football2006
Menü
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Animációk

 

 

 


 


 
Életrajzok
 
Fórum

Fórumom

 
Lengyelország

 

 

 

Ország- és futballtörténelem

A Közép-Európa északkeleti részén fekvő ország területének nagy része a belföldi jégtakaró által átalakított alföld. Az egykori eljegesedés tanúi a Mazuri- és Pomerániai-tóhátság tavai és a tavak között emelkedő morénadombok.

A nyugati szlávokhoz tartozó lengyelek a szláv őshazában maradt törzsekből alakultak ki. A polan törzs fejedelme, I. Mieszko nevéhez fűződik az első lengyel államalapítás 996-ban, és a kereszténység felvétele is csaknem egybeesik a magyarságéval. A 13. században a tatárok háromszor dúlták végig az országot, majd 1309-ben a Német Lovagrend foglalta el Gdanskot és környékét.

A lengyel állammal perszonálunióban lévő Litvánia a hozzá tartozó Belorussziával és Ukrajnával együtt 1569-ben egyesült Lengyelországgal. 1795-ben, több mint 120 évvel a lengyel-orosz háború után területét Ausztria, Oroszország és Poroszország felosztotta egymás között, önálló államként megszűnt létezni. 1807-ben Napóleon francia védnökségként megalapította a Varsói Hercegséget, majd létrejött a Kongresszusi Lengyelország.

Viharos történelmét követően 1918-ban kiáltották ki a Lengyel Köztársaságot, majd a második világháború ötéves német megszállása után, 1944. július 22-én hirdették ki a független Lengyel Köztársaságot. 1947-ben népköztársaság, majd 1990-ben ismét köztársaság lett. A 312 ezer km2 területű országban 38,5 millió ember él.

Szövetség neve:

Polski Zwiazek Pilki Noznej (PZPN)

Alapítási éve:

1919

FIFA-tagság kelte:

1923

Címe:

Miodowa 1, 00-080 Warsaw, Polska

Telefonszáma:

00-48-22-5512315

Telefaxszáma:

00-48-22-5512240

Internetcíme:

www.pzpn.pl

E-mailcíme:

pzpn@pzpn.pl

Elnök:

Michal Listkiewicz

Alelnök:

Eugeniusz Kolator

Főtitkár:

Zdzislaw Krecina

Szövetségi kapitány:

Pawel Janas

A válogatott szerelése:

fehér mez, piros nadrág, fehér sportszár

A viharos történelmű országban csak a XIX. század elején terjedt el a labdarúgás, szinte hihetetlen módon az első bajnokság, amelyet 1920-ban rendeztek - is félbeszakadt a lengyel-szovjet háború miatt. Az akkori kiírás szerint a klubok területi alapon (krakkói, lvovi, lódzi, poznani és varsói) mérkőztek volna egymással.

Az első lengyel bajnok az 1921-es nyolc fordulóból álló pontvadászatot veretlenül abszolvált Cracovia Kraków lett, amelyet a magyar Pozsonyi Imre irányított. Az országban a kupaküzdelmek 1926-ban kezdődtek, az első sorozatot a Wisla Kraków nyerte, miután a döntőben 2-1-re legyőzte a Sparta Lvovot. Lengyel sajátosság, hogy a következő kiírásra 1950-ig kellett várni...

A honi pontvadászatban a kezdeti években a jelenleg Ukrajnához tartozó Lviv (akkoriban Lvov, lengyelesen Lwów) csapata, a Pogon volt a legsikeresebb, a klub 1922-ben, 1923-ban, 1925-ben és 1926-ban is diadalmaskodott. A harmincas években a Ruch Chorzów vette át a marsallbotot, amely 1933 és 1936 között zsinórban négy aranyérmet nyert. Az első fővárosi bajnokcsapat a második világháború utáni első szezont legjobban teljesített Polonia volt. A hatvanas években a Górnik Zabrze volt az egyeduralkodó, az egyesület hívei 1963 és 1972 között hét bajnoki elsőséget ünnepelhettek.

Egy bő évtized után a Górnik ismét visszaküzdötte magát a lengyel klubfutball csúcsára, 1985-től szériában négy bajnoki trófeát állíthatott vitrinjébe (összesen 14 sikerével - a Ruchhal holtversenyben - a legsikeresebb lengyel egylet). A közelmúlt a Wisla sikereitől hangos, a krakkóiak 2000 óta csak a 2002-es szezonban szorultak a második helyre. Az országos kupa történetében a Górnik az örökranglista második helyén áll, a zabrzeiek hat győzelmével szemben a fővárosi Legia 12 kupagyőzelmet tud felmutatni. A nemzetközi porondon a kelet-európai országok közül a lengyeleknek termett a legkevesebb babér, az ország kupacsapatai közül a legnagyobb sikert a Górnik Zabrze érte el, amely 1970-ben a KEK döntőjéig jutott.

Az ország válogatottja első mérkőzését 1921. december 18-án Budapesten játszotta, amikor 1-0-s vereséget szenvedett a mieinktől. A két nemzet legjobbjai sűrűn találkoztak egymással, az összecsapások pedig jobbára magyar győzelemmel zárultak, mint az 1928-as párizsi olimpián is. Az első komolyabb sikert az 1936-os ötkarikás játékokon érték el a lengyelek, amikor Norvégia ellenében nem tudták megszerezni a harmadik helyet a bronzcsatában.

1972-ben már senki sem tudta megállítani Kazimierz Deynáékat, a müncheni fináléban Lengyelország 2-1-re győzött a magyar válogatott ellen. Négy esztendővel később Montrealban nem sikerült a címvédés, a fináléban az NDK jobb volt a lengyeleknél, amelyek azonban futballtörténelmük első aranykorszakának tartják azt az időszakot.

Kazimierz Górski csapata az 1974-es világbajnokságon bronzérmet nyert (a mester volt mindkét olimpiai együttes szövetségi kapitánya is), de szintén hasonló színű éremmel érkezett haza a válogatott a nyolc évvel későbbi spanyolországi mundialról is.

 

 

 

Vb-történet

 

A lengyel válogatott az 1934-es világbajnokság előtt még elbukott a selejtezőn (jobban mondva visszalépett a csehszlovákok elleni párviadal visszavágója előtt), négy évvel később azonban kvalifikálta magát a mondiálra, és az 1938-as viadalon rögtön a vébék történetének egyik legfantasztikusabb mérkőzését produkálta.

A legjobb nyolc közé kerülésért a lengyelek Brazíliával kerültek össze, és az első félidőt követően a dél-amerikaiak 3-1-re vezettek, azonban a szünet után jött Ernest Wilimowski, és mesterhármasával kiegyenlített. A rendes játékidő után tehát 4-4 volt az eredmény, így hosszabbításra került sor, ahol a brazilok újabb két gólt értek el, így Willimowski negyedik találata csak a szépítésre volt elegendő - ezzel a lengyel csatár lett a vébék történetének első labdarúgója, aki mesternégyest ért el.

1938. június 5.
Brazília - Lengyelország 6-5 (3-1, 4-4, 6-4)
Strasbourg, La Meinau stadion, 15 000 néző
v.: Eklind (svéd)
Brazília: Batatais - Domingos, Machado, Zezé, Martim, Affonsinho, Lopes, Romeu, Leónidas, Perácio, Hércules
Szövetségi kapitány: Pimenta
Lengyelország: Madejski - Szczepaniak, Galecki, Góra, Nyc, Dytko, Piec, Piatek, Scherfke, Wilimowski, Wodarz
Szövetségi kapitány: Kaluza
gól: Leónidas (18., 93., 104.), Romeu (25.), Perácio (44., 71.), illetve Scherfke (23.), Wilimowski (53., 59., 89., 118.).

A lengyel gárda ezt követően nem tartozott Európa élmezőnyébe, és egészen az 1970-es évek közepéig rendre elbukott a világbajnoki selejtezőkön, az 1974-es világbajnokságra azonban egy egészen kivételes generáció nőtt fel. A Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach, Wladyslaw Zmuda vagy éppen Jan Tomaszewski nevével fémjelzett együttes gond nélkül kvalifikálta magát az NSZK-ban megrendezett viadalra, és ott is kiválóan szerepelt. A csoportkört százszázalékosan vette, pedig egy kvartettbe került Argentínával és Olaszországgal is, majd a második fázisban is két győzelemmel kezdett, Svédország és Jugoszlávia sem tudta megállítani Latóékat.

Az NSZK elleni találkozón így tehát a döntőbe jutás volt a tét, és a frankfurti meccset fél órával később kellett kezdeni a hatalmas esőzés miatt. A talaj később sem nagyon volt alkalmas folyamatos játékra, és a sárdagasztásban a nyugatnémetek bizonyultak jobbnak, 1-0-s győzelmük azt jelentette, hogy a lengyelek a harmadik helyért játszhattak, mégpedig Brazília ellen - és ezt a találkozót meg is nyerték 1-0-ra, megszerezve a bronzérmet. A 90 perc egyetlen találatát "természetesen" Lato szerezte, akinek ez volt a hetedik gólja a tornán, és ezzel gólkirály is lett.

1974. június 7.
Lengyelország - Brazília 1-0 (0-0)
München, Olimpiai-stadion, 78 000 néző
v.: Angonese (olasz)
Lengyelország: Tomaszewski - Szymanowski, Gorgon, Zmuda, Musial, Kasperczak (Cmikiewicz, 79.), Deyna, Maszczyk, Lato, Szarmach (Kapka, 73.), Gadocha
Szövetségi kapitány: Górski
Brazília: Leao - Zé Maria, Alfredo, Marinho Peres, Marinho Chagas, Carpegiani, Rivelino, Dirceu, Ademir (Mirandinha, 56.), Jairzinho, Valdomiro
Szövetségi kapitány: Zagalo
gól: Lato (76.).

Négy évvel később, Argentínában már senki sem lepődött meg azon, hogy a lengyel válogatott megnyerte a csoportját az NSZK előtt, a második körben azonban már nem ment olyan jól az együttesnek. A házigazdáktól elszenvedett 2-0-s vereség után a lengyelek a peruiakat ugyan legyőzték 1-0-ra, de a braziloktól ismét vereséget szenvedtek, így aztán nem tudtak bejutni a legjobb négy közé, de azért megint ott voltak a világ élmezőnyében.

Az 1982-es, spanyolországi viadalon pedig ismét alaposan kitett magáért a gárda, amelyben az idő tájt Zbigniew Boniek számított a legnagyobb sztárnak, de a régi nagyok közül ott volt még Lato és Zmuda is. A csoportkörből megint gond nélkül ment tovább a gárda, köszönhetően a Peru elleni 5-1-es diadalnak, majd a második fázisban Belgium 3-0-s legyőzése, majd a Szovjetunió elleni gól nélküli döntetlen azt jelentette, hogy elődöntőt játszhatott a gárda.

Az az Olaszország volt az ellenfél, akivel a csoportmérkőzések során már játszott a csapat, és akkor döntetlent ért el - de másodjára Paolo Rossival nem bírtak a lengyel védők, így a döntő megint álom maradt. A bronzmeccsre azért összekapta magát az együttes, és a kissé tartalékos franciák 3-2-es legyőzésével nyolc év alatt másodszor szerezte meg a harmadik helyet világbajnokságon.

1982. július 10.
Lengyelország - Franciaország 3-2 (2-1)
Alicante, José Rico Pérez stadion, 28 000 néző
vezette: Garrido (portugál)
Lengyelország: Mlynarczyk - Dziuba, Zmuda, Janas, Majewski, Matysik (Wójcicki, 46.), Kupcewicz, Buncol, Lato, Boniek, Szarmach
Szövetségi kapitány: Piechniczek
Franciaország: Castaneda - Amoros, Mahut, Trésor, Janvion (López, 64.), Girard, Larios, Tigana (Six, 82.), Couriol, Soler, Bellone
Szövetségi kapitány: Hidalgo
gól: Szarmach (41.), Majewski (44.), Kupcewicz (46.), illetve Girard (13.), Couriol (73.).

A lengyel együttes még az 1986-as viadalra is kijutott, sőt, a csoportjából is továbblépett, pedig csak a harmadik helyet szerezte meg kvartettjében, de a portugálok 1-0-s legyőzése elég volt ahhoz, hogy bekerüljön a legjobb 16-ba. Ott viszont a brazilok ellen nem tudott jelentős ellenállást kifejteni, a selecao magabiztosan, 4-0-ra győzött - és a lengyeleknek 16 évig kellett várni ahhoz, hogy csapatukat ismét vébén lássák.

Ezt követően ugyanis egészen 2002-ig nem tudott kijutni a világbajnokságra a válogatott, és a legutóbbi viadal előtt is meglepetésnek számított, hogy az együttes kvalifikálta magát. Ázsiában nem is vártak sokat a gárdától, de Emmanuel Olisadebéékének még a minimális elvárásokat is sikerült alulmúlniuk, három vereséggel végeztek az utolsó helyen csoportjukban.

 

 

 

Vb-selejtezők

A Pawel Janas által irányított lengyel válogatott a hatodik csoportba került a selejtezők sorsolásakor, ellenfelei Ausztria, Azerbajdzsán, valamint három brit ország, Anglia, Észak-Írország és Wales legjobbjai voltak. Az abszolút favoritnak természetesen David Beckhamék számítottak, a második helyre azonban több válogatott is pályázott. A legnagyobb esélyt előzetesen az osztrákoknak adták a szakértők, akik persze siettek kijelenteni, hogy a lengyeleket és a walesieket sem szabad leírni.

Jerzy Dudekék rögtön idegenben kezdtek, de Észak-Írország válogatottja, akárcsak később Varsóban, nem tudott pontot rabolni esélyesebb ellenfelétől. A némi meglepetésre gyengélkedő walesiek is hasonlóan jártak, Ryan Giggsék mindkét mérkőzésükön alulmaradtak a remekül összekovácsolódott polák válogatottal szemben.

Nem árulunk zsákbamacskát, Lengyelország nemzeti csapata az azerieket és az osztrákokat is oda-vissza elpáholta, egyedül Anglia fogott ki a selejtezők során végig egyenletesen jó színvonalon futballozó, rendkívül masszív gárdán.

Folyamatában vizsgálva az eseményeket, az északírek elleni belfasti diadal után rögtön az angolok elleni 2-1-es, szoros vereség következett Varsóban. A mérkőzésre a szakmai stáb, Janasszal az élen legalább egy pontot tervezett be, és néhány játékos bizony ki is került a keretből a kudarc után - bár a "száműzöttek" közül az utolsó selejtezőmérkőzésen, éppen Anglia ellen Mariusz Lewandowski és Michal Zewlakow is visszatért a csapatba.

Ezután egy igazán rendkívüli, hét mérkőzéses győzelmi sorozat következett, Ausztriát Bécsben, a walesi nemzeti tizenegyet Cardiffban tanították móresre a fehér-pirosak, majd, immár hazai pályán, 8-0-ra gázolták el a jobb sorsra érdemes azerieket. A selejtezősorozat feléhez érve a csoport élén Anglia állt 13 ponttal, a britek mögött egy egységgel lemaradva a második helyen tanyázott Lengyelország válogatottja.

A hatodik fordulóban az észak-írek látogattak Varsóba, és meglepően kemény ellenfélnek bizonyultak, hiszen Maciej Zurawski csak öt perccel a rendes játékidő vége előtt tudta bevenni a vendégek kapuját. Figyelemre méltó, és a leendő vb-ellenfelek számára is hasznos információ, hogy a lengyelek számos gólt (gyakran sorsdöntő találatokat) szereztek a mérkőzések utolsó negyedórájában.

A gólszerzésben leginkább a két kiváló csatár, Zurawski és Tomasz Frankowski jeleskedett, akik egyaránt hét-hét gólig jutottak, bár csak egyetlen olyan mérkőzés akadt, amikor egymás mellett játszották végig a 90 percet (pontosan a hatodik körben). Ez leginkább annak volt köszönhető, hogy Janas az első két fordulóban még mellőzte a támadót, de az osztrákok elleni idegenbeli összecsapásra behívta, majd be is cserélte (négy év után lépett újra pályára a nemzeti csapatban), és Frankowski egyből góllal hálálta meg a mester bizalmát. Eztán komoly vetélytársakra lelt Euzebiusz Smolarek és Grzegorz Rasiak személyében a posztján, de a kevesebb lehetőséggel a számok tanúsága szerint is kiválóan tudott élni.

A biztos második hely megszerzéséről az Ausztria elleni, Katowicében lejátszott összecsapás volt hivatott dönteni a nyolcadik fordulóban, és a hazaiak 3-2-es győzelmükkel már fél lábbal a világbajnokságon érezhették magukat, hiszen a következő körben egy esetleges Wales elleni győzelemmel nagy eséllyel pályázhattak a két legjobb csoportmásodik számára fenntartott automatikus kvalifikáció egyikére.

Nem maradt el várt diadal (még ha csak egy Zurawski által értékesített tizenegyes hozta is meg), sőt, Janas válogatottja arra is esélyt kapott, hogy csoportelsőként végezzen, köszönhetően az angolok Belfastban elszenvedett váratlan vereségének.

Ehhez "csak" ki kellett volna húzni egy döntetlennel az Old Traffordon, ami még a félidő végén sem tűnt lehetetlennek, hiszen 1-1 állt a manchesteri stadion eredményjelzőjén (a vendégek részéről Frankowski volt eredményes). Hogy végül mégis az angol válogatott lett a csoportgyőztes, arról Frank Lampard tett a hajrában, de a lengyelek így is emelt fővel hagyták el a szigetországot, hiszen mindkét válogatott automatikusan kijutott a németországi világbajnokságra.

 

 

 

Játékoskeret

A lengyel szövetségi kapitány, Pawel Janas meglehetősen kísérletező kedvében volt a vb-selejtezők alatt is, hiszen a tíz összecsapáson összesen 32 labdarúgót vetett be. Csupán két olyan játékos akadt, aki mindegyik kvalifikációs mérkőzésen szerepelt: a csapatkapitány Jacek Bak a védelemben, illetve a csatár Maciej Zurawski.

A választóvonal egyébként a második selejtezőmérkőzés volt, ahol a lengyelek hazai pályán kikaptak az angoloktól: Janas ezt követően "elfelejtette" Mariusz Kukielkát, Arkadiusz Glowackit, Damian Gorawskit és Mariusz Lewandowskit - ezen focisták közül csak az utóbbi szerepelt ezt követően selejtezőn. Ezután került viszont be a csapatba Tomasz Klos, Marcin Baszczynski és Tomasz Frankowski - utóbbi kiváló csatárkettőst alkotott Zurawskival, fejenként hét találatot értek el a selejtezők során.

Érdekes még megfigyelni, hogy a lengyel válogatott bizony az idősebbek közé tartozik, hiszen a kvalifikációs sorozatban szerepelt játékosok között a legfiatalabb Sebastian Mila is a vébé után egy nappal tölti be a 24. életévét. Rajta kívül még két olyan focista akad, aki a nyolcvanas években született, a többiek mind idősebbek.

név poszt szül. idő klub sel. gól
Bak, Jacek hátvéd 1973.03.24. Al-Rajjan

10

-

Baszczynski, Marcin hátvéd 1977.06.07. Wisla Kraków

8

-

Boruc, Artur kapus 1980.02.20. Celtic FC

3

-

Dudek, Jerzy kapus 1973.03.23. Liverpool FC

7

-

Frankowski, Tomasz csatár 1974.08.16. Wolverhamp.

7

7

Glowacki, Arkadiusz hátvéd 1979.03.13. Wisla Kraków

2

-

Gorawski, Damian kpályás 1979.01.04.  FK Moszkva

2

-

Hajto, Tomasz hátvéd 1972.13.16. Derby County

2

-

Jop, Mariusz hátvéd 1978.08.03. FK Moszkva

2

-

Kaluzny, Radoslaw kpályás 1974.02.02. LR Ahlen

3

1

Karwan, Bartosz kpályás 1976.01.13.  Legia Warsz.

1

-

Kielbowicz, Tomasz hátvéd 1976.02.21. Legia Warsz.

1

-

Klos, Tomasz hátvéd 1973.03.07. Wisla Kraków

5

1

Kosowski, Kamil kpályás 1977.08.30. Southampton

8

2

Kryszalowicz, Pawel kpályás 1974.06.23. Wisla Kraków

1

-

Krzynówek, Jacek kpályás 1976.05.15. Leverkusen

7

4

Kukielka, Mariusz kpályás 1976.11.07. D. Dresden 

1

-

Lewandowski, M. kpályás 1979.05.18. Sahtar Doneck

3

-

Mila, Sebastian kpályás 1982.06.10. Austria Wien

7

-

Niedzielan, Andrzej csatár 1979.02.27. NEC Nijmegen

3

-

Radomski, Arkad. kpályás 1977.06.27. Austria Wien

6

-

Rasiak, Grzegorz csatár 1979.01.12. Southampton

6

-

Rzasa, Tomasz hátvéd 1973.03.11. ADO Den Haag

9

-

Saganowski, Marek csatár 1978.10.31. Guimaraes 

1

2

Smolarek, Ebi kpályás 1981.01.09. Dortmund

4

1

Sobolewski, R. kpályás 1976.12.13. Wisla Kraków

5

-

Szymkowiak, M. kpályás 1976.11.12. Trabzonspor

6

-

Wlodarczyk, Piotr csatár 1977.05.04. Legia Warsz.

2

1

Zajac, Marcin kpályás 1975.05.19. D. Grodzisk

1

-

Zewlakow, Michal hátvéd  1976.04.22. Anderlecht

5

-

Zienczuk, Marek kpályás 1978.09.24. Wisla Kraków

2

-

Zurawski, Maciej

csatár

1976.09.12. Celtic FC

10

7

Szövetségi kapitány: Pawel Janas

 

 

 

Szövetségi kapitány: Pawel Janas

Pawel Janas már játékosként is beírta magát a lengyel labdarúgás történetébe. Az 1953-ban született Janas pályafutása során megfordult a Widzew Lódzban és a Legia Warszawában, légiósként pedig négy éven keresztül a francia AJ Auxerre-ben szerepelt 1982 és 1986 között.

Összesen 53 alkalommal erősítette hazája válogatottját (először még 1976-ban), tagja volt az 1982-es világbajnokságon bronzérmet szerzett nemzeti tizenegynek. 1988-as visszavonulása után két évvel a lengyel szövetségnél vállalt munkát, a különböző korosztályos válogatottaknál dolgozott pályaedzőként, az 1992-es barcelonai olimpián ezüstérmet szerzett csapat asszisztense is ő volt.

Ezt követően a Legia Warszawa szakmai stábjában tevékenykedett, 1994-től pedig a varsóiak vezetőedzője volt, és kétszer is duplázott a gárdával (1994-ben és 1995-ben), az 1995-96-os idényben pedig a Bajnokok Ligájában egészen a negyeddöntőig jutott a csapattal.

A Legiától távozva a lengyel U21-es válogatott edzőjének nevezték ki, ezt a pozíciót három éven keresztül töltötte be, majd 1999-ben az Amica Wronki sportigazgatója lett. A lengyel szövetség 2002 decemberében kérte fel a válogatott irányítására, és első mérkőzése a nemzeti tizenegy kispadján 2003 februárjában volt.

 

 

Felkészülés a világbajnokságra

A lengyel válogatott idén eddig két felkészülési mérkőzést játszott, felemás mérleggel: az Egyesült Államoktól 1-0-ra kikapott a gárda, majd idegenben 2-1-re nyert a szintén vb-résztvevő Szaúd-Arábia ellen.

Utóbbi találkozóra nem hivatalos FIFA-meccsnapon került sor, így Pawel Janas szövetségi kapitány két újoncot is avatott, a Legia Warszawa fiatal védője, Marcin Baszczynski, illetve az Apollon Limasszolban légióskodó csatár, Lukasz Sosin debütált a címeres mezben. Utóbbinak jó esélye van arra, hogy a vébén is ott legyen, elvégre a szaúdiak ellen kétszer is betalált, és csatárposzton a Tomasz Frankowski, Maciej Zurawski duó mögé kell egy gólerős kiegészítő ember (persze még Euzebiusz Smolarek is ott van).

A legnagyobb probléma Janas számára a kapuskérdés: a selejtezők második felében a Celtic FC kapusát, Artur Borucot favorizálta Jerzy Dudekkel szemben, mivel utóbbi játékos a Liverpool FC-ben csak kispados, ám Boruc az amerikaiak ellen potyagólt kapott, és többször is bizonytalanul mozdult ki kapujából a beíveléseknél - arról nem is beszélve, hogy kettejük közül Dudek sokkal népszerűbbnek számít Lengyelországban.

A szakvezető még négy mérkőzésen tesztelheti kapusait, május elsején Litvánia ellen lép majd pályára együttese, május 14-én, vagyis már a keret kihirdetése után pedig a Feröer-szigetek lesz az ellenfél. Közvetlenül a vébé előtt még Kolumbia és Horvátország vár a lengyelekre, utóbbi mérkőzésre már Wolfsburgban kerül majd sor.

 

 

Sztárok voltak, vannak, lesznek

Jacek Bak

A lengyel nemzeti tizenegy csapatkapitánya 1973. március 24-én született Lublinban, és a helyi Motor Lublin volt az első klubja. Alig volt 17 esztendős, amikor már bemutatkozhatott a felnőttek között, az 1989-90-es idényben három találkozón jutott szóhoz. A következő szezonban már több lehetőséget kapott, az 1991-92-es bajnokságban pedig alapember volt, és két gólt is szerzett, aminek köszönhetően átcsábította a Lech Poznan. Új klubjával első idényében bajnok lett, és ennek köszönhetően 1993 februárjában bemutatkozott a nagyválogatottban. Még két éven keresztül játszott a poznani együttesben, majd 1995-ban külföldre igazolt, mégpedig a francia Olympique Lyonba, amely akkoriban még csak erős középcsapatnak számított Franciaországban. Baknak egy idény kellett, amíg tökéletesen beilleszkedett az együttesbe, de az 1996-97-es pontvadászatban már alapember volt a lyoniaknál. Ez az állapot azonban nem tartott sokáig, a következő szezontól már csak kiegészítő emberként vették számításba, de megbízható játéka miatt egészen 2000 őszéig maradt a keretben. A 2000-200-es idény első fordulójában még pályára lépett, gólt is szerzett, majd 4,3 millió euróért eladták őt az RC Lensnak, ahol további négy idényt töltött el, és menet közben megkapta a francia állampolgárságot is. Ott volt a legutóbbi világbajnokságon, de csak az első, Koreai Köztársaság elleni mérkőzésen szerepelt, mivel a vereség miatt őt tették meg az egyik bűnbaknak. Janas azonban kulcsfigurának tartja, neki adta a csapatkapitányi karszalagot, még azután is, hogy Bak tavaly nyáron a katari Al-Rajjanba szerződött. Általában középhátvédként szerepel, de a védelem minden posztján, sőt, szükség esetén védekező középpályásként is bevethető

Euzebiusz Smolarek

A Smolarek név régóta ismerős a futballrajongók számára, hiszen Wlodzimierz Smolarek a hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején tagja volt a lengyel válogatottnak, amelyben összesen 68 alkalommal szerepelt, és az 1982-es világbajnokságon bronzérmet szerzett. Euzebiusz nevű fia 1981. január 9-én született Lódzban, futballozni azonban már Németországban, a Germania Groesbeekben kezdett el, mivel apja az idő tájt az Eintracht Frankfurtban légióskodott. Később a Feyenoord játékosa lett, így fiacskája Hollandiában folytatta a sportág elsajátítását, egészen pontosan az oudekerki Spirit nevű gárdában, de hamarosan a rotterdamiak utánpótlásánál kötött ki. A Feyenoord ifistáival korosztályos bajnoki címet nyert, és már a 2000-2001-es idényben bemutatkozott a felnőttek között, sőt meglehetősen sokszor vetették be, elvégre 25 találkozón játszott, és három gólt is szerzett: az elsőt 2000 decemberében a Fortuna Sittard ellen. A következő idényben valamivel kevesebb lehetőséget kapott, de panaszra nem volt oka, hiszen hazája válogatottjában is debütálhatott, a Feyenoorddal pedig eljutott az UEFA-kupa döntőjébe - azonban pár nappal a finálé előtt doppingvizsgálata pozitív eredményt hozott, így az eltiltás miatt sem a döntőben, sem a világbajnokságon nem léphetett pályára. Egyéves kihagyás után 2003 novemberében tért vissza a pályára, és a 2003-2004-es idényben hét gólt ért el - azonban a következő szezon elején Ruud Gullit alig adott neki játéklehetőséget. Volt rotterdami edzője, Bert van Marwijk csábította Dortmundba, ahol az előző pontvadászat első felében még csak kölcsönben szerepelt, de a BVB a nyáron 750 ezer euróért végleg megvette.

Sebastian Mila

Az új generáció legtehetségesebbnek tartott tagja 1982. július 10-én született Koszalinban, és a helyi Gwardia a nevelőegyesülete. Édesapja, Stefan is futballista volt, igaz, csak amatőr szinten. Mila később megfordult a Baltyk Koszalinban is, majd a Lechia Gdanskba szerződött, ahonnan már kitűnt a tehetségével, meg is hívták a korosztályos válogatottba. 1999-ben az U19-es együttessel ezüstérmet szerzett az Európa-bajnokságon, bár a döntőben nem lépett pályára. Részt vette az 1999-es U17-es világbajnokságon is, de csak egy találkozón szerepelt. 2001 nyarán a 18 éven aluli válogatottal megnyerte az Európa-bajnokságot, abban a csapatban már alapember volt. A legjobbak között a Groclin Grodzisk együttesében mutatkozott be a 2001-2002-es idényben (kilenc mérkőzésen futballozott), a következő pontvadászatban pedig már rendszeresen pályára lépett. A 2003-2004-es bajnokságban különösen jól ment neki a játék, hiszen nyolc gólt ért el, és a nagyválogatottba is meghívót kapott. Az ezt követő idényt is Grodziskban kezdte, de a bajnokság közben az FK Austria Wien kétmillió euróért megvette - így egy szezon alatt két országban is kupagyőztes lett, mert mindkét egyesülete elhódította a kupát. A jelenlegi pontvadászatban azonban kiszorult a bécsi gárda kezdő tizenegyéből, eddig csak 12 bajnokin szerepelt, és két gólt ért el. Rendkívül technikás, ballábas középpályás.

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Mennyi a time?
 
Ezek közül egy biztos te vagy
Indulás: 2006-04-06
 
Egyéb letöltések
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Super rádió
Szuper Rádiók!
 
Rádió

Online rádióhallgatás:

 
Boldog névnapot
 
Időjárás


 
Legyen ez a kezdő lapod!

 Ez legyen a kezdőlapom !

 

 
-labda-
 
-cursor-
 
-tűz-
 
.
 
Még melyik?
Szavazz, a kedvencedre!!
Melyik csapat legyen még látható a honlapon?

Milan
Inter
Roma
Newcastle
Bayern München
Atl. Madrid
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Bannerek

 
 
 
 
vírus
 
Mennyien vagyunk most?
látotagó olvassa a lapot.
 
Kijelölésgátló
 
Háttérzene
 

Az utóbbi idõkben komolyan foglalkoztat a retro játékok árainak robbanása. Errõl írtam egy hosszabb cikket.    *****    Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK