Történelem-Kultúra-Társadalom
.:[BEJELENTKEZÉS]:.
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
.:[TURISZTIKAI AJÁNLÓ]:.

 


VÁLASSZON NYELVET A WEBLAP OLVASÁSÁHOZ!


SELECT A LANGUAGE WEB SITE TO READ!

 


 

 

 
.:[IDŐJÁRÁS]:.




 
.:[SZÉKELYSZÁLLÁS]:.

 


Ha utazni szeretne Székelyföldre, akkor szekelyszallas.hu




 Székelyföldi Szálláskereső 


 
.:[INFO]:.
 
.:[KONYHA]:.

 
.:[CSILLAGÁSZAT]:.

Csillagászat>>

Csillagászati tankönyv>>



Hírek.Csillagászat.hu
 
.:[MA.HU]:.
 


 




REKLÁM


 

 


Villámgyors tárhely-szolgáltatás a Silihosttól

 

 
.:[ÚJEMBER]:.


 
.:[DEMOKRATA]:.

RMDSZ



HÍRSZERZŐ BLOG



Corvinus Linrary


 

 
Kelet-közép Eu. a II.Vh. után>>


Kelet- és Közép-Európa a II. világháború után

 

A II. világháborúban győztes és vesztes oldalon harcoló kelet- és közép-európai országok az európai harcok befejezése után szovjet megszállás alatt maradtak. A legtöbb ország sorsa úgy alakult, ahogy Sztálin eltervezte: az eleinte demokratikus köntösbe bújtatott rendszerek néhány év alatt kommunista proletárdiktatúrává változtak.

 



Ajánlat


Közép-Európa sztalinizálása, 1944-1949
Tischler János írása

A "százalékegyezmény"
Bán D. András írása az Európai Utasban


"Ez a háború nem olyan, mint az előzőek. Most az diktálja a maga politikai rendszerét, akié a terület. Mindenki addig a földrajzi határig terjedően teheti meg kötelező mintának a saját szisztémáját, ameddig hadserege előretör. Így van, és másként nem is lehetséges" - citálta Sztálint, a Szovjetunió vezérét az egyik bolgár kommunista vezető. Az idézet jól tükrözi a szovjet vezér hozzáállását a II. világháború utáni területrendezéshez, a különböző érdekszférák kialakításához. Hasonlóan gondolkodott egyébként Winston Churchill is, akivel egy 1944 októberében, Moszkvában tartott tárgyaláson gyakorlatilag százalékosan felosztották az egyes országokat. (Erről a moszkvai tárgyalásról bővebben itt olvashat.)

A Vörös Hadsereg a II. világháború befejezésekor egész Közép- és Kelet-Európában jelen volt, beleértve Ausztriát és Németország keleti részét is. Sztálin tudta, hogy a térségben a világháború előtti német befolyás megszűnésével hatalmi űr alakult ki, melyet a világhatalmi státuszra törekvő szovjetek tölthetnek ki. Sztálin biztos volt abban, hogy meg tudja szerezni Lengyelországot, Németország keleti részét, Romániát és Bulgáriát; Jugoszlávia, Finnország, Magyarország és Csehszlovákiában esetében azonban kérdéses volt, meddig tud elmenni. Tervei szerint ezekben az országokban fokozatosan vették volna át a hatalmat a kommunisták. Ma már tudható, hogy a terv Ausztria és Finnország esetében nem sikerült, többek között azért, mert ezekben az országokban a kommunisták támogatottsága elenyésző volt. 

A jaltai konferencia

Winston Churchill brit miniszterelnök, Franklin Delano Roosevelt amerikai elnök és Joszif Visszarionovics Sztálin szovjet vezér a jaltai konfenecián (1945. február 2-12.). Lengyelország sorsa már itt eldőlt. 


Sztálin nagyon pragmatikusan kezdte megvalósítani terveit: tudta, ha a háború lezárása után azonnal hatalomra tör a megszállt területeken, azzal korábbi szövetségeseit fordítja maga ellen. A németek kivonulása után a többnyire Moszkvában "nevelkedett", anyaországukba hazatérő kommunista aktivisták hamar életet leheltek a helyi, illegálisan már létező kommunista pártokba, de a nagyvezér megtiltotta, hogy azonnal átvegyék a hatalmat (a parancsnak egyedül Josip Broz Tito jugoszláv pártvezér nem tett eleget, és partizánjaival megragadta az irányítást). A szovjetek által felszabadított országokban (Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában is) a háborút lezáró tárgyalások szellemében "szabad" választásokat tartottak, ahol a kommunista pártok - eleget téve a moszkvai instrukcióknak - visszafogott programokat hirdettek. A szabad választásokat csupán Magyarországon (1945) és Csehszlovákiában (1946) nem kísérték terrorisztikus megfélemlítések és csalások. Megalakultak a koalíciós, népfronti jellegű egységkormányok, melyben a kommunisták különböző súllyal szerepeltek. (Arról, hogy a háború után demokratikus egységkormányok alakuljanak, még a jaltai konferencián döntöttek a nagyhatalmak. Nyugaton is népfronti kormányok jöttek létre.) Mivel az úgymond ellenzéki, polgári elveket valló pártok is bekerültek a kormányba, a térség sorsa látszólag nem volt megpecsételve.

Hányan léptek be a kommunista pártba és miért?
A kommunista párt taglétszáma 1944-től 1947-48-ig Bulgáriában 25 ezerről 500 ezerre, Lengyelországban 20 ezerről egymillióra, Romániában kétezerről 800 ezerre, s végül Magyarországon két és fél ezerről 887 ezerre nőtt. Csehszlovákia kommunistái azért képeznek kivételt, mert a párt 1918 óta legálisan működött. Ennek köszönhetően itt már 1946 márciusában egymillióan voltak a pártban, de 1948 közepére kétmilliósra duzzadt a tagság létszáma. (
Tischler) A folyamat legfontosabb kiváltó oka, hogy a nácizmus leverése után egész Európában (nemcsak a keleti részen) baloldali fordulat ment végbe. A kommunista pártok - idealizmusuk, radikalizmusuk, újdonságerejük és egységességük miatt - kiváltképp a fiatalok számára voltak vonzóak.

 
 
 
 

 

 
   

A Magyar Kommunista Párt és a Szociáldemokrata Párt Egyesülési Kongresszusának plakátja, 1948 (Forrás
)
Valójában azonban az egyre jobban támogatott kommunista pártok - a legtöbb esetben a kormányt irányító szerepből, az orosz megszállásnak köszönhető magabiztossággal - lassanként átvették a vezetést. A kommunista képviselők - mint például Georgi Dimitrov Bulgáriában, Klement Gottwald Csehszlovákiában vagy Révai József Magyarországon - szemfényvesztő módon rendszeresen kihangsúlyozták a kommunisták szándékát a hosszú távú együttműködésre. Érdekes színjáték volt az is, melyben Sztálin (a korábban éppen az ő döntésével szemben intézkedő) jugoszláv kommunistákkal dorgáltatta meg a kommunista pártokat, akik "nem voltak képesek átvenni a hatalmat". A kommunisták megértették a burkolt üzenetet (mely igencsak sértő volt rájuk nézve). Ennek is köszönhető, hogy 1947-48 körül a nem kommunista pártok kiszorultak a politikai életből. (Ezt ellensúlyozandó nyugaton a kommunista pártokat távolították el az egységkormányokból.) A jobboldali pártokat betiltották, a baloldali pártokat (a szociáldemokratákat és a szocialistákat) pedig beolvasztották a kommunista pártba. A kelet-európai országokban a koalíciós kormányzás helyére egypárti kommunista uralom lépett, mely azért fenntartotta az ál-többpárti jelleget. A népképviselet lényegében megszűnt: választásokat ugyan tartottak, de általában "egy jelölt közül" lehetett "szavazni a jobbra".  A súlyát vesztett parlament tovább ülésezett, bár munkája formálissá vált, hiszen az ország lényegi kérdéseiről a kommunista párt legszűkebb vezető testületében, a Politikai Bizottságban döntöttek.

A kommunista hatalomátvételt az is gyorsította, hogy 1947 szeptemberében a keleti blokkban létrejött a Kominform, a Kommunista és Munkáspártok Tájékoztató Irodája, mely gyakorlatilag intézményesítette a kapitalista és a szocialista tömb állandó harcát. (A szocialista és kapitalista, nyugati és keleti tömb nyílt szembenállása először 1946. március 5-én mutatkozik meg, amikor Winston Churchill már mint brit ex-miniszterelnök megtartja híressé vált  fultoni beszédét, amelyben felhívja a figyelmet a Szovjetunió expanziós törekvéseire, és először használja a "vasfüggöny" kifejezést Európa megosztottságával kapcsolatban. ) A szovjetek a Kominformmal, mely a kommunista pártok moszkvai központú irányításának eszköze volt, egyrészről Harry S. Truman amerikai elnök 1947 márciusában elhangzott kongresszusi beszédére "reagáltak". Az amerikai elnök ebben a beszédben meghirdette a később róla elnevezett feltartóztatás elvet (Truman-elv), melynek lényege, hogy az Egyesült Államok nem engedi, hogy a Szovjetunió a II. világháború után kialakult területi befolyását növelje. (Ez mindenekelőtt a Görögországban akkoriban újra fellángoló polgárháborúra volt értendő.) A szovjeteknek arra is reagálniuk kellett, hogy 1947 nyarán George Marshall, az USA külügyminisztere segélyt ajánlott fel a háborúban gazdaságilag kimerült államoknak (Marshall-terv). A támogatást, mely sok nyugati ország újjáépítésén nagyot lendített, a kelet-európai államok moszkvai tiltásra "lovagiasan" elutasították. 

A Truman-elv meghirdetésével és a Marshall-segély visszautasításával tehát nyilvánvalóvá vált Európa megosztottsága. Kelet-Európa szovjetek által megszállt országainak többsége számára ez azt jelentette: a Nyugat lemondott róluk, attól az időtől kezdve tehát a szovjet érdekszférába tartoztak. 

forrás:  www.mindentudas.hu

 

 
.:[MENÜ]:.
 
.:[MULT-KOR]:.

www.mult-kor.hu



zalaszentgróti kastély a mult-kor.hu portálon!


Shvoong
Világméretű kivonat webhely


www.vatera.hu

 

.:[TRIANON]:.

Trianoni sarok >>


1920.06.04
A megsebzett ország
 

A béketárgyalásokra meghívott magyar küldöttség 1920. január 7-én érkezett Párizsba, gróf Apponyi Albert vezetésével, soraiban gróf Bethlen Istvánnal és gróf Teleki Pállal. A delegációt azonnal a Neuilly-ben lévő Château de Madrid nevű szállóba internálták, és ott háziőrizetben tartották, azaz valójában nem vehettek részt a konferencián. Csak 1920. január 16-án - a béketervezet végleges lezárása után - nyílt lehetőség arra, hogy a magyar küldöttség is előadhassa az álláspontját. Ekkor tartotta meg gróf Apponyi Albert a francia Külügyminisztérium földszinti dísztermében, a békekonferencia Legfelső Tanácsa előtt, híres „védőbeszédét”. [2] Ezután átvették a szerződést tartalmazó dokumentumot, majd pár nap múlva – lényegében anélkül, hogy figyelembe vették volna a magyar érveket – aláírták. Az új határokat elvileg a Woodrow Wilson amerikai elnök által megfogalmazott nemzeti elv alapján jelölték ki. Ettől azonban több esetben, stratégiai, gazdasági, közlekedési stb. szempontokra hivatkozva eltértek. Például az összes az új határral párhuzamos út és vasút a határ túloldalára került (főleg katonai okokból). Például az Arad-Nagyvárad-Szatmárnémeti út és vasút, a Csallóköz (a megmaradt, összekötő utak nélküli sugaras szerkezet máig a magyar közlekedés egyik gondja). Így kerültek egybefüggő magyar lakosságú tömbök is a határ túloldalára (például a Csallóköz, Székelyföld, az egykori Partium és Bácska egyes részei), noha legtöbbször ki lehetett volna jelölni megfelelő határt. A magyar tárgyalási stratégia sem volt kompromisszumkész: a teljes integritást célozta, ahelyett, hogy a magyar lakosságú határmenti területek megtartására törekedett volna. Részben ezért is hagyták figyelmen kívül. Nem ragaszkodott a wilsoni elveknek megfelelő helyi népszavazások kiírásához sem.[forrás?] A szerződést végül a lényegében erre kinevezett Simonyi-Semadam Sándor kormányának küldöttei, Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ és Benárd Ágoston, népjóléti miniszter írták alá 1920. június 4-én. A szerződést az 1921. évi XXXIII. törvénycikkel iktatták be a magyar jogrendszerbe. A Magyar Szent Korona Országai (Magyarország, Horvát-Szlavónország és Fiume együtt) az alábbi területeket veszítette el: Erdély és jelentős területek Magyarország keleti részéből (az ún. Partium, valamint a Bánság keleti része) Romániához került; – 103 093 km², a Magyar Királyság 31,78%-a. az északon a főleg rutének által lakott Kárpátalja, a főleg szlovákok lakta Felvidék, a szinte csak magyarok lakta Csallóköz Csehszlovákiához került; – 61 633 km², a Magyar Királyság 18,9%-a. délen az újonnan alakult délszláv állam, a Szerb–Horvát–Szlovén Királyság része lett Magyarországból a Szerémség, Drávaköz (1163 km²), Bácska és a Bánság nyugati része, valamint a Muraköz (729 km²) és a Muravidék (947,8 km²) – 62 092 km², a Magyar Királyság 19,14%-a. az egész önállósodott Horvátország; – 42 541 km², a Magyar Királyság 12,87%-a. nyugaton egy sáv Ausztriához került, ahol később az új területekből Burgenland néven önálló tartományt hoztak létre a már aláírt Saint Germain-i békeszerződés alapján; – 3 965 km², a Magyar Királyság 1,22%-a. Továbbá északon Szepes és Árva megyéből az alábbi községek kerültek Lengyelországhoz: Alsólápos (Lapsze Niźnie), Alsólipnica (Łipnica Wielka), (Czarny Dunajec*), Jablonka (Jabłonka), (Nowy Targ*), (Raba Wyżna*), (Bukowina Tatrzańska*) Czarny Dunajec községből Pekelnik (Piekelnik) és Podszkle (Podskle) települések, Nowy Targ községből Derzsény (Dursztyn), Bélakorompa (Krempachy) és Újbéla (Nowa Biała) települések, Raba Wyżna községből Bukovinapodszkle (Bukowina Osiedle), Harkabúz (Harkabuz) és Szárnya (Podsarnie) települések, Bukowina Tatrzańska községből Feketebérc (Czarna Góra), Szepesgyörke (Jurgów) és Répásfalu (Rzepiska) települések; – 589 km², a Magyar Királyság 0,18%-a. Fiume (mai neve: Rijeka) városa is a magyar Szent Korona része volt, de rövid önállóság után Isztriával és Zárával együtt Olaszországhoz került, majd 1947-ben Jugoszláviához csatolták; – 21 km², a Magyar Királyság 0,000065%-a. A békeszerződés eredményeképp a 325 411 km² összterületű Magyar Királyság elveszítette területének több mint kétharmadát, (az ország Horvátország nélküli területe 282 870 km²-ről 92 963 km²-re csökkent)lakosságának több mint a felét, az 1910-ben még 20 886 487 fős ország lakossága 7 615 117 főre esett vissza.


NEMZETI PORTÁLOK SZÖVETSÉGE


 
.:[MINDEN-MAGYAR]:.

Feszt is Szentgrót


Képtalálat a következőre: „feszt is szentgrót”

2017. Augusztus 18 - 20.


 

A nap versei...


A nap versei...

Kurultaj-Törzsi gyűlés


 

Kurultaj


Magyarok Szövetsége



 

 

FIATAL DEMOKRATÁK SZÖVETSÉGE

 


 A Fidesz 20-éves története >>


Fidesz

 

 
.:[KÖNYVAJÁNLÓ]:.

ebookz.hu

 
.:[PÁLYÁZATFIGYELŐ]:.

 
.:[HÍRDETÉS]:.


antiskola.eu
 

 


NEMZETI HÍRHÁLÓ

 

 


 


 

Katolikus Lexikon>>

Ajánló:

Depositum.hu

Katolikus Hitvédelem>>

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak