkben tartott pórázt felhúzzuk és bal kezünkkel a kutya farát lenyomjuk. Közben az "ülj" parancsszót mondjuk, majd simogatással dicsérjük.
Hasonlóan fontos a "feküdj" parancs is. A növendék kutyákat úgy taníthatjuk meg erre, hogy először leültetjük, majd bal kezünkkel a marjánál lenyomjuk és elülső lábait kihúzzuk, így kedvencünk feküdni kényszerül. Természetesen a "feküdj" vezényszót használjuk a művelet alatt.
Az állításnak az engedelmességi vizsgán és a kiállításokon túl hasznát vehetjük még akkor is, ha például fésülni vagy fürdetni akarjuk kedvencünket.
Legyen a kiindulás az ülő testhelyzet. Jobb kézzel a pórázt előre húzzuk, bal kézzel a hasa alá nyúlunk és megemeljük, hogy felálljon. Az "állj" parancsszót használjuk.
A helyben maradást bármilyen testhelyzetben taníthatjuk. Például ha fekszik a kutya, távolodjunk el tőle először csak pár lépésre, és közben mondjuk, hogy "ott maradsz". Ha fel akar állni, ismételjük a vezényszót. Idővel egyre nagyobb távolságokra mehetünk a kutyától. Amikor közeledünk felé, baloldalról kerüljük meg, ültessük fel és dicsérjük meg.

Kutyás berkekben ki ne hallott volna már az apportról. Mit is jelent ez valójában? Az apport francia szó, azt jelenti elhozni. Bármilyen tárgyra használhatjuk, amit kedvencünk majd visszahoz nekünk, de többféle méretben lehet kapni speciális apportfákat is.
Az apportírozásnak fontos szerepe van, hiszen az apportkézségtől függ, hogy egy kutya jó nyomkövető lesz e vagy sem. A kutyák nagyon szívesen játszanak, és ösztönösen szaladnak a mozgásban lévő tárgyak, személyek után. Ezt használhatjuk ki, amikor labdát, botot dobálunk neki és ő nagy örömmel fut, és keresi ezeket a tárgyakat. Mindig a kutya méretéhez megfelelő nagyságú apporttárgyat használjunk. Először gurítsuk el az állattól nem túl messze és menjünk mi is utána, tehát mutassuk meg az állatnak, hogy mit kell majd csinálnia. Később nagyobb távolságokra is dobhatjuk a labdát, vagy egyéb tárgyat, és közben mondjuk az "apport" "hozd" parancsszavakat. A sikert mindig jutalmazzuk!

Minden parancstanításra igaz, hogy csak addig gyakoroljunk a kutyával, amíg azt szívesen teszi. Ne legyünk türelmetlenek, és ne várjunk csodákat sem.
Nincs buta kutya, csak könnyebben és nehezebben tanítható. Ne adjuk fel a tanítást és semmiképpen se haragudjunk kedvencünkre, ha nem olyan gyorsan tanul, mint ahogy mi azt szeretnénk. Ha problémák adódnak és bizonytalanok vagyunk, vagy nem érzünk kedvet a tanításhoz, mindenképpen forduljunk szakemberhez. A kiképzőknek többféle módszer áll rendelkezésükre, és tapasztalataik alapján ki tudják választani a kutyánknak a legmegfelelőbbet. Lehetőség nyílik bentlakásos kiképzésre, és elmehetünk kedvencünkkel kutyaiskolába is. Ez azért is ajánlatos, mert kutyánk játszótársakra talál, mi meg a többi gazdival megbeszélhetjük aktuális "kutyás problémáinkat".

Ne feledjük, hogy szeretettel, odafigyeléssel és türelemmel elérhetjük, hogy kutyánk engedelmes társunkká váljon. És ami a legfontosabb, ez teljesen természetes lesz neki!

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Viselkedés,tartás
 

 

Az utóbbi idõkben komolyan foglalkoztat a retro játékok árainak robbanása. Errõl írtam egy hosszabb cikket.    *****    Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK