Igazad van, én kb. az eddig megnézett mittudomén hányszázezer oldalon kb. kettőn láttam hasonló tiltást és nemigen értettem (nem is fogom megérteni), hogy ez miért érdeke a tulajdonosnak?
Az internet összelinkelése láncszerűen érdeke minden egyes weblaptulajdonosnak, hiszen az ilyen ajánlások feltételezik az értékes látogatót...
Mindennek ellenére elenyésző számban, de előfordul ilyen is. Ennek hiányában azonban mind hazai, mind nemzetközi viszonylatban megengedett és elfogadott a linkelés, nem sért semmiféle szerzői jogot.
Való igaz, hogy kicsit húzós és nem egészen letisztázott ez az egész szerzői jog, kontra internet dolog, hiszen az interneten is az 1999. évi LXXVI. számú Szjt. az irányadó, ami szerzői jogi védelemben részesíti az irodalom, tudomány, művészet minden olyan alkotását, mely egyedi jelleggel bír és rögzítve van. Külön szerzői jog illeti meg azt, aki a fent említett irodalmi, zenei stb. alkotást a szerző tudtával és engedélyével egyedileg feldolgozta, módosította és rögzítette. A szerzői jogot (ellentétben a védjegyoldalommal) nem szükséges bejegyeztetni (attól függetlenül nem árt), automatikusan a mű, szellemi termék, ill. alkotás létrejöttével jön létre.
Egy egyedi jelleggel bíró website-ra is érvényes a Szjt.
amennyiben az valóban saját szellemi terméke. Nem vonatkozik az Szjt. abban az esetben, ha az adott website-on másolt anyagok találhatók (a szerző tudta és engedélyezése nélkül), ugyanis a másolt website létrehozója ebben az esetben jogsértést követ el.
Az a weboldal, ahol a szerző beleegyezésével találhatók másolt anyagok, szintén nem élveznek szerzői jogvédelmet az anyagokra vonatkozólag, - hiszen a felhasznált anyag szerzőjének van kizárólagos joga a felhasználásra vonatkozólag -, csak a létrehozott struktúra, elrendezés, design stb. vonható jogvédelem alá, amennyiben az egyedi, saját alkotás.
Irodalmi művek - ha nincs külön megtiltva -, csak részben másolhatóak és kötelező megjeleníteni a mű szerzőjének nevét, plusz a mű címét.
Képek, festmények egyéb alkotások felhasználása jogsértő, csak abban az esetben nem, ha jelezve van a szabad felhasználás joga. Azonban vagyonszerzés céljára ebben az esetben sem használható fel.
Zenei művek részben és egészben kizárólag a szerző engedélyével használhatók, mese nincs.
Hírek, híranyagok szabadon felhasználhatóak a forrás mindenkori megjelölésével és a híranyag szerzőjének feltüntetésével. (Bocs Kismarta az előbbiért, most néztem alaposabban utána)
Free, ill. shareware szoftverek esetében is fennállhat jogsértés abban az esetben, ha az adott szoftver közléséhez a szerző hozzájárulása szükséges. Ebben az esetben a szoftvert az adott helyről csak letölteni szabad saját felhasználásra, saját webhelyre feltölteni és onnan a letöltést engedélyezni tilos.
Az illető letöltő webhely belinkelése megengedett, de közvetlen a letöltésre mutató link nem.
Bejegyzett cégek, szerzők esetében annak weboldalának szerzői jogi védelme (szinte) kétségtelen.
Magánweboldalak esetében is él a szerzői jog, viszont annak kizárólagosságát egy esetleges peres eljárásban bizonyítani is kell. A bizonyításban föl lehet használni dokumentumokat, tanúkat stb. Az önmagában nem bizonyító erejű, ha valaki előbb hozta létre az oldalát, v. előbb bérelte a tárhelyet, amin elhelyezte az oldalt, mint a jogsértéssel vádolt honlaptulajdonos. Pozitív elbírálásban részesül egy bizonyítási eljárásban a saját domain név az aldomainekkel szemben.