A modulkezelő működésével és funkcióival kapcsolatos leírásokat itt találod.
A modul a portál építőkockája, tehát weboldalad modulokból épül fel. Egy modul - típusától függően - tartalmazhat szöveget, képet, kommentelési lehetőséget stb. A modulokat a portálodra való bejelentkezés után a Vezérlősáv VEZÉRLŐPULT modulkezelő menüpontjában hozhatod létre.
RÉGI MODULKEZELŐ
A portálodra való bejelentkezés után kattints a Vezérlősáv VEZÉRLŐPULT menü modulkezelő linkjére. A modulkezelő portálod középső részén fog megnyílni.
Új modul létrehozása
Az új modul létrehozása likre kattintva bővítheted portálod modultartalmát, itt hozhatsz létre új modult. Egyszerre csak egy modult lehet létrehozni, ehhez szükséges a típus (modultípus), a felirat (modulcím) valamint a pozíció (oldalon való elhelyezés) megadása.
Felirat: A modul felirata a modul címe, ezt a későbbiekben módosíthatod a modulkezelőben. A modul feliratába soha ne írj javascriptet, css- vagy táblázatkódot, mert portálod tartalma ezáltal eltűnhet vagy szétcsúszhat!
Pozíció: A modul pozíciói a következők lehetnek: bal, közép, jobb. Ha egy modult bal/jobb oldalra helyezel, akkor portálod bal/jobb tartalmi területén fog megjelenni. Bizonyos modulokat csak középre lehet pozícionálni (pl. hírek/cikkek, vendégkönyv, blog, G-PorTÁR stb.). A középre pozícionált modulok alapértelmezettként a létrehozás után az inaktív modulcsoportban fognak megjelenni, ami azt jelenti, hogy a látogatók sámára nem lesznek láthatók.
Modulcsoportok
A létrehozott modulokat a modulkezelőben találod. A modulkezelőben 4 csoportot különböztetünk meg: menüpontok, inaktív menüpontok, bal oldal, jobb oldal.
Menüpontok: A portál létrehozásakor ez a csoport üres. A menüpontokba kizárólag akkor kerülhet egy modul, ha már létrehoztál egy Menü típusú és egy olyan modult, amit középre pozícionáltál. A középre pozícionált modult az inaktív menüpontok csoportból így áthelyezheted a menüpontok csoportba. Összegezve: A menüpontok csoportba kizárólag középre pozícionált modul kerülhet akkor, ha létezik Menü típusú modulod. A menüpontok csoport moduljait a létrehozott Menü típusú modulok szerint rendezzük, tehát láthatod, hogy melyik menüdben milyen modul található. A menüpontokat bármikor kiveheted a menüből vagy másik menübe helyezheted.
Inaktív menüpontok: A portál létrehozásakor ez a csoport üres. Az inaktív menüpontok azok a modulok, amik ugyan középre vannak pozícionálva, de nincsenek menübe helyezve, így a modul nem jelenik meg a portálon, csak akkor, ha egy - már látható - modulban hivatkozunk rá. Az inaktív menüpontok csoport moduljait akkor tudod menübe helyezni, ha létrehoztál Menü típusú modult az Új modul létrehozása link alatt. Az inaktív menüpontok csoport moduljait bármikor áthelyezheted bal/jobb oldalra, amennyib en az adott modul nem cak középre pozícionálható.
Bal oldal: Ebben a csoportban a bal oldalra pozícionált modulokat láthatod. A bal oldalról bármikor áthelyezheted a modulokat középre vagy jobb oldalra, módosíthatod a feliratukat vagy az állapotukat.
Jobb oldal: Ebben a csoportban a jobb oldalra pozícionált modulokat láthatod. A jobb oldalról bármikor áthelyezheted a modulokat középre vagy bal oldalra, módosíthatod a feliratukat vagy az állapotukat.
Modulok kezelése
A modulkezelőben az alábbi szerkesztési funkciók állnak rendelkezésedre:
Felirat: A modul felirata a modul címe. A modul feliratát létrehozáskor kötelező megadni. A felirat nem tartalmazhat javascrip, css- és táblázatkódot, ugyanis ezek tönkretehetik a portált. HTML kóddal formázhatod a modul feliratát, valamint képet is megjeleníthetsz a feliratban, ám a modulkezelőben csak a HTML kód fog megjelenni.
Pozíció: A modulok pozíciója lehet bal, közép és jobb. A bal oldalra pozícionált modulokat a bal oldali csoportban, a középre pozícionált modulokat az inaktív menüpontok vagy a menüpontok csoportban, a jobb oldalra pozícionált modulokat pedig a jobb oldal csoportban láthatod. A modul(ok) pozícióját a legördülő menüben csoportonként módosíthatod. Módosítás után kattints a módosított csoport beállítás gombjára.
Állapot: A modulok állapotát a modulok sorában található legürdülő menüben módosíthatod. Az újonnan létrehozott modulok állapota alapértelmezettként aktív. A modulok 4-féle állapota a következő lehet:
-
Aktív: Az aktív modul bárki számára látható. Ha egy inaktív modul aktív, ugyanakkor nem hivatkozol rá sehol az oldaladon, nem lesz látható a látogatók számára.
-
Letiltva: A letiltott modulok nem jelennek meg a portálon, tehát a látogatók ne láthatják.
-
Nem elérhető: A nem elérhető állapotú modulok megjelennek a portálon, de tartalmuk nem látható, helyette egy üzenet jelenik meg a látogatók számára.
-
Csak regisztráltaknak: A csak regisztráltaknak állapotú modulokat csak regisztrált és bejelentkezett felhasználók láthatják.
Menü: Ez a funkció csak az inaktív menüpontok és a menüpontok csoportban jelenik meg. A legördülő menüben helyezheted menübe az adott csoport moduljait, vagy a Nincs menüben opcióra kattintva áthelyezheted a modulokat a Inaktív menüpontok csoportba. Ha nem hoztál létre Menü típusú modult az Új modul létrehozásánál, akkor a legördülő menüben csak a Nincs menüben opció fog megjelenni.
Akciók:
Sorrendezés: A modulok melletti fel/le nyílra kattintva változtathatod a modulok sorrendjét. A régi modulkezelőben csak egyesével sorrendezheted a modulokat. Az inaktív modulokat nem lehet sorrendezni. Sorrendezés után nem szükséges a beállítás gombra kattintanod, mert a rendszer elmenti a módosított sorrendet.
Törlés: A modulok melletti trlés ikonra kattintva törölheted a modulokat. A régi modulkezelőben csak egyesével tudod törölni a modulokat. Törölt modult csak akkor lehet visszaállítani, ha előtte létrehoztál biztonsági mentést a portálodon. Ügyelj arra, hogy ha törölsz egy képtárat, akkor utána a képeket már nem lehet visszaállítani.
Beállítások: A modulok melletti beállítások ikonra kattintva módosíthatod az adott modul működési és megjelenítési tulajdonságait. A beállítás ikon nem minden modul sorában jelenik meg, csak akkor, ha a modulnak létezik külön beállítási opciója.
Szerkesztés: A modulok melletti szerkesztés ikonra kattintva szerkesztheted az adott modul tartalmát. A szerkesztés ikon csak a szerkeszthető modulok sorában jelenik meg.
Modul küldése az Új tartalom listába: Ez az ikon minden modul mellett megjelenik. Ha rákattintasz, az adott modul felkerül a G-Portál főoldalán található Új tartalom portállistába. Naponta egszer van lehetőséged arra, hogy elküldd a kívánt modult az Új tartalom listába.
Link: A modulok melletti ikonra kattintva egy felugró ablakban láthatod az adott modul URL címét (elérési útvonalát). Linkeléshez (hivatkozás létrehozásához) erre az URL címre lesz szükséged. Ha szeretnél hivatkozni valamelyik modulodban egy másik modulra, akkor a szövegszerkesztőben a hivatkozás létrehozása ikonra kattintva azt a címet írd a legfelső sorba, amit az adott modul melletti ikonra kattintva látsz a modulkezelőben. A hivatkozás létrehozásáról ITT bővebben olvashatsz.