womenssecret
..::Menü::..
 

 

 TINIGONDOK
(hamarosan)

       Pattanások 
Tisztálkodásról
Pasikról
Gondok a szülőkkel
Csűnya vagyok?

Szexualitásról tiniknek/fogalmak

Szexualitásról tiniknek/cikkek

FOLYAMATOS FELTÖLTÉS!!!

Az oldal tartalmának másolása TILOS!
A cikkek egy része saját írás.
Egyéb esetekben
a forrásokat feltűntettem.

BABAVÁRÁS ELŐTT

A Jónás-módszer
 A Nagy Gondolat:Jöhet a baba! 
A menstruációról (női ciklus) 

Tampon vagy betét? 

Egy kis anatómia 

Fogantatás 

Az embrió fejlődése (fotókkal) 
A meddőségről 
A női meddőség okai és kezelése 

A férfi meddőség okai és kezelése

Amikor minden rendben van mégsem jön össze

Ébredési hőmérséklet

A lombikbébi program
Inszemináció

Terhességi tesztek

A terhesség első tünetei

A teszt pozitív, mégis menstruálok

Nemkívánt terhesség/Abortusz
Nemibetegségek 

 

 

 

 BABAVÁRÁS KÖZBEN

Ultrahangvizsgálat
3-4D ultrahang

Mire kell vigyázni a terhesség alatt?
Magzatkárosító hatások
Spontán vetélés
Babakelengye

Honnan tudom, hogy megindult a szülés?
Kórházválasztás
Orvosválasztás
Szülésznőválasztás
Mit vigyek magammal a kórházba?

Mi a CTG vizsgálat?
Milyen vizsgálatokat végeznek el a terhesség alatt?
Szülés módjai

Születés videók+16!!!
Császármetszés videók +16!!!
Szülés közbeni komplikációk
Fájdalomcsillapítási módszerek
Mi a magzatmáz?

Magzatszurok és egyéb fogalmak

A magzatvíz elfolyása
Mi az a nyákdugó?
Az őssejtről

 

 

SZÜLÉS UTÁN

Koraszülött babák
Mikor engednek haza a szülés után?
Szülés utáni komplikációk
Légzésfigyelő
Testvérek és az újszülött
Szoptatási tanácsok
Szoptatási nehézségek
Szülés utáni depresszió
Pelenkázás
Beteg a baba

Fiúk
Lányok
Köldökcsonk tisztítása
Down-szindróma
A baba biztonsága az autóban
A baba biztonsága a lakásban
A férjem apává vált

Nem vagyok jó anya?
A nagyszülők szerepe
Fogamzásgátlás

 

 

 

Bannerem







 

 

..::Bejelentkezés::..
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
..::Counter::..
Indulás: 2007-02-23
 

HASZNOS LINKEK

http://menstruacio.lap.hu/
http://www.infertility.hu/
http://nemibeteg.lap.hu/
http://babatervezok.otthona.net/
www.ciklus.hu

KÖSZÖNET

Enter to www.glitter-memories.de.vu

Mi is a menstruáció?

Most pedig, először is, próbáljuk megérteni, hogy mi is a menstruáció. Sok nőnek fogalma sincs, hogy mi is játszódik le a testében egy ciklus alatt. Ha megértjük, rájövünk, hogy az emberi test már önmagában is egy csoda. Hát még mekkora csoda maga a fogantatás és igazából milyen nehéz feladat. Tudtátok, hogy az ember az egyik legszaporátlanabb faj a Földön? Nézzétek meg például a macskákat! Hallott már valaki meddő macskáról?????

 

A MENSTRUÁCIÓ

 

Normál körülmények között, általában 26-32 naponta jelentkezik a 3-5 napig tartó vérzés (mennyisége: 30-40 ml) kíséretében el is múlik. A menstruációs ciklus hosszának a két egymást követő vérzés közötti időt tekintjük. A ciklus kezdete a menzesz első napja.

Közvetlen kiváltója, a petefészekben termelődő hormonok (a tüszőhormon - ösztrogén) és a (progeszteron - sárgatest) szintjeinek változása .

A hormontermelő szervek összehangolt munkájának irányítója az agyalapi mirigy (orvosi nevén: hipofízis) ami a petefészek hormontermelődését szabályozó hormonok révén irányítja a nők (lányok) nemi ciklusát. A hipofízis felügyeletét az agyon belül a hipotalamusz szexuális központja látja el.

A fokozott tüszőhormontermelődés visszahat a hipofízisre is, és ennek hatására megnő a sárgatest stimuláló (luteinizáló - LH) hormon termelődése.

Ennek hatására következik be a tüszőrepedés (ovuláció) a petesejt ekkor elindul vándorútjára, hogy találkozzon - vagy ne - a párjával, a férfi ivarsejtjeivel a spermiumokkal.

A megrepedt tüsző ágya, átalakul sárgatestté és az általa termelt sárgatest hormon (progeszteron) készíti fel a méh nyálkahártyáját a találkozott ivarsejtekből képződő magzatkezdemény befogadására, vagy ha ez (a találkozás, termékenyülés, egyesülés, intim kontakt, terhesség) nem jön létre, akkor a méh nyálkahártyája vérzés közepette 2 hét múlva leválik.

Ennek az eredménye a menstruáció (havi vérzés, havi baj, mensi).

A nők termékeny életében, mintegy 400-500 ciklussal lehet számolni, de ezekből mindössze 1-5 ciklusból hordanak ki terhességet és szülik meg gyermeküket.


Mi is a menstruáció?
A belső női nemi szervek közül a méh legbelső rétege a méhnyálkahártya, amely hormonális hatásra minden ciklus alatt fokozatosan megvastagszik, majd vérzés kíséretében lelökődik. A ciklus hossza általában 28 nap, így a méhnyálkahártya lelökődése is 28 naponta következik be, innen származik az elnevezés (latinul mensis: hónap).
Mind a nyálkahártya megvastagodása, mind leválása hormonális hatásra következik be. A női hormonok termelődésének legfontosabb helye a petefészek, ahol döntően ösztrogének és progeszteron termelődnek, melyek létrehozzák a méhnyálkahártya fokozatos megvastagodását, majd leválását.

4_200306121748230.gif

A méhnyálkahártya vastagodása és lelökődése a ciklus folyamán

A nemi teljesség korában a petefészekben a ciklus 14. napján tüszőérés következik be, azonban a peteérés nem abszolút feltétele a menstruációnak, rendszeres havivérzés peteérés nélkül is bekövetkezhet.
Ugyancsak havonta jelentkezik vérzése a fogamzásgátló tablettát szedő nőknek, azonban ez a vérzés a tabletta hormontartalmának, és nem a petefészek hormontermelésének eredménye. A vérzés ilyenkor a tablettaszedés 7 napos szünetében jelentkezik, és megvonásos vérzésnek nevezzük.

A menses gyakorisága

A szervezetben lezajló hormonális változások eredményeként általában 28 naponta következik be a méhnyálkahártya lelökődése, a menstruáció. A két egymást követő menstruációs vérzés első napjai közötti 28 nap a ciklus hossza, ebbe számítjuk bele a menstruációs vérzés 4–5 napját is.
Semmilyen aggodalomra nem ad azonban okot, ha a ciklusa valakinek ennél néhány nappal rövidebb, esetleg hosszabb. Élettani hormonális működés állhat a 25 napos, csakúgy mint a 31 napos ciklusok hátterében. Ha a ciklus eltérő hossza miatt kérdéses a peteérés megléte, erről több módszerrel megbizonyosodhatunk (ébredési hőmérséklet mérése, ultrahang vizsgálat, vérvétel). Igazolt peteérés esetén az átlagosnál rövidebb vagy hosszabb ciklusok tennivalót nem igényelnek.
Azt is természetesnek tekintjük, ha a ciklusok hossza ugyanazon nőnél egy-két napos különbséget mutat. Az élettani hormonális működést bonyolult szabályozó mechanizmus irányítja, melyet számtalan tényező befolyásol. Utazás, stressz, táplálkozási, életmódbeli változások, fizikai aktivitás egyaránt hatással lehetnek a ciklus hosszára. Érthető, ha vérzésed emiatt egy-két nappal korábban, vagy később jelentkezik az egyébként vártnál.

A menses időpontjának módosítása

Néha mi magunk szeretnénk a mensest a vártnál későbbre csúsztatni, hiszen az előre kiszámolt időpontban külföldi utazás, nyaralás, fontos találkozó szerepel terveink között. Ha fogamzásgátlót szedsz, legegyszerűbben a 7 napos szünet kiiktatásával érheted el a fenti célt. A 21. tabletta bevétele utáni napon vedd be a következő levél első tablettáját. Ily módon vérzésed nem fog jelentkezni, csak a következő adag utáni 7 napos szünetben. Akkor is van lehetőség a menses elcsúsztatására, ha nem szedsz hormonális fogamzásgátlót, ennek pontos módját beszéld meg nőgyógyászoddal!
A 21 napnál gyakrabban, vagy 35 napnál ritkábban jelentkező menses viszont kórosnak tekinthető. A túl gyakori vérzés hátterében gyakran áll szervi elváltozás (gyulladás, ciszta, daganat) vagy hormonális egyensúlyzavar, emellett a fokozott vérvesztés önmagában is veszélyes, és további szövődmények forrása lehet. A túl ritka havivérzés hátterében legtöbbször a hormonális tengely nem kielégítő működése áll. Peteérés egyik esetben sem valószínű, mindkettő részletes kivizsgálást és kezelést igényel.

A menstruáció mennyisége

A menstruációs váladék elsősorban méhnyálkahártya szövettörmeléket és vért tartalmaz. A vérzés mennyisége 80-100 ml körüli, azonban pontos megítélése nehézkes, így inkább a vérzéses napok száma, az elhasznált tampon vagy betét mennyisége alapján tudunk következtetni az átlagosnál bővebb vérvesztésre. Ugyancsak kóros kisebb-nagyobb véralvadékok jelenléte. A hoszszabb időn át meglévő bő vérzés gyengeséget, szédülést, vérszegénységet okozhat, és mindenképpen kivizsgálást igényel. A vérzés általában 4-5 napos. Ha vérzésed 7 napnál tovább tart, ez hosszabb távon ugyancsak vérszegénységhez vezethet, érdemes tehát felkeresned nőgyógyászodat.
Átlagosnál bővebb vérzést okozhat a méh izomfalában elhelyezkedő, vagy a méhnyálkahártya felé növő jóindulatú méhizomdaganat, polip, gyulladás, idősebb korban a méhnyálkahártya túlburjánzása. Nőgyógyászati és ultrahang vizsgálat segítenek a pontos ok tisztázásában. A fenti kórképek a bővebb menstruációs vérvesztés mellett esetleg a ciklus többi napján is okozhatnak több-kevesebb ún. közti vérzést. A menstruációtól független közti vérzés hátterében gyakran hormonális ok áll, azonban hasonló tünetet a méhszáj kóros elváltozása is okozhat, így közti vérzés észlelése esetén mielőbb fordulj orvoshoz!

A terhesség elleni védekezés módja befolyásolhatja a vérzés mennyiségét. Hormonális fogamzásgátló szedése mellett a vérzés mennyisége általában csökken, míg méhen belüli fogamzásgátló eszköz (hurok) viselése esetén a korábbinál valamivel bővebb lehet a menses. Kivétel ez alól a méhen belüli hormonális fogamzásgátló rendszer, melynek egyik fő velejárója éppen a minimális menstruáció. Fogamzásgátló tabletta szedése mellett is előfordulhat igen kevés, csupán jelzésszerű havi vérzés. Aggodalomra ilyenkor semmi okunk nincs, inkább előnyként értekelendő a ritkábban kialakuló vérszegénység, a kevesebb elhasznált tampon vagy betét.

Mensesnaptár

Mint az előzőekből látható, a menstruációs vérzés gyakorisága, a vérzés mennyisége még a teljesen egészséges nőknél sem állandó. Emellett a hormonális rendszer egyensúlyzavara és a nőgyógyászati szervek legtöbb betegsége is vérzési rendellenességet okozhat. Emiatt nagy segítség lenne a nőgyógyászati ellátásban, ha minden nő rendszeresen vezetne mensesnaptárt. Minden rendelésen beszerezhető már a menstruációs vérzések vezetésére szolgáló naptár. Ennek előnye, hogy a ciklust kísérő tünetek, az esetleges közti vérzések is jelölhetők rajta, de a célnak tökéletesen megfelel, ha egy kártyanaptáron karikázzák be a vérzéses napokat.

Miért segít a mensesnaptár? Szabályosan vezetett naptár esetén szinte egy pillantás alapján tájékozódhat az orvos a vérzészavar meglétéről, jellegéről, következtethet a lehetséges kiváltó okokra, terhesség esetén megállapíthatja annak pontos korát. Ugyanakkor csupán a mensesnaptár alapján ki is zárhatók egyes kórképek (pl. méhen kívüli terhesség), így megkímélhed magad bizonyos vizsgálatoktól, felesleges beavatkozásoktól. Terhesség vállalása esetén pontosabban ki lehet számolni a megtermékenyülésre alkalmas napokat, hormonális fogamzásgátló szedése mellett jelentkező vérzés esetén tanácsot tud adni az orvos a kezelés legcélszerűbb módjára. Összességében a mensesnaptár vezetésére fordított idő bőségesen megtérül és kamatozik a későbbiekben.

A havivérzés kimaradása

Egy-egy menstruáció kimaradása előfordulhat teljesen egészséges nőknél is. Ha nem ismétlődik, és hátterében kóros elváltozást nem talál az orvos, nem igényel semmilyen tennivalót. Bizonyos helyzetekben teljesen érthető a vérzés elmaradása: terhesség alatt, szoptatás idején, a változó kor kezdetén. Valódi vérzéshiányról (amenorrhoea) akkor beszélünk, ha három egymást követő menses elmarad, ennek hátterében legtöbbször a hormontermelő rendszer zavara áll. Mint korábban említettük, a szabályozó rendszer rendkívül összetett, a külvilágból és a test egyéb szervrendszereiből érkező jelek alapvetően befolyásolhatják működését, vérzéskimaradást okozva.
Vérzéskimaradás esetén legelőször terhességre kell gyanakodni, mielőbb célszerű elvégezni a terhességi tesztet. A patikákban kapható tesztek nagy biztonsággal igazolják vagy kizárják a korai terhességet. Bármilyen kétség esetén lehetőség van nőgyógyászati rendelőben megismételtetni a vizsgálatot, szükség szerint kiegészítve nőgyógyászati és ultrahang vizsgálattal. A ma alkalmazott hormonális fogamzásgátló készítmények, illetve a méhen belüli eszközök nagy biztonsággal védenek a nem kívánt terhesség ellen, de tudnunk kell, száz százalékos módszer nem létezik. Főleg, ha hiba történt a tabletta szedésében, hányás, hasmenés jelentkezett az előző hónapban, majd késik a menses, indokolt a teszt elvégzése.

Ha a terhességi teszt negatív, és semmilyen panasz nem jelentkezik, rövid várakozás minden további nélkül megengedhető. Gyakran átmeneti stressz (vizsgaidőszak), fokozott fizikai aktivitás (atlétika) vezet vérzéskimaradáshoz. Kiemelendő a túlhajszolt és indokolatlan fogyókúra, ami először vérzéskimaradáshoz, de súlyosabb esetben a hormonális rendszer mélyreható, nehezen korrigálható működészavarához vezethet, ezért kerülendő.

Hosszab vérzéskimaradás esetén indokolt a részletes kivizsgálás. Amennyiben egyéb, ismert belgyógyászati vagy endokrin megbetegedésed van, célszerű annak kontrollja, mielőbbi beállítása, ami gyakran önmagában rendezi a vérzéskimaradást. Jól ismert példák a nem kezelt cukorbetegség, a pajzsmirigy működészavara, amelyek másodlagosan vezetnek vérzéskimaradáshoz.

Kóros tünetek

A menstruációt kísérő kóros tünetek

A menstruációs ciklussal együttjáró hormonális változások a legtöbb nőnél okozhatnak enyhe szubjektív tüneteket: emlőfeszülés, teltségérzés, fáradékonyság, ingerültség, időnként fejfájás, azonban ezek az életmódot, aktivitást nem befolyásolják. A menses körüli időszakban azonban kifejezett panaszok jelentkezhetnek, amelyek akár a normál életvitelt is akadályozhatják.
A menses előtti napokban jelentkező, igen változatos tünetegyüttes összefoglaló neve premenstruális feszültség, vagy premenstruális szindróma. A premenstruális kifejezés a tünetek jelentkezésének időpontját jelöli: a panaszok a mensest megelőző időszakban a legkifejezettebbek, a vérzés jelentkezésekor csökkenek. A feszültség kifejezés a vezető tünetekre utal: ingerlékenység, szorongás, félelem, míg a szindróma elnevezést a változatos tünetetek miatt használjuk. A felsorolt jelek mellett egyénenként változó erősséggel észlelhetünk ugyanis fejfájást, alhasi érzékenységet, változatos szervi tüneteket. A kezelés a panaszok jellegétől és súlyosságától függően egyénre szabott.
Fájdalmas havivérzésről (dysmenorrhoea) beszélünk, ha a menstruációt kifejezett alhasi fájdalom, görcsök kísérik. Az előbb ismertetettel szemben a menses előtti napok tünetmentesek, a fájdalom a menstruáció alatt jelentkezik, az első egy-két napban igen kifejezetten. Gyakori megbetegedésről van szó, elég csak a menses alatti néhány napos visszatérő iskolai hiányzásokra gondolnunk. A fájdalmas havi vérzés miatt szenvedők többsége pedig  megfelelő gyógyszeres kezeléssel tünetmentessé tehető lenne. A fiatalkorban jelentkező fájdalmas havivérzés hátterében szervi elváltozást általában nem sikerül kimutatni, ezek az esetek gyógyszeres kezelésre jól reagálnak. Az életkor előrehaladtával gyakoribbá válik a másodlagos fájdalmas havivérzés, ilyenkor valamilyen szervi elváltozás (mióma, gyulladás) következménye a fájdalom. Ezekben az esetekben a kiváltó ok megszüntetése és kezelése az elsődleges. Viszonylag gyakran endometriosis húzódik meg a háttérben.
A ciklushoz társuló kellemetlen szubjektív panaszok miatt célszerű mielőbb nőgyógyász segítségét kérni.

Dr. Major Tamás egyetemi adjunktus (Debreceni Egyetem, Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika)

Forrás: scheringclub.hu

 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre