Történelem-Kultúra-Társadalom
.:[BEJELENTKEZÉS]:.
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
.:[TURISZTIKAI AJÁNLÓ]:.

 


VÁLASSZON NYELVET A WEBLAP OLVASÁSÁHOZ!


SELECT A LANGUAGE WEB SITE TO READ!

 


 

 

 
.:[IDŐJÁRÁS]:.




 
.:[SZÉKELYSZÁLLÁS]:.

 


Ha utazni szeretne Székelyföldre, akkor szekelyszallas.hu




 Székelyföldi Szálláskereső 


 
.:[INFO]:.
 
.:[KONYHA]:.

 
.:[CSILLAGÁSZAT]:.

Csillagászat>>

Csillagászati tankönyv>>



Hírek.Csillagászat.hu
 
.:[MA.HU]:.
 


 




REKLÁM


 

 


Villámgyors tárhely-szolgáltatás a Silihosttól

 

 
.:[ÚJEMBER]:.


 
.:[DEMOKRATA]:.

RMDSZ



HÍRSZERZŐ BLOG



Corvinus Linrary


 

 
Hirdessen az interneten 20 Ft-tól!
Jelenjen meg mindazoknak, akik a neten az Ön termékét/szolgáltatását keresik, már 20 Ft/kattintás-i áron.

Politikai irányzatok választási eredményei 1920-1947

1. rész

Magyarországon a két világháború között a hatalom megszerzése nem volt tétje a választásoknak. A kormányzó elitnek éppen ennek elkerülése volt a célja. Közjogi és politikai eszközök sorozatát vetették be annak érdekében, hogy a parlamenti váltógazdálkodás ne következzen be. A választásokat a politikai viszonyok legitimitására használták. Ez persze nem jelentette azt, hogy a parlament összetétele ne tükrözte volna a választók voksainak szándékát. E tanulmány politika- és társadalomtörténeti szempontból vizsgálja a pártok politikai támogatottságát.

A vizsgált időszakban két történelmi korszak, és annak megfelelő politikai rendszer jelentette a választások környezetét. A két világégés közötti Horthy-korszak demokratikus elveken alapuló intézmények elegye. A demokratikus korszak későbbi szűkülésekor a konzervatív nacionalista elveken alapuló „EGYSÉGES PÁRT” uralta politikai korszak volt a jellemző, míg a II. világháború utáni (1945-1947) időszakot a többpárti demokrácia és a széles pártkoalíciós kormányzás jellemezte. Az 1945-ös időponttól teljese hiányzott a szélsőjobb oldal, és nem létezett a szó igazi értelemben vett konzervatív nacionalista irányzat.

Mindkét korszakba közös a parlamenti demokrácia korlátozottsága. Az 1945-öt követő politika szélesebb társadalmi támogatottságot élvezett. A 45-ös, illetve a 47-es választások is megfeleltek a demokratikus követelményeknek. E választásokat általános és egyenlő választójog jellemezte, illetve közvetlen és titkos szavazással bonyolították. Ezen alapelveknek a két világháború között csak az 1920-as választás felelt meg, hiszen az 1922, 1926, 1931 és 1935-ös választásokon a mandátumok 80%-át nyílt szavazással lehetett elnyerni.

Az 1939-es voksolás – igaz titkosan történt, ám az adott időszak politikai akaratnyilvánítást nehezítő tényezői miatt nem felelt meg az előbbi elveknek. Magyarország politikai tagoltságát teljes mértékben nem tükrözik a választási rekonstrukciók, hiszen azok a választásra jogosultak és azok által leadott szavazatok alapján készültek. A választásra való jogosultság tükrözi az adott rendszert, megmutatva azt a lakossági arányt, akik részt vehettek a közügyek gyakorlásában. 1920-ban az össznépesség 40%-a rendelkezett választójoggal, ami a korábbi időszak 7-8%-ához képest jelentős előrelépést jelent. Mértéke Európában is az élvonalhoz tartozott. 1922-ben a Bethlen-féle választójogi változások révén ennek aránya a 30% alá csökkent. 1926 után az iskolázottság emelkedése révén ez az arány ismét emelkedni kezdett.

Az 1938-as választási törvény – a választásra jogosultság korlátozása (faji..stb.,) – szigorításai ismét 30% alá csökkentették a választópolgárok arányát. Ennek elsődleges célja természetesen az ellenzéki képviselők arányainak csökkentése volt. A világháború után a cenzusok megszűnésével ez az arány a kétszeresére nőtt. Az 1947-ben hozott szabályozás viszont növelték a politikai kizártak számát.

A politikai támogatottság megítélésénél tehát figyelembe kell venni, hogy többször változott a választási törvény, így nem ugyanazon csoportok vehettek részt a voksolásokon. A megítélésnél nem hagyható figyelmen kívül, hogy a nyílt szavazás rendszere – 1920 kivételével – 1939-ig fennállt. Európában ezt a módszert az I. világháború után már nem alkalmazták. A világháborúk közt Budapesten és környékén, valamint 7 többmandátumos városban folyt mindvégig titkos szavazás.

A nyílt szavazás antidemokratikus volta révén az állam meggátolhatta a választójoggal rendelkező állampolgárt a szabad politikai akaratnyilvánításban. Ehhez nem kellett konkrét fenyegetés, csak a puszta tudat, hogy a hatóságok a polgárok politikai irányultságuk tudatában korlátozhatták annak életterét. Azt azonban nem tudni, hogy ez a szavazatok milyen arányát érintette, hiszen a voksok (demokratikus körülmények közötti) a kormányerők által elérhetetlen maximumot jelentették. Az ellenzékre leadottak viszont valószínűleg a minimumot, ami akár nagyobb társadalmi támogatottságot is jelenthettek.

Politikai irányultság alapján – folyamatosságának vizsgálatához – 3 csoportba sorolhatjuk a pártokat. Figyelembe véve a közigazgatási beosztásukat, a szavazások módját, (nyílt, titkos) illetve a politikai választék terjedelmét.

Jelentős befolyással rendelkező politikai irányzatok:

- Kereszténypártok

- Szociáldemokraták

- Liberálisok

- Nemzeti konzervatívok

- Szélsőjobb oldaliak

1922-töl lajstromokra és legalább 4-6 pártra – Budapesten és környékén titkosan – szavazhattak. Ezen pártok általában mindig akadály nélkül indulhattak. Az ennél kisebb támogatottságú pártok csekély számban érték el a megfelelő számú aláírást. A 7 többmandátumos nagyváros (Debrecen, Győr, Hódmezővásárhely, Kecskemét, Miskolc, Pécs és Szeged) titkosan, illetve 1926-tól listákra szavazhattak. 1922-39 közt vidéken egyéni jelöltekre történt a voksolás. E területeken egyre több kispártot utasítottak vissza nem csak kevés számú aláírás, hanem visszaélések miatt is. A választási adatok a választói mentalitásra utalnak, és a „MINIMAX” (kormánypártbefolyás maximuma, ellenzék befolyás minimuma) elvnek felelnek meg. A nyílt szavazásos területek sokszori egyhangú szavazásai miatt a választási eredményekből nem lehet következtetni az egyes irányzatok társadalmi támogatottságára. A fenti csoportosítás a regionalizálása miatt – rekonstruált eredmények alapján – nagymélységű elemzésre ad lehetőséget. Az országos eredmények szinte sehol nem egyeznek meg a különböző választókerületek eredményeivel.

Pátcsaládok

A pártok nagy száma miatt viszonylag homogén csoportba soroljuk. Hogy milyen kritériumok alapján, arra a hazai irodalom nem ad eligazítást, így logikai úton állitunk fel kategoriákat. Az így létrejött pártcsaládok a magyar történeti fejlődés termékei, és nem feltétlenül tükrözik a nyugat-európai, illetve a régióban található pártokkal. A hat nagyobb irányzat, balról-jobbra haladó skálán a következők:

- Munkáspártok (szociáldemokraták, kommunisták)

- Liberális és/vagy kispolgári alakulatok (nemzeti demokraták, szabadelvűek, oktobristák)

- Agrárpártok (kisgazdák, parasztpártiak)

- Kereszténypártok (melyek a politikai katolicizmust képviselték)

- Konzervatív nacionalisták (elsősorban az „EGYSÉGES PÁRT”)

- Szélsőjobb (fajvédők, nyilasok, nemzeti szocialisták)

Szerző: Tóth Attila © copyright

Felhasznált irodalom: Választási tanulmányok alapján. Alma Mater Zala Bt.. Nagykanizsa

Következő rész: Pártcsoportok bemutatása


Tisztelt látogatók! Az oldal egyes média elemei (Media Player) csak IE böngészővel jeleníthetők meg!



Get my banner code or create your own banner

Villámgyors tárhely-szolgáltatás a Silihosttól


InterStat.hu

 
.:[MENÜ]:.
 
.:[MULT-KOR]:.

www.mult-kor.hu



zalaszentgróti kastély a mult-kor.hu portálon!


Shvoong
Világméretű kivonat webhely


www.vatera.hu

 

.:[TRIANON]:.

Trianoni sarok >>


1920.06.04
A megsebzett ország
 

A béketárgyalásokra meghívott magyar küldöttség 1920. január 7-én érkezett Párizsba, gróf Apponyi Albert vezetésével, soraiban gróf Bethlen Istvánnal és gróf Teleki Pállal. A delegációt azonnal a Neuilly-ben lévő Château de Madrid nevű szállóba internálták, és ott háziőrizetben tartották, azaz valójában nem vehettek részt a konferencián. Csak 1920. január 16-án - a béketervezet végleges lezárása után - nyílt lehetőség arra, hogy a magyar küldöttség is előadhassa az álláspontját. Ekkor tartotta meg gróf Apponyi Albert a francia Külügyminisztérium földszinti dísztermében, a békekonferencia Legfelső Tanácsa előtt, híres „védőbeszédét”. [2] Ezután átvették a szerződést tartalmazó dokumentumot, majd pár nap múlva – lényegében anélkül, hogy figyelembe vették volna a magyar érveket – aláírták. Az új határokat elvileg a Woodrow Wilson amerikai elnök által megfogalmazott nemzeti elv alapján jelölték ki. Ettől azonban több esetben, stratégiai, gazdasági, közlekedési stb. szempontokra hivatkozva eltértek. Például az összes az új határral párhuzamos út és vasút a határ túloldalára került (főleg katonai okokból). Például az Arad-Nagyvárad-Szatmárnémeti út és vasút, a Csallóköz (a megmaradt, összekötő utak nélküli sugaras szerkezet máig a magyar közlekedés egyik gondja). Így kerültek egybefüggő magyar lakosságú tömbök is a határ túloldalára (például a Csallóköz, Székelyföld, az egykori Partium és Bácska egyes részei), noha legtöbbször ki lehetett volna jelölni megfelelő határt. A magyar tárgyalási stratégia sem volt kompromisszumkész: a teljes integritást célozta, ahelyett, hogy a magyar lakosságú határmenti területek megtartására törekedett volna. Részben ezért is hagyták figyelmen kívül. Nem ragaszkodott a wilsoni elveknek megfelelő helyi népszavazások kiírásához sem.[forrás?] A szerződést végül a lényegében erre kinevezett Simonyi-Semadam Sándor kormányának küldöttei, Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ és Benárd Ágoston, népjóléti miniszter írták alá 1920. június 4-én. A szerződést az 1921. évi XXXIII. törvénycikkel iktatták be a magyar jogrendszerbe. A Magyar Szent Korona Országai (Magyarország, Horvát-Szlavónország és Fiume együtt) az alábbi területeket veszítette el: Erdély és jelentős területek Magyarország keleti részéből (az ún. Partium, valamint a Bánság keleti része) Romániához került; – 103 093 km², a Magyar Királyság 31,78%-a. az északon a főleg rutének által lakott Kárpátalja, a főleg szlovákok lakta Felvidék, a szinte csak magyarok lakta Csallóköz Csehszlovákiához került; – 61 633 km², a Magyar Királyság 18,9%-a. délen az újonnan alakult délszláv állam, a Szerb–Horvát–Szlovén Királyság része lett Magyarországból a Szerémség, Drávaköz (1163 km²), Bácska és a Bánság nyugati része, valamint a Muraköz (729 km²) és a Muravidék (947,8 km²) – 62 092 km², a Magyar Királyság 19,14%-a. az egész önállósodott Horvátország; – 42 541 km², a Magyar Királyság 12,87%-a. nyugaton egy sáv Ausztriához került, ahol később az új területekből Burgenland néven önálló tartományt hoztak létre a már aláírt Saint Germain-i békeszerződés alapján; – 3 965 km², a Magyar Királyság 1,22%-a. Továbbá északon Szepes és Árva megyéből az alábbi községek kerültek Lengyelországhoz: Alsólápos (Lapsze Niźnie), Alsólipnica (Łipnica Wielka), (Czarny Dunajec*), Jablonka (Jabłonka), (Nowy Targ*), (Raba Wyżna*), (Bukowina Tatrzańska*) Czarny Dunajec községből Pekelnik (Piekelnik) és Podszkle (Podskle) települések, Nowy Targ községből Derzsény (Dursztyn), Bélakorompa (Krempachy) és Újbéla (Nowa Biała) települések, Raba Wyżna községből Bukovinapodszkle (Bukowina Osiedle), Harkabúz (Harkabuz) és Szárnya (Podsarnie) települések, Bukowina Tatrzańska községből Feketebérc (Czarna Góra), Szepesgyörke (Jurgów) és Répásfalu (Rzepiska) települések; – 589 km², a Magyar Királyság 0,18%-a. Fiume (mai neve: Rijeka) városa is a magyar Szent Korona része volt, de rövid önállóság után Isztriával és Zárával együtt Olaszországhoz került, majd 1947-ben Jugoszláviához csatolták; – 21 km², a Magyar Királyság 0,000065%-a. A békeszerződés eredményeképp a 325 411 km² összterületű Magyar Királyság elveszítette területének több mint kétharmadát, (az ország Horvátország nélküli területe 282 870 km²-ről 92 963 km²-re csökkent)lakosságának több mint a felét, az 1910-ben még 20 886 487 fős ország lakossága 7 615 117 főre esett vissza.


NEMZETI PORTÁLOK SZÖVETSÉGE


 
.:[MINDEN-MAGYAR]:.

Feszt is Szentgrót


Képtalálat a következőre: „feszt is szentgrót”

2017. Augusztus 18 - 20.


 

A nap versei...


A nap versei...

Kurultaj-Törzsi gyűlés


 

Kurultaj


Magyarok Szövetsége



 

 

FIATAL DEMOKRATÁK SZÖVETSÉGE

 


 A Fidesz 20-éves története >>


Fidesz

 

 
.:[KÖNYVAJÁNLÓ]:.

ebookz.hu

 
.:[PÁLYÁZATFIGYELŐ]:.

 
.:[HÍRDETÉS]:.


antiskola.eu
 

 


NEMZETI HÍRHÁLÓ

 

 


 


 

Katolikus Lexikon>>

Ajánló:

Depositum.hu

Katolikus Hitvédelem>>

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak