Állatbarátok és állatvédők klubja
Webmiss: Nik
Site: Állatos
Style: Catss v12.0
Design by: Nik
Title: Állatbarárok és
Állatvédők klubja
Open: 2006.06.20.
Perfect for: IE
Email:
WWW. :
Version: 1.1


Figyeljétek:  

 

Site tesók

 ->     

 
 

Szavazz!

Mit gondolsz az oldalról?

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Számláló
Indulás: 2006-01-01
 


 
 
Sisakos kaméleon
A calyptratus a legkönnyebben beszerezhető és legkönnyebben tartható fajok egyike. Tojásrakó. Két alfajt ismer a szakirodalom:

· a c.c. calyptratus Sana és környékén (Jemen) él. A hímek sarkantyút viselnek keléstől fogva, így a kicsik nemének meghatározása nagyon könnyű. A hímek színessége és sisakja a nőstények kevésbé színezettsége jól elkülöníti a nemeket. A nőstények párzás után sötétebb alapszínű, pettyes nászruhát öltenek. · c.c. calcifer a calyptratustól abban különbözik, hogy sisakja kisebb méretű. Régebben a calyptratus és a c.c. arabicus fajok kereszteződésének tartották. élőhelye a Saudi-Jemen határvidék folyóvölgyei és hegyei.

A faj leírása

A hímeknek nagyobb sisakjuk és testük (30-37 cm farokkal együtt)van. A hímek általában vékonyabbak a nőstényeknél, sárga, zöld és kékeszöld sávokkal tarkított színezetűek.

A nőstények 25-35 cm-re nőnek és zöld alapszínűek.

A hímek 6, a nőstények 5 hónapos korukban ivarérettek, de 9 hónapos korukban érik csak el tenyészérettségüket, amikor is tenyésztésbe vonhatók.

Elhelyezés
A frissen kikelt állatokat egy 5l-es befőttesüvegben vagy hasonló műanyag edényben is elhelyezhetjük. A kifejlett állatok elhelyezésére nagyobb minimum 1m x 60cm alapterületű, 1,3m magas terrárium szükséges.

A calyptratus az egyik legkevésbé páratartalom érzékeny faj. Viszonylag magas hőmérsékletet (30-34°C) és kevésbé párás levegőt (45-50%) igényelnek. éjszaka a hőmérséklet 20°C-ig csökkenhet. A kifejlett, egészséges egyedek elviselik a 8°C körüli éjszakai lehűlést is.
Víz/Páratartalom
Mint az előzőekből is kiderült a calyptratus nem igényli a mindennapi párásítást, elég az a mennyiség, amelyet a növények transpirációja (párologtatása) biztosít. Ivóvíz biztosítása azonban állandóan szükséges. A calyptratusok természetes élőhelyükön a vízszegény időszakokban levelek fogyasztásával elégítik ki folyadékszükségletüket.
Eleség
A frissen kikelt állatok muslincát vagy 2 hetes tücsköket fogyasztanak. Fontos az eleség vitaminozása, a megfelelő kálcium és D3 vitamin adagolás. A Nekton és Tetra vagy a ZooMed cégek vitaminjain kívül sok egyéb vitaminkeverés kapható a hazai állatkereskedésekben.

Az idősebb állatokat tücsökkel, viaszmollyal, léggyel, gyászbogár vagy rózsabogár lárvával, szopós egérrel etethetjük. Nyári időszakban rovarhálóval vagy csapdával gyűjthetünk rovarokat.


A tücsköket jól "feltuningolhatjuk" haltáppal, száraz macskaeleséggel, gyümölcsökkel, virágporral. Mindig jóltáplált eleséget adjunk a kaméleonoknak. A frissen kikelt légy béltartalma üres, így táplálóértéke kicsi. Etetés előtt mézzel, tejporral etethetjük őket.
Szaporodás
A hímet és a nőstényt külön tartsuk a párzási időszakot kivéve. A fogadóképes nőstény nem fújtat nyitott szájjal, ha meglátja a hímet. A párzás többszöri ismétlődéssel egy óráig is eltarthat, ezért célszerű a párt napokig együtt tartani. A nőstény nászruháját a sikeres párzást követő 18 óra múlva ölti fel.

A nőstény a párzást követő 20-30 napon belül rakja le tojásait a számára alkalmas helyen. Célszerű a nőstény terráriumába legalább 20 cm vastag nedves földet teríteni vagy edégyben tojásrakó helyet biztosítani. A tojásrakáshoz készülődő nőstény sokat mozog, próbaásásokat végez.

Ha nőstényünk nem talál megfelelő tojásrakó helyet akkor jobb esetben az ágról pottyantja le tojásait, rosszabb esetben tojásvisszatartásban el is pusztulhat.


A szokásos tojásszám 35-85-ig terjedhet.

A tojásokat minél előbb helyezzük külön keltetőre. A legjobb keltető anyag a vermikulit (1,5 rész vermikulit + 1 rész víz súlyarányosan),de használhatunk nagyobb szemű perlitet is. A lerakott tojásokat a lerakáskorival egyező pozícióban (nem szabad forgatni!) kell beletenni a keltetőbe úgy, hogy azok fele kilátszódjon a vermikulitból. Lukak fúrásával megoldhatjuk az a lulról való öntözést is. Fedjük le a keltetőd, de biztosítjuk kis lyukakkal a szellőzést. A kelés alatt megromlott tojásokat azonnal távolítsuk el.


A tojások keléséhez 27-28°C szükséges, éjszaka 24-25°C-ra lehülhet a hőmérséklet.


A tojások kelése között nagy eltérések lehetnek. Kb a 144-220. napon várható.

A párduckaméleon

A párduckaméleon (Furcifer pardalis) Madagaszkár és Mauritius szigetén honos. Több különböző színű típus létezik. Az öt fő az alábbi:

  • Ambanja Észak-Madagaszkárról, Ambanja város körzetéből)

  • Diego Suarez (Észak-Madagaszkárról)

  • Nosy Be Blue (Nosy Be szigetéről, kék színű változat)

  • Red Piros változat Maroantsetra környékéről

  • Green Zöld színű, Nosy Be szigetéről és Madagaszkárról



A hímek 52 cm, a nőstények 35 cm körüli testhosszúságúak. A hímek ragyogó és változatos színezetével ellentétben a nőstények Nõstény pardalistöbbnyire egyszerű barna alapon narancs-barack mintásak, a nosy be változat nőstényein kék területek is megjelennek. A fiatal állatok 6 hónapos korukig barnás, szürkés színezetűek. A pardalis az egyik leggyakrabban tartott fajok egyike. Kezdőknek is ajánlható. Viszonylag igénytelen és gyönyörű színezetű, nagytestű faj. Fogságban a hímek kb. 4, a nőstények 3 évig élnek, de leírtak már 8 éves hímet is. A nőstények a tojásrakások számától függően nem élek meg ekkora életkort. Természetes élőhelyükön a különböző természetes ellenségek és betegségek folytán általában már 3 éves koruk előtt elpusztulnak.

A TERRÁRIUM

Az előző részekben ismertetettek birtokában a pardalisok sem tarthatók együtt. Esetleg pár tartásával egy nagyon nagy, növényekkel jól beültetett terráriumban meg lehet próbálkozni (Nekem már évek óta bevált, de nem minden példány alkalmas rá). A kifejlett hímet legalább 50cm x 50cm x 120cm méretű, a kaméleonok tartásához használt inkább magas terráriumban tartsuk. Terráriumaim otthonA nőstényeknek legalább 40cm x 50cm x 80cm méretű helyet biztosítsunk. A nőstény terráriumának aljára legalább 20 cm vastag föld-tőzeg keveréket tegyünk tojásrakó helynek. Nagyon fontos a megfelelő szellőzés a gombák és baktériumok megtelepedésének elkerülése érdekében. Huzat azonban ne legyen! Célszerű a felső és a hátsó oldalon szellőzőnyílások kialakítása. Amerikában a kaméleonokat ketrecekben tartják és nagyon jók a tapasztalatok. Én még nem próbáltam, de az üveg legnagyobb hátrányaként említett nyelvsérülés (az állat a terráriumára kívülről rászállt rovart próbál meglőni és a nyelvkilövő izma megsérül) nálam is előfordult már.

A HŐMÉRSÉKLET ÉS A VÍZELLÁTÁS

A hőmérséklet pontos beállítása a kaméleonok jó közérzetének egyik feltétele. Ha a kaméleont nagyon alacsony hőmérsékleten tartjuk, akkor folyton a hőforrás (izzó) alatt tartózkodik, miközben teste sötétebb tónusúra változik. Ilyenkor az állat nem mozog és gyakran nem is eszik. A túl magas hőmérséklet szintén káros lehet. Ebben az esetben az állat feltűnően aktív, hiperaktív. A test világos tónusúra változik. A száj nyitva van, ezúton is hűtve az állatot. Az ideális hőmérséklet 29.5 - 32°C nappalra, 22°C körüli éEgy kék hím...jszakai hőfokkal párosítva. A pardalis a viszonylag magas páratartalmat kedveli. Mivel a kaméleonok a párás levegőből is vesznek fel folyadékot a napi 2-3-szori párásítás és az élő növények elengedhetetlenek. Főleg a fiatal állatok vízháztartása igényel nagy körültekintést. A párásítással 70-100%-os relatív páratartalmat biztosítsunk. A vízhiány számos vesebetegség, nyálkahártya és szemgyulladáshoz vezethet, tehát az itatásra nagyon figyeljünk oda.

A kaméleonok nappali állatok. A világítást legalább 11-12 órára állítsuk be. Jó szolgálatot tesznek a kapcsoló automaták. Célszerű a reggeli "ébresztőt" nap-kelte után tartani, hogy a természetes fény és a világítás bekapcsolása viszonylagos átmenettel történjen. Este a kaméleon 19.30 körül már elhelyezkedik éjszakára. Próbáljunk igazodni a "beépített" biológiai órához a stressz elkerülése érdekében.

ETETÉS, VITAMINELLÁTÁS

A pardalisokat a szokásos kaméleon eleségekkel etethetjük: tücsök, viaszmoly, gyászbogár-, rózsabogár lárva, légy, szopós egér, a frissen kikelt állatoknak muslinca. Az állatok táplálását a korhoz és a ,mérethez kell igazítani. A fiatal állatoknak - gyors fejlődésük miatt - ad libitum (mindig legyen előtte) adjunk eleséget. Ügyeljünk a táplálék jóltápláltságára és vitaminozására. Az előző részekben ismertetett A, D3 vitaminozás a pardalisnál is használható. A kifejlett állatokat naponta/kétnaponta etessük. A nőstényeket pároztatás előtt célszerű "feltuningolni", felkészíteni a tojásképzésre megfelelő mennyiségű és minőségű eleséggel. Hasonlóan kell figyelni a tojását lerakott, kimerült nőstény víz és táplálék ellátására. A pardalisok a természetben is meglövik a kisebb hüllőket, kétéltűeket így, ha módunkban áll ezzel is kiegészíthetjük étrendjüket. Más kisebb hüllőket, kétéltűeket (anolisok, gekkok) ezért ne tartsunk a pardalissal együtt, mert esetleg "eltűnhetnek".

TENYÉSZTÉS

Mielőtt a pardalisokat tenyésztésbe fognánk győződjünk meg arról, hogy különnemű egyedekkel rendelkezünk-e. A kifejlett hímek jóval nagyobb mérete, színezete és vastag faroktöve biztos ivari dimorfizmus, így a nemek jól elkülöníthetők. A pardalisok 6 hónapos korukra válnak ivaréretté, de tenyészérettségüket csak 1 éves korukra érik el. A fiatalon tenyésztésbe vont nőstények hamar elpusztulnak. A nőstény terráriumában legalább 20cm vastagságban legyen tojásrakó közeg, föld, melyeket száraz levelekkel fedve tehetünk még vonzóbbá hímkaméleonunk "szíve választottjának". Ha megfelelő időpontban szeretnénk állatainkat párosítani, akkor elég a nőstény reakcióit figyelni. A párzásra kész nőstény viselkedése gyökeresen megváltozik, kevésbé agresszív. Ilyenkor próbáljuk egy megfelelően nagy, mászóágakkal teli terráriumba helyezni a hímmel együtt. Amikor a hím észreveszi a nőstényt színei ragyogóbbak lesznek, oldalát mutatja a nősténynek, majd fejbólogatások közben megindul felé. Ha a nőstény nem párzásra kész , akkor száját kitátva fenyegetően fújtat a hím felé. Ilyenkor azonnal vegyük ki a nőstényt és próbáljuk meg néhány nappal később összerakni őket. Ha a nőstény párzásra kész, akkor a hím az udvarlást követően utoléri, rámászik. A párzás kb. 10 percig is eltarthat. A nőstény a párzás után még kb. 3 napig marad fogadóképes. Utána agresszívvé válik és étvágya megnő. Jobb, ha a párzáskor jelen vagyunk az esetleges harcok megelőzése végett. A párzást követő 31-45. napon a nőstény 10-46 db tojást rak az Párzó piros színváltozatáltala ásott üregbe. Ásás közben ne zavarjuk meg a nőstényt. Lehet, hogy teljesen el is tűnik az üregben. A nőstény a üreget a tojásrakás után befedi. A tojásokat célszerű azonnal kivenni és keltetőbe helyezni. A tojásokat 28°C-on nagyon enyhén nedves vermikulitban vagy perlitben, de magas páratartalmú (70-100%) levegővel keltessük. Vigyázzunk, hogy kondenzvíz ne érje a tojásokat! A tojásokat minden nap ellenőrizzük és a penészeseket vagy teljesen beesetteket távolítsuk el. A kisebb horpadások, színesedések nem jelentik feltétlenül a tojás megromlását. A kelés a tojásrakást követő 159-323. napon várható. A kicsiket az első két hónapban a kifejlettebbeknél valamivel alacsonyabb hőmérsékleten (25°C), külön-külön kis, lehetőleg substratum (aljzat) nélküli terráriumban, műanyag edényben tartsuk. A aljzat nélküli helyen könnyebben megfigyelhetjük az állat székletét, táplálkozását. A megfelelő nagyságú mászóágakat itt se felejtsük el. 1 hónaqpos p. A kicsiknek naponta 3 alkalommal párásítsuk, mivel hamar dehidratálódnak. Naponta kétszer etessük őket hetes tücsökkel, muslincával, kis legyekkel, melyeket gazdagon vitaminozzunk. A kicsiket is napoztathatjuk, de vigyázzunk, hogy erős, közvetlen napon sokáig ne legyenek.

A szőnyegkaméleon

A szőnyegkaméleon (Furcifer lateralis) Madagaszkáron mindenhol előfordul, kivéve az északi és egyes észak-nyugati részeket. A párás élettereken kívül a semi-arid élettereken, sőt a félsivatagos területeken is megfigyelhető.

Nem tartozik a nagy testű fajok közé. 25-27cm-nél nem nő nagyobbra. Gyünyörű színeikkel igazi "terráriumi ékszerek" lehetnek. A hímek általában kevésbé színesek, zöld alapon kékes, sárgás mintásak. A nőstények ragyogó sárga, piros, kék szinűek lehetnek. A faj elnevezése a test perzseszőnyeg szerű mintázatára utál. Mindkét nemre jellemző a testen középen végighúzódó hosszanti irányú világos csík, valamint a csíkot metsző körkörös mintázatok. Viszonylag könnyen tartható faj. Fogságban a hímek kb. 3, a nőstények 2 évig élnek, a természetben általában egy éves korukban elpusztulnak. A nőstények 4-6 fészekaljnyi tojást raknak életük során.

A TERRÁRIUM

A lateralisok sem tarthatók együtt. Az állatokat legalább 40cm x 40cm x 70cm méretű, a kaméleonok tartásához használt inkább magas terráriumban tartsuk (C 4070). A nőstény terráriumának aljára legalább 20 cm vastag föld-tőzeg keveréket tegyünk tojásrakó helynek. Nagyon fontos a megfelelő szellőzés a gombák és baktériumok megtelepedésének elkerülése érdekében. Huzat azonban ne legyen! Célszerű a felső és a hátsó oldalon szellőzőnyílások kialakítása. Amerikában a kaméleonokat ketrecekben tartják és nagyon jók a tapasztalatok. 2002-től én is próbálkozom ketreces tartással. Eddig jók a tapasztalataim.

A HŐMÉRSÉKLET ÉS A VÍZELLÁTÁS

A szőnyegkaméleon nappali 23 és 32 fok között, valamint 15-25 fokos éjszakai léghőmérsékleten érzi jól magát. A lateralis a pardalishoz hasonlóan a viszonylag magas páratartalmat kedveli. Mivel a kaméleonok a párás levegőből is vesznek fel folyadékot a napi 2-3-szori párásítás és az élő növények elengedhetetlenek. Főleg a fiatal állatok vízháztartása igényel nagy körültekintést. A párásítással 70-100%-os relatív páratartalmat biztosítsunk. A vízhiány számos vesebetegség, nyálkahártya és szemgyulladáshoz vezethet, tehát az itatásra nagyon figyeljünk oda. Jó szolgálatot tesznek a folyamatos vízcsepegést produkáló rendszerek (átalakított infúzió vagy barkácsolt csepegtető)

A kaméleonok nappali állatok. A világítást legalább 11-12 órára állítsuk be. Jó szolgálatot tesznek a kapcsoló automaták. Célszerű a reggeli "ébresztőt" nap-kelte után tartani, hogy a természetes fény és a világítás bekapcsolása viszonylagos átmenettel történjen. Este a kaméleon 19.30 körül már elhelyezkedik éjszakára. Próbáljunk igazodni a "beépített" biológiai órához a stressz elkerülése érdekében.

ETETÉS, VITAMINELLÁTÁS

A lateralisokat is a szokásos kaméleon eleségekkel etethetjük: tücsök, viaszmoly, gyászbogár-, rózsabogár lárva, légy, a frissen kikelt állatoknak muslinca, kis termetű más rovarok adhatók. Az állatok táplálását a korhoz és a ,mérethez kell igazítani. A fiatal állatoknak - gyors fejlődésük miatt - ad libitum (mindig legyen előtte) adjunk eleséget. Ügyeljünk a táplálék jóltápláltságára és vitaminozására. Az előző részekben ismertetett A, D3 vitaminozás a lateralisnál is használható. A kifejlett állatokat naponta/kétnaponta etessük. A nőstényeket pároztatás előtt célszerű "feltuningolni", felkészíteni a tojásképzésre megfelelő mennyiségű és minőségű eleséggel. Hasonlóan kell figyelni a tojását lerakott, kimerült nőstény víz és táplálék ellátására. A lateralisok nem nagyon bántják a más hüllőket, kétéltűeket, ennek ellenére azonban kerüljük a más állatokkal való közös elhelyezést.

TENYÉSZTÉS

Viszonylag könnyen tenyészthető faj. Mindig a nőstényt helyezzük a hím terráriumába. A párzás 10-30 percig tart. A sikeres párzás után a nőstény 24-52 nappal rakja le 10-25 tojását. Ásás közben ne zavarjuk meg a nőstényt. Lehet, hogy teljesen el is tűnik az üregben. A nőstény a üreget a tojásrakás után befedi. A tojásokat célszerű azonnal kivenni és keltetőbe helyezni. A tojásokat 1 hónapig 20C-on keltesssük, majd két hét alatt fokoztaosan emeljük a hőmérsékletet 27C-ra. A kelési idő 159-350 nap között lehet. A tojásokat minden nap ellenőrizzük és a penészeseket vagy teljesen beesetteket távolítsuk el. A kisebb horpadások, színesedések nem jelentik feltétlenül a tojás megromlását. A kicsiket az első két hónapban a kifejlettebbeknél valamivel alacsonyabb hőmérsékleten (25°C), külön-külön kis, lehetőleg substratum (aljzat) nélküli terráriumban, műanyag edényben tartsuk. A aljzat nélküli helyen könnyebben megfigyelhetjük az állat székletét, táplálkozását. A megfelelő nagyságú mászóágakat itt se felejtsük el. 1 hónapos kicsiknek naponta 3 alkalommal párásítsuk, mivel hamar dehidratálódnak. Naponta kétszer etessük őket hetes tücsökkel, muslincával, kis legyekkel, melyeket gazdagon vitaminozzunk. A kicsiket is napoztathatjuk, de vigyázzunk, hogy erős, közvetlen napon sokáig ne legyenek. 3-5 hónapos korában válnak ivaréretté.

A közönséges kaméleon

A közönséges kaméleon Észak-Afrikában és Dél-Európában honos faj. Egyike a legkönyebben tartható és tenyészthető fajoknak. A kifejlett egyedek elérik a 30cm-es testhosszúságot. Fogságban általában ennél kisebb marad. Alapszíne zöld, két oldalán sorban fehér vagy barna foltokkal, de a színeződés erősen változó. Elterjedése az Ibériai-félsziget déli területei, a Földközi - tenger középső és keleti részének egyes területei (Szicília, Málta, Kréta), Dél-Nyugat Ázsia, Észak-Afrika. Élettere elsősorban a napos és széljárta partközeli dűnék viszonylag sűrű bokorvegetációval (Lygos monosperma, Tamarix africana, Phragmites communis, pinia és eukaliptusz erdők továbbá a gyér vegetációjú sivatagok. A természetben 0-1750m-ig, a januárban átlagosan 10°C-os, júliusban pedig 20-30°C-os átlaghőmérsékletű, 500-800mm évi cspadékmennyiségű helyeken fordul elő. A

TERRÁRIUM

Mint általában a kaméleonok, a közönséges kaméleon is csak egyedül tartható. A kifejlett állatnak 40cm x 40cm x 70cm-es terrárium a megfelelő. A szellőzés itt is nagyon fontos. Fütő/világítótestek itt is szükségesek. Megfelelő mászóágak szintén fontosak. Növényzetnek citrom vagy narancsfák, orgona ajánlhatók. A talaj finom homokból legyen, legalább 20cm vastagon a nősténynél a tojásrakáshoz .

A HŐMÉRSÉKLET ÉS A VÍZELLÁTÁS

A hőmérséklet a természeteshez igazodva nappal 23-35°C, éjszakára 16-22°C. Naponta permetezzük a terráriumot. Mivel a közönséges kaméleon a természetben nyugalmi időszakra vonul, a tél beköszöntével, ha mi is pihentetni szeretnénk állatainkat, úgy ezt 12-15°C-os hőmérsékleten, rendszeres permetezéssel megtehetjük. A hibernációs időszak 2 hónapig tartson.

ETETÉS, VITAMINELLÁTÁS

Az eddig ismertetett eleségek mindegyike alkalmazható a chamaelo chamaelonnál. Az etetés megegyezik az előzőekben leírtakkal. A hibernációs idő előtt célszerű az állatok "kondícióba hozása", hogy könnyebben átvészeljék a telelést.

TENYÉSZTÉS

A közönséges kaméleon ivari dimorfizmusa a kifejlett hímeknél megtalálható vastag faroktőre (hemipeniális üreg) korlátozódik. A párzási idő a természetben augusztus-szeptember hónapra esik. Fogságban ez változhat. A hibernációs idő után a fényintenzitás és a nappali megvilágítás növelésével elérhetjük, hogy nőstényünk párzóképes legyen. Az egyedek 8-9 hónapos korukban válnak ivaréretté. A párzás folyamata ugyancsak az ismert módon történik azzal a különbséggel, hogy itt a hím nem fogja meg a nőstény tarkóját a többi fajnál megszokott módon. A párzás 12-20 percig tart. A nőstény a párzást követő 40-60. napon rakja le tojásait. A tojások száma 14-46-ig terjedhet. A tojások lerakáskor kb. 11mmx17mm nagyságúak. A keltetéshez 27-29°C-ra van szükség. A kis kaméleonok kelése a 190-240. napon várható. Próbálták a tojásokat a lateralis fajhoz hasonló módon lehűteni. Ez utóbbi esetben a kikelő fészekaljban a hímek aránya megnőtt. A permanens hőmérsékleten hímek csak elvétve keltek ki. Ez a kaméleonok kelési hőmérséklet/ivar össze-függéseiből adódnak, melyek még nem teljesen tisztázottak. A kikelt állatok 50mm körüli nagyságúak és kevesebb, mint 1g súlyúak. A kicsiket külön-külön 25°C körüli hőmérsékleten, az előzőekben leírtakhoz igazodva neveljük fel.

A jacksoni kaméleon

A jacksoni az egyik legkülönlegesebb külsővel rendelkező, elevenszülő faj. A hímek három szarva valóságos mini dinoszaurusz külsőt kölcsönöznek az állatnak. Számos más fajnak is vannak szarvai (Ch. johnstoni, Ch. oweni). Gyakorlott szem kell, hogy megkülönböztessük a szarvval rendelkező fajok nőstényét. A faj zöld-sárgásbarna alapszinű fehér vagy sárga pettyekkel. Három alfaja létezik:

  • Ch. j. jacksonii
  • Ch. j. merumontanus
  • Ch. j. xantholophus

A kifejlett állatok 32 cm-es nagyságúra nőnek. A nőstényeknek vagy három kis szarvuk van vagy egy sem. Eredeti élőhelye Kenya, Tanzánia, Uganda hegyei 2000m-es magasságig. Fontos tudni, hogy eredeti élőhelyén az éjszakák meglehetősen hűvösek. A nagymértékű amerikai behozatal folytán vad populációk élnek Hawaii és Maui szigeteken. A jacksonii az egyike azon ritka fajoknak, amelyeknél a pár együtt is tartható. Ennek érdekében a terráriumot nagyra és jól beültetettre kell kialakítani.

A TERRÁRIUM

A minimális terrárium méret 60cm x 50cm x 80cm egy kifejlett állatnak. A pár egy 1,8- szor ekkora helyen elfér. A lámpa nappalra 28°C-ot éjszakára 15°C-os hőmérsékletet biztosítson. Nagyon fontos az éjszakai lehűlés. Ez teszi viszonylag nehézzé a faj tartását. A páratartalom 50-80%os legyen nappal, ami éjszakára 80-100%ra emelkedjen.

VÍZELLÁTÁS

A jacksonii kaméleon is leginkább a növények leveleire eső vízből elégíti ki ivóvízigényét. Hetente kétszer itathatjuk őket pipettából is. Itathatjuk őket vizesedényből is, ha hajlandó inni belőle. A belső szökőkút is jó szolgálatot tehet, de vigyázzunk arra, hogy ez viszont a baktériumok melegágyává válhat és így az ivóvíz könnyen szennyeződhet.

ETETÉS, VITAMINELLÁTÁS

Az etetés az előző fajoknál és az általános részben leírtakkal megegyezően történik.

TENYÉSZTÉS

A jacksoniik ivarérettségüket 5-6 hónapos korukban érik el. A párzásra kész nőstény nem menekül el a hímtől. A hím udvarlás után rámászik a nőstényre. A párzás 10-13 percig tart. További párzások lehetnek a következő napon. A jacksonii elevenszülő, vagyis a párosodott nőstény a sikeres párzást követően 3,5-6 hónap múlva 7-38 kis kaméleonnak ad életet, szétszórtan a terráriumban, melyek születéskor még vékony burokban vannak. a burokból kibújva már önállóak és kb.5 cm nagyságúak, 5,6 g súlyúak. A kicsiket eleinte tarthatjuk csoportosan is, de célszerű őket külön-külön felnevelni. Az anyától mindenképpen azonnal különítsük el. A kicsik terráriumában a maximum hőmérséklet 24°C lehet!!! A kicsiket egyébként az előzőekben ismertetett módon kell felnevelni.

 

Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!