hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Szerkesztőség
Tartalommal kapcsolatos kérdéseit, észrevételeit, esetlegesen közlésre szánt anyagait, ötleteit, kérem juttassa el hozzám!

Levél küldése

Hirdetések feladása

Megjelentetésre szánt anyagok beküldése
 
Secal-projekt élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos füzetei
Secal-projekt élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos füzetei : 12.füzet Az élelmiszerek egészségügyi biztonsága (2)

12.füzet Az élelmiszerek egészségügyi biztonsága (2)

  2004.03.20. 22:44

Mikor beszélhetünk valójában "élelmiszer-válságról"?

12. Füzet


Élelmiszerek

egészségügyi biztonsága (2)


Mikor beszélhetünk valójában "élelmiszer-válságról"?

A válság dinamizmusa három elem alapján jellemezhető :

  • Nehézségek áradata, amely túllépi a kapacitásokat.

  • Az alkalmazott rendszerek szervezeti funkciózavara.

  • A megoldások kiválasztásának divergenciája.


E három elem összejátszása járul hozzá egy rendszerrel kapcsolatos válság kialakulásához, megerősödéséhez és fennmaradásához.


A leggyakrabban egy válság három kiváltó tényező eredményeként alakul ki :

  • Egy probléma létezése : bizonytalanság egy valós vagy feltételezett veszélyhelyzettel szemben; a tudományos tudatlanság táplálja az aggodalmat (pl. BSE)

  • Egy súlyosbító tényező : eltérés a vélemények, valamint a krízis helyén élő résztvevők nézőpontja között (pl. fogyasztók és döntéshozók). A média, amely nélkülözhetetlen egy történés megindításához és fenntartásához, jelentősen felerősíteti ezt az eltérést.

  • Egy területi tényező : az élelmiszerhez kapcsolható összefüggések, jellemzőik, különlegességeik és gyengeségeik.


Néhány év óta ezzel a három tényezővel többször is szembe találkoztunk, a krízishelyzetek száma egyre nő. Az élelmiszer krízishelyzet helyett inkább az élelmiszerekkel valamint az ehhez kapcsolódó ágazatokkal szembeni bizalom kríziséről kellene beszélnünk.

A vészhelyzetek objektív (analízisek eredményei, egészségügyi riasztás, egy termék visszavonása, megbetegedés és halálozás stb.) vagy szubjektív módon (pletykák, média megjelent információk) is megnyilvánulhatnak. Mindenesetre ezek a megnyilvánulások nem idéznek elő krízishelyzetet: egész egyszerűen csak egy krízis kockázatáról beszélhetünk. Ellentétben egy vészhelyzet megnyilvánulásának kockázatával, amely akár valószínűsíthető is, a krízis kockázata egy mennyiségileg nem jellemezhető intuitív logikából fakad. Inkább az érzékelés területén értelmezhető kockázat minőségi jellemzéséről van szó. A viszonyítási alap inkább kulturális és szimbolikus jellegű, semmint tudományos. Az államigazgatási szervek által irányított kockázatanalízis objektivitása helyet ad a szubjektív érzékelésnek is.

A veszélyek eseményt, a résztvevők pedig krízist teremtenek : a krízis kockázata közvetlenül a veszély fellépéséhez kapcsolódik, amelyet a táplálkozási lánc különböző résztvevői, különösen a fogyasztók, illetve az információ mint kulcselem birtokában levők vagy azt befolyásolni képesek idéznek elő. Egy veszéllyel szemben a krízis kockázata mindinkább az érzékeléshez, semmint a kockázatbecsléséhez kapcsolódik.




A fogyasztók számára az élelmiszer krízishelyzetek elfogadhatatlanok

A kockázat érzékelése egy különös logikának engedelmeskedik. A fogyasztó számára nincsenek fokozatok : a kockázat létezik vagy sem. A kockázat valószínű, de egy, a valószínűségi okfejtésben tudományosan nem jártas nyilvánosság számára ez nehezen értelmezhető és alkalmazható. Hasonló módon, egyetlen ellenpélda, amely egy magánszemély felépüléséhez kapcsolódik, a legmeggyőzőbb statisztikákban azonnal megjelenik. Nagyon sok összetevő befolyásolja a kockázatérzékelést. A szociológusok által végzett tanulmányok lehetőséget biztosítanak a felháborodás tényezőinek megfejtésében és értelmezésében, amelyek felgyülemlése a kockázat elfogadhatatlan jellemzőjének kialakulásában vesz részt. E faktorok megadása egy populáció adott problémával szembeni felháborodási képességének meghatározására, valamint a kockázatok összehasonlító skálájának felállítására szolgál. Megelőzés szempontjából alkalmazásuk teljesen egyértelmű.

A felháborodási faktorok értelmezése elősegíti egy meghatározott kockázat kezeléséhez kapcsolódó döntések minél jobb meghozatalát.


Az evés nem egy ártalmatlan cselekvés

A kockázat egyértelmű jellemzőin túl léteznek az egyénhez, illetve a táplálkozás különleges területeihez együttesen kapcsolódó tényezők is. Az ételhez kapcsolódó összefüggések egy speciális dimenziót nyitnak meg a kockázatértékelésben: ez a visszautasítás és az aggodalom, amelyek az evéshez kapcsolódó hiedelmek kialakulásával magyarázhatóak.


Kockázattól a krízisig

A vészjelek és riasztások nem egy krízishelyzet kialakulását jelentik. Mindinkább annak előfutárai, az aggodalmak leleplezői, az eltérések súlyosbodásának jelei :

  • A probléma érzékelésében mutatkozó eltérés a különböző érintett részek között

  • A résztvevők beszéde és a tények közötti eltérés

  • Egy szektor tevékenysége és szomszédságában a reakció teljes hiánya közötti eltérés (egyik országban botrány, míg a szomszédos országban látszólagos nyugalom). A vészjeleket és az eltéréseket gyakran szociális (vagy kulturális) erők helyettesítik és azokat a média felerősíti.


A külső reakciók intenzitása meghatározza egy krízishelyzet kialakulását. Abban az esetben, ha nem válik valóssá, nincs miről beszélnünk. A krízis azonban nyilvánvalóvá válik, ha az aggodalmak tetté válnak: a vásárlás beszüntetése, visszavonás, figyelmeztetés, bojkott, negatív reklám, bírósági eljárás, államigazgatási szervek közbelépése stb.

A krízishelyzet ilyen jellegű megnyilvánulásai igen változatosak lehetnek, lehetőséget biztosítanak a következményeken alapuló tipológia felállításában, amely lehet gazdasági, szociális, politikai és/vagy jogi jellegű. A BSE-krízis kiváló példa a lehetséges következmények szerteágazódására (gazdasági, szociális, jogszabályi, politikai, jogi stb.). Jelenleg a kergemarha-kór ”problémájáról” beszélünk, amely esetben a krízishelyzet már elmúlt.


Krízistől a problémákig

Az átmenet a krízistől a problémákig két tényező jelenlétét feltételezi: a krízishelyzet kialakulásáért felelős feltételezett és azonosítható egyén vagy vállalat, vagy az abból profitáló létezésének bizonyítása, valamint a krízis áldozatainak nyilvánosságra hozása, illetve azon személyek, akik képesek bírósági eljárás megindítására.


A szituáció kezelése


A biztonság határainak kialakítása

A kockázat értékelési szintjének meghatározását jelenti. A legkedvezőbb esetekben meghatározása egyszerű, mivel a már azonosítható ok-okozati viszony sémákban alkalmazott tudományos kritériumoknak megfelel. Sajnos a valóságban a szituáció sokkal kedvezőtlenebb, különösen, ha a közös nevező a bizonytalanság.

Az ok bizonytalansága a meghatározás nehézségeihez, a járványügyi tanulmányok vagy epidemiológiai akadályok értelmezéséhez köthető. Hogyan tudjuk becsülni a kockázatot, az expozíció bizonytalanságát, illetve kimutathatatlanságát egy nem bizonyított vagy akár ismeretlen vészhelyzettel szemben?

A tudományos közösségekben megfigyelhető irányzatok lehetővé tették a biztonság határainak kialakítását. Hatástalannak bizonyultak azonban a meggyőzésben, egy vészhelyzet attribútumainak bizonytalansága (vészhelyzet attribútumai a természete, gyakorisága, megnyilvánulásának jellemzői) sokkal inkább aggodalmat keltenek, mint a kapcsolódó kockázat nagysága. A nyilvánosság által érzékelt vészhelyzet egy ”elfogadható kockázat” fogalmához vezet.

Zéró kockázat nem létezik”. A fogyasztók sokkal inkább elfogadják ezt az állítást, ha közvetlenül nem érinti őket. Ha millió esetből egy becsült halálos kockázatként, akkor az nem okoz aggodalmat. (Az aggodalom pszichológiai határértéke 10 millióból egy eset.)

Ha azonban az adott személyt vagy közvetlen környezetét érinti a veszély, akkor csak a zéró kockázat elfogadható számára!

Tehát szükséges a megegyezés, azaz a ”tolerálható kockázati szint” kutatása, konszenzus az érintettek és kezelésért felelős személyek között. A tudományos becsléstől teljesen elkülönülő kockázatkezelés ezen alapvető fontosságú lépése a politikai és közigazgatási döntéshozók hatáskörébe tartozik.


A krízis tehát elkerülhetetlen?

Egy krízishelyzet veszélyt és ugyanakkor a rendszer destabilizációja révén alkalmat jelent a változtatások végrehajtására és a jó/megfelelő döntések meghozatalára. Habár a krízis néha kezelhető is, mégis ritkán kívánatos esemény. Az óvintézkedések és megelőzések stratégiája nem más, mint a krízis kirobbanási valószínűségének a minimálisra való csökkentése.

 
Szántóföldi növénytermesztés
 
Állattenyésztés
 
Ügyintéző
 
Látogatási statisztika
Indulás: 2004-03-09
 

A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.