Edith Piaf – eredeti nevn Edith Giovanna Gassion – 1915. december 19-n szletett Prizsban. A francia zszl mellett Franciaorszg egyik jelkpe. A „franciasg” minden jegyvel. Trkenysgvel, rzkenysgvel, forradalmi elszntsgval, erejvel, s az ezzel jr bdulattal, tragdikkal. Mintha a francia nemzet testeslne meg benne s dalaiban.
Anyja brnekesn volt, de nem rt r felnevelni t, ezrt egy bordlyhz tulajdonosnjre bzta a kislnyt. Apja, aki cirkuszi artistaknt prblt meglni, idnknt felhborodott s magval vitte: a kis Edith a bordlyhzbl az utcra kerlt, vagy az utakat jrta apjval s a cirkusszal.
Ngyves korban, amikor ismt a bordlyhzban lt, egy idre megvakult, majd a csodval hatros mdon visszanyerte ltst. Ennek ksbbi lete sorn nagy jelentsget tulajdontott. Apja rjtt, hogy az apr, trkeny alkat lny nem j artistnak, ezrt nekeltette a prizsi utcn. A mr tindzser lny Piaf – aki tovbbra is tbb vvel fiatalabbnak ltszott valdi kornl – hamar npszer lett „utcai krkben”.
s mint a mesben, gy, utcai nekls kzben fedeztk fel, s Leple, a kvhz-tulajdonos elindtotta a plyjn. adta neki a „Piaf” nevet is, ami aztn fogalom lett vilgszerte.
1935-ben, hsz vesen nekelt elszr sznpadon, s attl kezdve nekesi karrierje tretlen. Magnlete viszont tbbszr megtrt, a trkeny n tbbszr eltrt, s jra kezdte. De „nem bnt semmit sem”. Rendkvl rzkeny volt mindenfle elesettsg, nyomor, betegsg irnt. Vagyonokat szrt szt a szegnyek kztt (de nem mindig annak adta, akinek igazn szksge volt r), s a msodik vilghborban misszis feladatokat vllalt. Jrta a frontokat, a francia katonk tborhelyeit, s nekelt nekik. St, ebben az idben nem is lpett fel mshol, csak katonknak nekelt. A katonk kedvence volt.
Piaf egybknt is szerette a frfitrsasgot. s jelentktelen klseje mgtt mindig ott volt egy hang, egy szemlyisg, amely bmulatba ejtette a frfiakat. Piaf lt is ezze a lehetsggel, a pletykalapok tele voltak a klnbz kapcsolatainak kitrgyalsval, szerelmi botrnyaival. Nagy kalandja volt Yves Montand-al, akit indtott el az nekesi plyn, de Aznavour vagy Gilbert Becaud sem maradt ki a sorbl.
Legnagyobb szerelme, az klvv vilgbajnok Marcel Cerdan replgp-balesetben vesztette lett – Edith Piaf all pedig kicsszott a talaj. Szmos kalandja utn gy rezte, ez a nla hrom fejjel magasabb, robosztus frfi az lete rtelme – az pusztulsval Edith vgkpp eltvedt a sajt magnletben. Egyre inkbb a kbtszer fel fordult, s br nekelt tovbb (st, nagyobb intenzitssal, mint valaha) – de ezt a plusz ert azonban mr csak a drogok adtk adhattk meg neki. Azt a boldogsgot azonban meglhette, hogy ltta: lemezei mindenhol, az egsz vilgon npszerek – klnsen, ahol a francikkal rokon lelkek lnek. A Balknon, az oroszoknl, Amerikban... De mindezt mr csak homlyos kdkn t lthatta: a francia nemzet megbocst tapintata mellett halt meg, szinte „elfogyva”, 1963. oktber 11-n.
Jean Coctou, a hres r szndarabot rt szmra, s Edith a neki sznt szerepet el is jtszotta. Halla utn egyre-msra szlettek a szndarabok az nekesnrl, a titkt kutatva. Yves Montand rja: „Amikor meghalt, a beteggya mellett lehettem. Nem, nem j a sz: nem meghalt, ez a kis n egyszeren elfogyott. Mint a gyertya. Trkeny alkata szinte eltnt a lepedben, a zsebkendnyi ruha alig takart valamit a testbl. Mg ltogattam, nem tnt fel, mennyire 'nincs mr' Piaf, s amikor meghalt, jttem r, mirt: a szeme. A szemt kellett ltni, s az ember mst nem is nzett rajta. Ezek a hatalmas szemek ptoltk a test gyngesgt, ezek a szemek adtk az egsz Edithet, s amikor nekelt, nem lehetett nzni mst, csak a szemt.
Mindannyian, akik kzel lltunk hozz, belezuhantunk ebbe a tekintetbe, ebbe a hatalmas, barna tkrbe. s amikor lecsukta rkre a szemt, akkor sznt meg teljesen. Az gyban mr nem fekdt semmi, pr sznalmas kcdarab. Edith a mesl, dalol szeme volt Franciaorszgnak, s krdses, tudunk-e mg gy ltni, mint . Olyan szintn, mlyrl jven – olyan szerelmesen s tragikusan. A temetsre elindultam, de aztn nem rkeztem meg. Nincs kzm a testhez. A szembl kinyl lelkhez volt kzm. Azt pedig ott hiba keresem.”
>>> KAPHAT LEMEZEI 291 track results for Edith Piaf on Napster >Dalszvegek:
La Vie En Rose
Non, Je Ne Regrette Rien
Polichinelle >Linkek:
Edith Piaf.com
Edith Piaf's Paris
The Story of Edith Piaf
The Making of The Nights of Edith Piaf
Bedingungslose Leidenschaft - zum 40. Todestag von Edith Piaf |