A poszt-traumás stressz szindróma embereknél és állatoknál egyránt felfedezhető betegség. A katonáknál ez egy gyakori dolog, éles bevetés után hazatérve szokott kijönni rajtuk. Az állatoknál pedig a rossz tartási körülmények és az elhanyagoltság hozza ki a tüneteit, erre pedig a papagájok rendkívül érzékenyek. Az Egyesült Államok egyik intézete összeköti a két, hasonló betegségben szenvedő fajta, az embert és a papagájt és hagyja, hogy kölcsönösen gyógyítsák egymást.

Simmons exkatona adminisztratív és hivatalnoki pozíciót töltött be egy repülőgép-hordozón, egészen addig, amíg a hajó 1991 elején hirtelen megfordult és éles bevetésbe került: elindult az Öbölháború. Simmons esetében a PTSD a haditengerészetben töltött idejéből fakadt, és hivatalosan még két évig nem diagnosztizálták. Egy barátja javasolta, hogy látogassa meg a West Los Angeles V.A. intézetet segítségért.

Az ottani pszichiáter által felírt új gyógyszerek kezelése hatástalannak bizonyult, és a terápia sárn a beteg egyre inkább elzárkózott a kezeléstől, amelyeken abban az időben egyébként is a régóta figyelmen kívül hagyott és addigra elővett vietnami veteránok uraltak, teljesen más kérdésekkel és sérülésekkel, mint a Simmonshoz hasonló Öbölháborús veteránok. "Ezt elmondtam a terapeutámnak" - mondta Simmons -, "és ő azt mondta, hogy vágjak neki, és csatlakozzak az állatos terápiához".

Simmons azonnal barátságot kötött a sárgafejű Amazonral, Joey-val, aki csecsemőkorától fogva örökbe fogadottként élt az intézetben. Rajta kívül volt még egy pár nőstény, koronás amazon-papagáj, akik egy fészekből kiesett, de más fajba tartozó papagájt neveltek és etettek. Ez az altruizmus ritka megnyilvánulása, olyan viselkedés, amelyet kizárólag az emberek és más főemlősök esetében lehet megfigyelni.
|