Coco nagy titkai Egy nemzeti intézmény divatja
Rakott szoknya és baszk sapka, ballonkabát, pulóver és kardigán. Hosszúnadrág és divatékszer – ő adta a ruhatárunknak. Meg a napbarnított bőrt és a rövid hajat. Úgy élt és azt tette amit akart, amihez csak kedve volt. Vele kezdődött a női XX. század… |
Állítólag az 5-ös volt a szerencseszáma. De mintha életének is öt – egymástól jól megkülönböztethető - időszaka lett volna.
Chanel N°1
Gabrielle Chanel néven, 1883. augusztus 19-én született a Loire menti Saumurben. Anyja korán meghalt, apja pedig, aki házaló kereskedő volt, kétévesen az egyház gondjaira bízta. Apácák nevelték - és öltöztették: fehérbe, feketébe.
Chanel N°2
Egy közép-franciaországi kisvárosban, egy zenés kávéházban a katonáknak énekelt húsz-egynéhány évesen. Itt ragad rá a Coco becenév.
Egy fiatal gyalogsági tiszt beleszeret, és 1908-ban felviszi Párizsba. Etienne Balsan civilben dúsgazdag lótenyésztő, bevezeti a lóversenyek zárt világába. Coco Chanelt ettől fogva kézről kézre adják a férfiak, akik mind-mind értékelték, becsülték és csodálták páratlan tehetségét.
Olcsó kalapokat vásárol a párizsi nagyáruházakban, és egy kicsit átpofozza őket. Majd egyik barátja, az angol Arthur „Boy” Capel segítségével….
Chanel N°3
… megnyitja első divatáruüzletét a Vendome tér mögötti rue Cambonon, abban az utcában. A siker akkora, hogy hamarosan a felkapott tengerparti üdülőhelyen, Deauville-ban is kalapüzletet nyit.
Kitör a háború. A gyárakban nők állnak a fronton harcoló férfiak helyére. A háborús nemzedék már nem tud mit kezdeni a boldog békeidők ruházkodási szokásaival, és kényelmesebb, praktikusabb, sportosabb eleganciára vágyik. Az ő számukra nyitja meg párizsi divatházát ugyancsak a rue Cambon 21. szám alatt. Az iroda ajtaján ma is látható a névtábla: Mademoiselle (így hívták a divatház alkalmazottai, egészen haláláig).
„Sokszor – mondta egy alkalommal – nem is tudtam, hogy mit akarok, csak azt, hogy mit nem”. Elutasította a túldíszítettséget, a funkciótlan sallangot, a barokkos cifraságot.
Egy új - a réginél egyszerűbb, sportosabb, klasszikus kiegyensúlyozottságra törekvő - divatnak veti meg az alapjait. Közben pedig forradalmasítja az egész konfekcióipart. Egy egész divatstílust épít a korábban megvetett dzsörzére és tweedszövetre. Olyan ruhákat álmodott meg, amelyeket „egy nő felvehet reggel, amikor elindul ügyes-bajos dolgait intézni, amelyben délután beülhet a barátnőivel valahova teázni, és amelyben este akár színházba is mehet...”
A stílust - az életében egymást követő férfiak hatására - újabb és újabb elemekkel gazdagítja. Dimitrijnek, II. Miklós cár unokaöccsének a bizánci ikonokra emlékeztető bizsukat, a korán elhunyt Arthur „Boy” Capelnek, illetve Westminster hercegnek a tweedszövetek felfedezését és az angolos eleganciát, az 1939-ben szívrohamban elhunyt Paul Iribe-nek a gyémánttal ékesített Chanel-ékszereket köszönhette.
Coco Chanel a harmincas évek derekán ér fel a csúcsra: neve ekkorra már egyet jelent a párizsi eleganciával. A Vendome téren álló patinás Ritz Szállóban lakott, a legenda szerint három lakosztályt bérelt egyszerre: egyikben aludt, másikban a vendégeit fogadta, a harmadikban tisztálkodott.
1939-ben elhatározza, hogy visszavonul. „Azt hittem - emlékszik vissza ezekre a sötét évekre –, hogy a női divatnak egyszer s mindenkorra befellegzett”. Áttelepül Svájcba. Christian Dior 1947-es sikere mégis arculcsapásként érte.
A Dior-féle New-Look, a bokáig érő bő szoknya, a darázsderék, a frufru szöges ellentéte mindannak, amit nem is olyan régen képviselt. Az új divatot ismét a férfiak, a Diorok, Balenciagák és Balmainek diktálják. Mintha a nők egyszeriben mindazt elfelejtették volna, amivel a Chanel-féle stílus megajándékozta őket.
Chanel N°4
Új kollekcióját 1954 februárjában mutatta be Párizsban. Nagy volt a kockázat. A lehetséges bukás visszavetette volna a Chanel parfümök kelendőségét is. Visszatérése azonban több volt egyszerű come-back-nél - újjászületett.
Az általa megálmodott kiskosztümök utánzatai feltünedeznek a párizsi utcákon. Kevesebb, mint egy év alatt visszaszerezte valamikori pozícióit. Bélés nélküli, puhán omló zakók, csodálatos karkivágások, selyemblúzok, különleges bizsuk, zsebbel ellátott szoknyák, vállra vethető „kipárnázott” táskák - megannyi eredeti ötletet vetett be, amelyet a nők százai, ezrei éreztek magukénak.
A Ritz Szállóban hunyt el, 1971-ben.
Chanel N°5
A világ leghíresebb parfümjének születését legendák övezik. Coco Chanel volt az első, aki egy divatház presztízsét összekapcsolta egy nagy parfümével. Coco Chanel, a húszas évek legelején, a Cote d'Azur valamelyik üdülőhelyén ismerkedett meg Ernest Beaux-val, aki az orosz cárnak volt udvari parfümkésztője. Rögtön meg is bízta „a nő illatának” kidolgozásával. 1921-ben született meg a Coco szerencseszámáról elnevezett Chanel N°5. A legendás parfümöt évekig Catherine Deneuve, majd őutána Carole Bouquet reklámozta. De egyikük sem tett annyit a Chanel N°5 népszerűségéért, mint Marilyn Monroe, aki - amikor az újságírók egy alkalommal megkérdezték tőle, hogy miben alszik, csak ennyit mondott: Chanel N°5-ben... A Chanel legújabb arca pedig a finom és hűvös színésznő: Nicole Kidman. | |